Uśmiechnij się do aparatu ortodontycznego

aparat ortodontyczny cena rodzaje

Zakrywasz uśmiech do zdjęć i w towarzystwie? Skończ z tym i pożegnaj raz na zawsze kompleks krzywych zębów. Uśmiechnij się do aparatu… ortodontycznego!

Uśmiechnij się do aparatu ortodontycznego aparat-ortodontyczny

Czy aparat ortodontyczny na zęby jest mi potrzebny?

Pozując do zdjęcia, celowo zakrywasz uśmiech, a chciałabyś pozbyć się problemu raz na zawsze? Jak sprawić, by uśmiechanie się nie było problemem i nie przynosiło wstydu? Jeżeli chcesz już przestać zasłaniać krzywe zęby i móc pokazywać je światu w całej okazałości, promieniując radością, powinnaś raz na zawsze zrobić porządek z wadą zgryzu. Pomoże Ci w tym aparat ortodontyczny. Ten aparat, którego nie musisz się wstydzić.

Myślisz: “Czy aparat ortodontyczny jest mi potrzebny?”. Powinnaś wiedzieć, że wada zgryzu to nie tylko problem natury estetycznej. Krzywe zęby prowadzić mogą również do powikłań i chorób jamy ustnej. U osób z nieprawidłowym zgryzem szybciej pojawia się próchnica oraz dochodzi do uszkodzeń mechanicznych zębów. Prościej mówiąc, szybciej się niszczą i psują. Owocuje to częstszymi wizytami u dentysty, a za te też trzeba płacić. Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy aparat ortodontyczny jest Ci potrzebny, odpowiedź brzmi: Tak!

Jak działa aparat ortodontyczny na zęby?

Aparat dentystyczny na zęby pozwala na leczenie wad zgryzu w każdym wieku. Nieważne, czy są one powodowane czynnikami genetycznymi czy naturalnymi. Masz krzywe zęby? Nie jesteś wyjątkiem. Od zarania dziejów są one problemem dzieci i dorosłych. Dzisiaj jednak istnieje skuteczny sposób ich eliminowania. Aparat ortodontyczny to rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o zdrowie i wygląd swoich zębów. Zobacz także nasz wpis o częstych błędach popełnianych przy pielęgnacji zębów.

Aparat wywiera nacisk na zęby, powodując że pewne ich partie z czasem zaczynają się przemieszczać. Wszystko dzieje się w obrębie szczęki. Ortodonta, dzięki wcześniejszemu pobraniu odcisków oraz badaniom, dopasowuje plan leczenia do potrzeb pacjenta tak, aby w końcowym efekcie uzyskać prawidłowy zgryz. Aparat ortodontyczny doprowadza do stopniowego przesuwania zęba, w nowym miejscu zanika powoli tkanka kostna, a pierwotnym ulega ona nawarstwieniu.

Proces ten jest niestety długotrwały, ponieważ kość zanika szybciej niż się odbudowuje. Ponadto warto wiedzieć, iż zęby posiadają swoją pamięć i po leczeniu niezbędne jest noszenie aparatów retencyjnych, by nie zaczęły wracać na pierwotne miejsce.

Aparat ortodontyczny na zęby. Jakie są rodzaje?

Nie każdy aparat dentystyczny jest taki sam. Jakie są ich rodzaje? Lekarz dobiera je w zależności od potrzeb – wady zgryzu oraz jej zaawansowania.

Po pierwsze, wśród aparatów na zęby wyróżnia się ruchome i stałe. W przypadku niewielkich wad zgryzu, a także u dzieci, których uzębienie podlega jeszcze rozwojowi, stosuje się często pierwszy rodzaj. Aparat ruchomy można go swobodnie zakładać oraz zdejmować, a to, jak długo w trakcie dnia powinien być noszony, ustala ortodonta. Stały aparat ortodontyczny jest trwale mocowany do uzębienia i wymaga okresowych regulacji w trakcie wizyt u lekarza.

Po drugie, istnieje podział aparatów dentystycznych ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Wyróżnia się:

Uśmiechnij się do aparatu ortodontycznego aparat-ortodontyczny-rodzajeaparaty ortodontyczne metalowe – standardowe, najczęściej stosowane,

Uśmiechnij się do aparatu ortodontycznego aparat-ortodontyczny-rodzajeaparaty ortodontyczne tytanowe – dla alergików,

Uśmiechnij się do aparatu ortodontycznego aparat-ortodontyczny-rodzajeaparaty ortodontyczne ceramiczne i porcelanowe – estetyczne, ukierunkowane na zmniejszenie widoczności aparatu,

Uśmiechnij się do aparatu ortodontycznego aparat-ortodontyczny-rodzajeaparaty ortodontyczne lingwalne – również estetyczne, lecz zdecydowanie najbardziej innowacyjne, ponieważ dopasowuje się je indywidualnie do pacjenta.

