Usuwanie blizn. Pozbądź się wstydu!

usuwanie blizn metody, by się ich pozbyć

Masz kompleksy z powodu znamion po trądziku, operacji czy wypadku? Możesz się ich pozbyć raz na zawsze. Dowiedz się, na czym polega usuwanie blizn.

Usuwanie blizn. Pozbądź się wstydu! usuwanie-blizn

Jak usunąć bliznę i pozbyć się kompleksów?

Blizny podobno dodają surowości i charakteru. Istnieją nawet przypadki tzw. skaryfikacji, czyli celowego wycinania tkanki, by pojawiła się blizna. Nie zatem dziwi fakt, że decydują się na nie głównie panowie. U nas, kobiet, z bliznami nie jest już tak kolorowo. Często z powodu ich posiadania mamy kompleksy. Szczególnie, jeżeli pojawiają się w miejscach, które trudno zakryć. Wówczas wysoka samoocena szybko schodzi z dziesiątego piętra na parter, a potem ląduje w piwnicy.

Czy jest jakiś sposób, by trwale pozbyć się blizn? Współczesna medycyna estetyczna zna odpowiedź na to pytanie. Jest nadzieja dla tych spośród nas, które chciałyby skończyć z kompleksami i pozbyć blizn. Również Ty masz taką szansę. Co należy zrobić? Podpowiadamy. Nie każdy przypadek jest bowiem taki sam.

Usuwanie blizn. Czy każdą bliznę da się usunąć?

Blizny powstawać mogą z trzech powodów:

 1. w wyniku urazu,
 2. po operacji,
 3. w następstwie stanu zapalnego.

Stąd wyróżnia się na przykład blizny po trądziku, opryszczce, wypadkach, poparzeniach czy nacięciach skóry. Warto wiedzieć, że na ich powstawanie bardziej narażone są osoby o ciemnej karnacji. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ w miejscu zrostu uszkodzonej tkanki, tzw. tkance włóknistej, brakuje pigmentu. Stąd, jeżeli posiadasz ciemną karnację, szybko uwidacznia się jasne miejsce.

Wracając jednak do samych blizn, dzielą się one na kilka rodzajów:

Usuwanie blizn. Pozbądź się wstydu! rodzaje-blizn
 1. Zwykłe – mało widoczne i przeważnie gojące się samoistnie,
 2. Przerosłe – występujące, gdy gojenie się rany przebiega nieprawidłowo. Dotyczy to przypadków rozdrapywania czy infekcji,
 3. Bliznowce zwane keloidami – blizny, które rosną tuż po zagojeniu się rany. Zwykle zajmują obszar większy niż rana, są wypukłe i wybrzuszone,
 4. Pooperacyjne – zwykle mało widoczne, których leczenie przebiega czteroetapowo.

Czy każdą bliznę da się usunąć? Leczenie może całkowicie je wyeliminować lub sprawdzić, że będą minimalnie widoczne. W nielicznych przypadkach, np. rozległych oparzeń, wprowadza się bardziej skomplikowane operacje z przeszczepem tkanki. Warto także pamiętać, że istotnym czynnikiem wpływającym na trwałe pozbycie się blizny jest wiek skóry. Przeczytaj także o zbawiennym dla skóry koenzymie Q10.

Laserowe usuwanie blizn, czyli laseroterapia

Najpopularniejszą obecnie formą usuwania znamion jest laseroterapia, czyli laserowe usuwanie blizn. Polega ono na działaniu na wskazane miejsce wiązką światła o określonym natężeniu w taki sposób, by doprowadzić do zmian w strukturze skóry. Dochodzi do jej wygładzenia, zmiany barwy, spłyceniu blizn głębokich oraz pobudzeniu produkcji kolagenu. Dzięki temu nadaje się jej elastyczności i uzyskuje efekt liftingu skóry.

Usuwanie blizn po trądziku, urazach czy operacjach odbywać się może różnymi metodami. W każdej z nich zmienia się głównie intensywność wiązki emitowanego światła. Wybrana metoda usuwania blizn zależy także od jej obszaru oraz uszkodzenia tkanki.

Usuwanie blizn laserem – metody

Usuwanie blizn. Pozbądź się wstydu! metody-usuwania-blizn

Wśród najpowszechniejszych metod usuwania blizn wyróżnia się:

 • Laser biostymulujący – mający za zadanie pobudzić komórki i tkanki do odnowy. Oprócz usuwania blizn po trądziku, ma zastosowanie w usuwaniu zmarszczek, opryszczek oraz znamion po alergii.
 • Laser frakcyjny CO2 – inaczej termoliza frakcyjna. To innowacyjna metoda usuwania blizn laserem, skutecznie eliminująca zmarszczki, przebarwienia oraz blizny. Jej przebieg polega na działaniem wiązką światła w taki sposób, by doprowadzić do mikrouszkodzeń skóry i pobudzić ją do regeneracji.
 • Laser frakcyjny MOSAIC – jest metodą podobną do tej z zastosowaniem z CO2, charakteryzuje się jednak większą innowacyjnością. Główna różnica polega na sposobie naświetlania skóry.
 • Fotoodmładzanie systemem IPL – nowoczesna metoda odmładzania skóry światłem impulsowym. Niewątpliwymi zaletami tej metody są: działanie na szeroki zakres zmian skórnych, skracanie czasu gojenia oraz ograniczenie ryzyka powikłań.
 • Dermabrazja laserowa z użyciem lasera CO2 – inaczej nazywana bywa liftingiem laserowym. Jest najczęściej wybieraną metodą usuwania blizn po trądziku, ponieważ daje najlepsze efekty.

Laserowe usuwanie blizn bywa bardzo skuteczne w przypadku pozbywania się blizn pooperacyjnych. O intensywności laseroterapii decyduje lekarz prowadzący po wykonaniu odpowiednich badań. Powinnaś wiedzieć również, że istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Wśród nich są m.in. zażywanie niektórych lekarstw, m.in. retinoidów i sterydów oraz rozrzedzających krew. Laserowe usuwanie blizn nie jest polecane kobietom w ciąży oraz karmiącym matkom.

Usuwanie blizn. Jak usunąć bliznę po oparzeniu?

Usuwanie blizn po oparzeniu odbywać się może na dwa sposoby. Jednym z nich, jeżeli oparzenie jest rozległe i spowodowało znaczne zmiany w strukturze tkanek, jest laseroterapia. W skrajnym przypadkach lekarz decyduje nawet o przeszczepie skóry. Jeżeli jednak nie mamy do czynienia z poważnym oparzeniem, zwykle wystarczyć mogą metody farmakologiczne. Ważne, by regularnie aplikować medykamenty na świeżą bliznę, inaczej możesz nie uzyskać pożądanego efektu.

Pielęgnacja i usuwanie blizn po oparzeniu

Jak usunąć bliznę po oparzeniu domowymi sposobami? Ważna jest odpowiednia i regularna pielęgnacja. W tej pomogą Ci specjalne kremy lub maści. Jeżeli blizna nie jest głęboka i rozległa, wystarczyć Ci powinny preparaty zawierające wyciąg etanolowy z cebuli, allantoinę i heparynę sodową. Pobudzą one regenerację skóry i zapobiegną rozwojowi blizn. Zwróć również uwagę, czy kremy i maści, które kupujesz, zawierają witaminy A, D i E.

W przypadku rozległych blizn po oparzeniach niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. Wspólnie z nim dobierzesz metodą usuwania blizny po oparzeniu.

Usuwanie blizn po trądziku

Blizny po trądziku bywają znacznie dokuczliwsze i trudniejsze do usunięcia. Niestety, widoczne są na twarzy i jeżeli Twemu dojrzewaniu towarzyszyła istna burza hormonalna, możesz mieć tego widoczne pamiątki. Jak przebiega usuwanie blizn po trądziku i czy jest w stu procentach skuteczne?

Najbardziej efektywne w usuwaniu blizn po trądziku są zabiegi kosmetologiczne oraz medycyny estetycznej. Powodzeniem cieszą sie zabiegi łączone, oparte o laseroterapię oraz zabiegi lecznicze skóry. Skuteczne jest np. zastosowanie lasera frakcyjnego, a następnie wprowadzenie peelingu czy mikrodermabrazji bądź krioterapii. W niektórych przypadkach, gdy doszło do znacznych zmian skórnych, lekarz może zalecić terapię sterydową.

Usuwanie blizn pourazowych i pooperacyjnych

Blizny po urazach i operacjach mogą posiadać różne kształt, wielkość i kolor. Zwykle bywają jaśniejsze od otaczające je zdrowej skóry. U niektórych osób dodatkowo powodują bóle czy swędzenie. Usuwanie blizn pooperacyjnych i pourazowych ma na celu nie tylko ich spłycenie, lecz również uelastycznienie otaczających je tkanek. Jakie zabiegi będą najskuteczniejsze?

Polecane w usuwaniu blizn po operacjach i urazach jest zastosowanie lasera frakcyjnego, ponieważ w ten sposób możliwe jest uaktywnienie procesów regeneracyjnych. Chociaż efekty po zabiegach są naprawdę zadowalające, w niektórych przypadkach blizna nie zanika w stu procentach. Warto zaznaczyć, że w przypadku pewnych wad wrodzonych oraz gdy blizna zajmuje duży obszar ciała (np. po rozległych oparzeniach), do akcji musi wkroczyć chirurg. Potem niezbędna jest terapia lekami sterydowymi.

Ile kosztuje usuwanie blizn? Jakie są ceny zabiegów?

Czy usuwanie blizn jest drogie? Jaka jest cena pojedynczego zabiegu i ile takich należy wykonać, by było widać efekty? Z pewnością zadajesz sobie te i inne pytania, jeżeli zależy Ci na pozbyciu się znamion.

Na początku warto zaznaczyć, że usuwanie blizn nie jest w żaden sposób refundowane. W przypadku małych znamion, cena jednego zabiegu wynosić może jedynie 100 zł. Koszt wzrasta proporcjonalnie do rodzaju blizny oraz miejsca jej powstania.

Najmniej zapłacimy za bliznowce, za których usuwanie cena waha się w granicach od 100 do 350 zł. Około 500-600 zł wyniesienie nas zabieg usuwania blizn po: ranach ciętych, oparzeniu, wypadku, zapaleniu oraz blizn zanikowych. Cena będzie natomiast wyższa, jeżeli wymienione znajdują się na:

 • czole – do 1000 zł
 • plecach, karku, szyi – do 1400 zł
 • brodzie, policzkach, dekolcie – do 1600 zł
 • całej twarzy – do 3000 zł

Z kolei za usuwanie blizn po rozstępach zapłacimy od 150 do nawet 2000 zł. Najdroższe jest pozbywanie się znamion na brzuchu, pośladkach i udach, najtańsze – na ramionach i dołach podkolanowych.

Ostateczna cena zabiegu usuwania blizn zależy od metody i gabinetu, które wybierzesz oraz określonego przypadku. Na niektóre wystarczą 2-3 zabiegi, inne wymagać będą długotrwałej terapii. Istotne jest także miejsce, w którym znajduje się blizna. Warto jednak pomyśleć o podjęciu inicjatywy w walce nie tylko o zdrowie i wygląd, lecz również komfort psychiczny. Być może nie jesteś w stanie pokryć kosztów od razu. Dobrym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z możliwości finansowania zabiegu ratami. Poniżej możesz obliczyć wysokość takiej płatności: