Operacje bariatryczne

Operacje bariatryczne ratunkiem dla chorobliwie otyłych

Operacje bariatryczne ratunkiem dla chorobliwie otyłych

Nie każda osoba może pozwolić sobie na operację bariatryczną. Przede wszystkim lekarzom zależy na tym, abyśmy na początku podjęli wysiłek związany z dietą i aktywnością fizyczną. To nie tylko zdrowsza droga do walki z nadwagą, ale także sprawdzian silnej woli.

Otyłość czasem spowodowana jest chorobami i trudno z nią walczyć. Jednak czasem jest to tylko nasz brak zdrowego rozsądku i silnej woli, a także zwykłe lenistwo. Siedzący tryb życia, praca biurowa, brak ruchu – to wszystko sprzyja przybieraniu na wadze.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile kilogramów jedzenia spożywają w ciągu dnia, a co za tym idzie – ile kalorii pochłaniają. Po konsultacjach z dietetykiem niejednokrotnie okazuje się, że te ilości przekraczają zalecane dzienne spożycie o 100, 200, a czasem i więcej procent!

Kto kwalifikuje się do operacji bariatrycznej?

Aby doszło do interwencji chirurga pacjent musi być chorobliwie otyły, a więc jego BMI musi przekraczać 40. Wyjątkiem od tej zasady są osoby, których BMI przekracza 35, ale dodatkowo aktywują się u nich choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Ponieważ operacje bariatryczne wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, organizm pacjenta jest poddawany ogromnemu obciążeniu. Dlatego przed wykonaniem takiego zabiegu należy spędzić kilka dni w szpitalu, gdzie wykonywane są badania. Na ich podstawie lekarz ocenia, czy organizm jest na tyle silny, aby przetrwać kilkugodzinne wprowadzenie w stan śpiączki, oraz cały zabieg.

Jakie są rodzaje operacji bariatrycznych?

Jedną z najpopularniejszych metod jest by-pass żołądka. Dzięki niemu znacząco ogranicza się wielkość żołądka, a co za tym idzie ilość spożywanych pokarmów. Jeśli pacjent przestrzega zapisanej przez lekarza diety może zrzucić nawet do 80% początkowej masy ciała w ciągu roku od operacji!

Inną metodą na walkę z otyłością jest umieszczenie balonu w żołądku, którego zadaniem jest uciskanie na ściany żołądka. To z kolei sprawia, że mózg otrzymuje informację, że jest najedzony, dlatego zmniejsza się uczucie łaknienia.

Trzecią popularną operacją jest założenie opaski na żołądek, która dzieli go na dwie części – małą i dużą. Największym ryzykiem związanym z tym zabiegiem jest możliwość wrośnięcia opaski w żołądek. Jeśli tak się stanie, konieczna jest skomplikowana operacja mająca na celu usunięcie opaski.

Czy operacje bariatryczne są faktycznie tak dobrym rozwiązaniem?

W przypadku osób dotkniętych chorobliwą otyłością operacja bariatryczna często decyduje o tym, czy pacjent będzie żył, czy nie. Jednak utrata kilogramów nie zależy od samego powodzenia operacji. Do końca życia trzeba być na specjalnej diecie – najpierw aby schudnąć, później aby utrzymać efekt.

Osoby, które szybko tracą na wadze borykają się z jeszcze jednym problemem – rozciągniętą skórą. Po udanym odchudzaniu ogromne płaty niepotrzebnej skóry usuwa się chirurgicznie.