To, jaki rodzaj aparatu na zęby jest Ci potrzebny, ustalisz z lekarzem prowadzącym leczenie. Różnią się one nie tylko materiałem, z którego zostały wykonane, lecz również ceną. Jak to w życiu, za estetyczne aparaty ortodontyczne przyjdzie Ci zapłacić więcej, jednak są wskazane, jeżeli z jakichś powodów zależy Ci na ich ukryciu.

Zakładanie aparatu ortodontycznego. Jak przebiega?

Na samym początku powinnaś wiedzieć, że aby założyli Ci aparat ortodontyczny, musisz zrobić porządek z zębami i dziąsłami. Zatem, zanim udasz się do gabinetu ortodontycznego, odwiedź swojego dentystę i sprawdź, czy nie masz ubytków. Aparat na zęby założyć możesz wyłącznie wtedy, gdy wszystko w buzi jest poleczone.

Kiedy będziesz już przygotowana do założenia aparatu na zęby, udaj się do ortodonty. Na początku zapozna się on z Twoją wadą zgryzu, pobierze wycisk i określi, jaki rodzaj aparatu dentystycznego jest Ci potrzebny. Niezbędne będzie także poinformowanie lekarza o tym, czy nie jesteśmy uczuleni, m.in. na nikiel.

Zakładanie aparatu ortodontycznego zaczyna się od umieszczenia w ustach plastikowego elementu odsłaniającego całe uzębienie. Następnie lekarz osusza zęby, wytrawia zęby i przystępuje do instalacji zamków: najpierw na szczęce, a potem na żuchwie. Jest to najbardziej precyzyjny etap zakładania aparatu na zęby. Potem ortodonta przystępuje do zakładania drucików, niekiedy przedtem wykonując stripping, czyli lekkie szlifowanie zębów.

U niektórych pacjentów, przed założeniem aparatu na zęby, wymagana jest separacja ortodontyczna. Dotyczy ona osób, u których występują zbyt małe przerwy między zębami, by umieścić na nich pierścienie. Dlatego też, około tygodnia przed założeniem aparatu ortodontycznego, zęby są odseparowywane od siebie elastycznymi elementami tworzącymi miejsce dla pierścieni.

Czy zakładanie z aparatu ortodontycznego boli? Z pewnością może być nieprzyjemne, m.in. w trakcie dopasowywania pierścieni, jednak nie powoduje bólu. Czy pojawia się on podczas noszenia aparatu ortodontycznego? Niestety, od czasu do czasu, tak. Pamiętaj jednak, że nie będziesz go nosić całe życie, a wszystko do robisz w dbałości o dobre zdrowie i wygląd. Pomyśl o korzyściach, które przyniesie aparat dentystyczny Twoim zębom, a wówczas dasz sobie radę z każdym bólem.

Aparat na zęby – higiena. Jak dobierać gumki?

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego higiena jest bardzo ważna. Pamiętaj, że nie możesz pozwolić na to, by Twoje zęby się psuły. Po każdym posiłku powinnaś dokładnie je szczotkować oraz zwracać uwagę, czy między nimi nie pozostały jakieś resztki. Warto też płukać jamę ustną. Kolejnym kluczowym elementem będzie to, aby regularnie wymieniać wyciągi ortodontycznne czyli tzw. gumki.

Wyciągi wykorzystywane są w aparatach stałych. Wydawałoby się, że najważniejszymi elementami w całej konstrukcji są metalowe (czy inne, w przypadku niestandardowych aparatów dentystycznych), tymczasem to dzięki wyciągom ortodontycznym cała struktura i zęby pracują. Dzieje się tak, ponieważ gumki mocują aparat na zębach i doprowadzają do prawidłowej korelacji między nimi.

Jak przebiega wymiana gumek ortodontycznych? Wyciągi ściąga się do każdego mycia zębów i zakłada z powrotem, jest to więc proces wykonywany kilka razy w ciągu dnia. Materiał, z którego wykonane są gumki, bardzo szybko zużywa się pod wpływem pracy, tracąc swoje właściwości, dlatego nie powinnaś zapominać o ich regularnej wymianie. Warto zaopatrzyć się w zapas wyciągów, a jeżeli ich zabraknie, skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Z początku zakładanie i wymiana gumek ortodontycznych może sprawiać problem i podobnie, jak np. w przypadku soczewek kontaktowych, odbywa się w gabinecie ortodontycznym, w towarzystwie lekarza. Z czasem nabierzesz praktyki i wymiana powinna iść Ci gładko.

Jak dobierać gumki ortodontyczne? O wszystkich istotnych kwestiach z pewnością powie Ci lekarz. Obecnie na rynku istnieje cała gama kolorów oraz wzorów gumek, które możesz dobierać w zależności od tego, jaki efekt estetycznych chcesz uzyskać. Wyciągi ortodontyczne kupisz zarówno w stacjonarnych sklepach i aptekach z akcesoriami ortodontycznymi, jak też możesz zamawiać je w internecie.

Aparat ortodontyczne retencyjne

Pamiętasz, co czytałaś na początku o pamięci zębów? Aby zapobiegać ich wracaniu na miejsce, po zakończeniu leczenia aparatem ortodontycznym niezbędne jest wyposażenie się w aparaty retencyjne. Czym są? To praktycznie niewidoczne nakładki na zęby, dzięki którym przystosowują się one do nowego umiejscowienia w kościach i pozostają na swoim miejscu. Krótki mówiąc, oswajają się w ten sposób z nową sytuacją.

Kwestią wartą uwagi jest to, jaki powinien być okres noszenia aparatów retencyjnych. Nie da się go jednoznacznie określić, choć przyjęło się, że średnio jest to czas 2-3 lat, choć u niektórych pacjentów wynosić może przedłużyć się nawet do 10. Niektórzy specjaliści uważają jednak, iż powinno się je nosić… do końca życia! Najnowsze badania pokazały bowiem, że około 70 procent pacjentów, którzy po pewnym czasie zaniechali ich noszenia, musiało powtórzyć terapię. Niestety dla nas, natura wyposażyła zęby w pamięć, poprzez którą nawet po ich skutecznym przemieszczeniu, stopniowo zaczynają wracać do pierwotnych pozycji.

Aparat ortodontyczny na zęby cena

I wreszcie jedna z najistotniejszych kwestii: Jaka jest cena aparatu ortodontycznego na zęby? Czy są drogie? Wszystko zależy od tego, jaką mamy wadę zgryzu, jaki rodzaj wybierzemy oraz jakiemu specjaliście powierzymy leczenie. Warto bowiem wiedzieć, że do kosztów zakładania aparatu na zęby, doliczyć powinnyśmy także wizyty w gabinecie ortodontycznym. Ile zatem kosztuje aparat na zęby?

Za jednorazową wizytę w gabinecie ortodontycznym, w zależności od miasta, przyjdzie nam zapłacić od 150 do 300 zł. Pierwsza wizyta zawsze jest nieco droższa, o 50-100 zł. Należy wziąć pod uwagę, że lekarza będziemy odwiedzać co około 4-8 tygodni, zatem na jeden rok leczenia przypadnie nie więcej niż 12 wizyt. Uśredniając zatem cenę za wizyty, wychodzi nam roczny koszt około 1500 zł.

Ile kosztuje piękny uśmiech? Cena aparatu ortodontycznego zależy również od jego rodzaju. I tak, zgodnie z cennikiem obowiązującym na rynku, za jeden łuk aparatu na zęby (dolna lub górna część) zapłacimy:

  • Aparat ruchomy – od 500 do 1000 zł
  • Aparaty stałe zewnętrzne:
  1. metalowe – 1500-300. zł;
  2. porcelanowe-kompozytowe – 2500-4000 zł,
  3. z kryształu – 4000-6000 zł
  • Aparaty stałe lingwalne – od 4000 do 7000 zł
  • Komplet aparatów retencyjnych – od 800 do 1500 zł

Aparaty ortodontyczne na raty – gdy cena Cię przerasta

Nie każdego stać na wyłożenie pieniędzy od razu. Jeżeli przeraża Cię cena za aparat ortodontyczny, zdecyduj się np. na pokrycie kosztów w formie rat. Ciekawą ofertę posiada w tej kwestii portal MediRaty, gdzie znajdziesz całą listę gabinetów oferujących aparat ortodontyczny ze spłatą w częściach. Poniżej zaś możesz obliczyć wysokość raty: