Aparat ortodontyczny a ciąża

aparat ortodontyczny a ciąża

Aparat ortodontyczny to świetne rozwiązanie na trwałe poprawienie wyglądu zębów. Nic dziwnego, że coraz więcej osób się na niego decyduje, także kobiety w ciąży. Być może i Ty należysz do grona przyszłych mam, które zastanawiają się, czy wykorzystać czas, gdy dziecka nie ma jeszcze na świecie, by ponieść wydatki związane z założeniem aparatu. O czym powinnaś wiedzieć, zanim się na to zdecydujesz?

Czy warto zakładać aparat ortodontyczny będąc w ciąży?

Aparat ortodontyczny a ciąża pregnant-1245703_1280Co mogłoby przemawiać za tym, by w okresie ciąży zdecydować się na zakładanie aparatu ortodontycznego? Niektórzy twierdzą, że ciąża to względnie spokojny okres w życiu kobiety. Łatwiej więc znieść założenie oraz noszenie aparatu. Poza tym tuż po porodzie świeżo upieczona mama raczej rzadko wychodzi z domu na uroczyste spotkania, zatem nawet jeśli nie podobałby jej się wizualnie aparat ortodontyczny, nie byłaby zmuszona pokazywać go całemu światu. Przyjście na świat dziecka wiąże się z wieloma wydatkami, przez co może się okazać, że później po prostu zabraknie pieniędzy na aparat ortodontyczny. Dlatego może się wydawać, że założenie aparatu jeszcze w ciąży to pomysł ekonomiczny. 
Trzeba jednak wziąć pod uwagę także drugą stronę medalu. Noszenie aparatu ortodontycznego, zwłaszcza na samym początku, bywa bardzo bolesne. Wiąże się to z odczuwaniem silnego bólu i dyskomfortu. Dla kobiety w ciąży, której dodatkowo doskwierają jej typowe objawy ciąży, może to okazać się bardzo trudne do zniesienia. Podobnie wyglądałoby to tuż po porodzie. Noworodek wymaga mnóstwa opieki, niemalże całodobowej uwagi. Młoda mama rzadko kiedy przesypia całą noc, a jej cała uwaga i siły są skierowane na opiekę nad dzieckiem. W takiej sytuacji myślenie o aparacie ortodontycznym, odczuwanie ciągłego bólu uzębienia oraz pamiętanie o wizytach kontrolnych mogą być zdecydowanie niewskazane. Założenie aparatu ortodontycznego w okresie ciąży i tuż po porodzie warto odłożyć w czasie jeszcze z innych względów.

Dlaczego warto odłożyć prostowanie zębów na później?

Aparat ortodontyczny a ciąża hands-2568594_1280O wiele poważniejszą kwestią niż sam komfort noszenia aparatu, jest zdrowie rozwijającego się płodu. Założenie aparatu na zęby zawsze wiąże się z regularnym kontrolowaniem ustawienia korzeni poprzez rentgenowskie zdjęcia. Ich wykonywanie jest absolutnie niemożliwe w czasie ciąży, gdyż promienie RTG mogą uszkodzić płód. Kolejny ważny argument przemawiający za tym, by jednak wstrzymać się z założeniem aparatu w okresie ciąży jest fakt, iż ciąża często osłabia zęby i pogarsza stan dziąseł. Pod wpływem zmian hormonalnych mogą się one stać opuchnięte, przekrwione i obrzmiałe. W efekcie będą też o wiele wrażliwsze i podatniejsze na różnego rodzaju uszkodzenia. Czasami też zdarza się, że ortodontyczne prostowanie uzębienia wymaga usunięcia jednego lub kilku zębów. Wykonanie go również wymaga wykonania zdjęcia RTG, co, jak już wspomnieliśmy, w ciąży jest zabronione. 

Aparat ortodontyczny a ciąża medi

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, warto przełożyć założenie aparatu ortodontycznego przynajmniej do zakończenia połogu, a najlepiej do czasu, gdy świeżo upieczona mama poczuje się pewnie w nowej roli i znajdzie dodatkowy czas, aby w ten sposób zadbać o swoje zdrowie.