Czy implanty zębowe są na całe życie? Porady jak zadbać o implanty zębowe

Piękny, biały uśmiech to oznaka zdrowia oraz symbol urody. Zdrowe i zadbane zęby świadczą również o ogólnym stanie zdrowia człowieka. Coraz więcej osób decyduje się na wstawienie w miejsce ubytku implantu zębowego. Jakie konsekwencje niesie za sobą ten zabieg?

Piękne zęby w jeden dzień

Okazuje się, że już jeden nieleczony ząb może rzutować na zdrowie jamy ustnej. Bakterie namnażają się i w konsekwencji zagrożony jest cały układ biologiczny człowieka. Czy wstawienie zęba jest zatem naszym wyborem czy musem? Braki w uzębieniu wywołują takie dolegliwości, jak zanikanie kości w zębodole, wydłużanie się zębów sąsiadujących z ubytkiem, ogólne przeciążenie wszystkich zębów, a nawet rozrost języka. Dlatego też z leczeniem protetycznym nie ma co zwlekać. Czy sztuczne zęby – implanty to dobre rozwiązanie? Głównym zadaniem implantu zębowego jest naśladowanie natury. Co oznacza to stwierdzenie w praktyce? Otóż implant zostaje umieszczony w kości po to, aby zastąpić korzeń. Ponadto implant zapewnia widoczność korony w jamie ustnej i stanowi łącznik do umocowania korony na implancie. Wstawienie implantów zębowych niesie za sobą szereg zalet. Po pierwsze implanty wstawia się na stałe, a ich efekt jest bardzo naturalny. Jest to też rozwiązanie bardzo wygodne. Implanty zrastają się z kością i dzięki temu eliminują wszelkie niedogodności związane chociażby z wyjmowaniem i czyszczeniem tradycyjnych protez zębowych. Takie rozwiązanie protetyczne sprawia, że nasza wymowa jest poprawna, lepsza niż gdy nosimy protezę, powodującą pewien dyskomfort związany z niewyraźną mową i seplenieniem. Podkreślmy, że założenie implantu nie wiąże się z usuwaniem lub szlifowaniem zębów sąsiadujących. Użytkownicy implantów podkreślą z pewnością łatwość w utrzymaniu higieny jamy ustnej, gdyż o implanty zębowe dba się tak samo, jak o naturalne zęby.

Implanty zębowe – czy są bezpieczne?

Czy implanty zębowe są na całe życie? Porady jak zadbać o implanty zębowe doktorZałożenie implantów to bezpieczny zabieg. Stomatolog zaleci takie leczenie w przypadku pojedynczych ubytków lub bezzębia. Dla większości pacjentów jest to zabieg komfortowy, odbywający się przy zastosowaniu miejscowego znieczulenia. Po zabiegu bardzo szybko wraca się do codziennej aktywności. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, o których warto powiedzieć. Jedną z przeszkód są ogólne schorzenia, choroby psychiczne oraz niewystarczająca ilość kości w miejscu wszczepienia implantu.

Ile trwa zabieg wszczepienia?

Przed wykonaniem zabiegu stomatolog zaleci wykonanie pantogramu, czyli zdjęcia rentgenowskiego budowy szczęki i żuchwy. Dzięki temu lekarz określi dokładnie plan leczenia. Sam zabieg nie trwa długo. Będziemy musieli jednak poczekać na zrośnięcie się kości i implantu. Proces ten może trwać od 3 do 6 miesięcy. Kiedy wszczep połączy się z kością, wówczas dentysta mocuje do niego łącznik oraz koronę w kolorze dopasowanym do naturalnej barwy zębów. Cena implantu uzależniona jest od kilku czynników. Po pierwsze od rodzaju użytego systemu implantologicznego. Po drugie od materiału, z którego wykonany jest implant, dla przykładu: implanty cyrkonowe są droższe. Koszt wstawienia implantu jest podwyższony, kiedy istnieje konieczność zastosowania leczenie odbudowującego kość czy poniesienia dna zatoki szczękowej. Pomimo, że koszt założenia implantu bywa dla niektórych dosyć duży, to trzeba pamiętać, że prawdopodobnie jest to zabieg na całe życie. Zabieg, dzięki któremu zapomnimy o jakichkolwiek kłopotach z ubytkami w jamie ustnej. Oczywiście bardzo ważna jest kwestia dbania o ich dobry stan.

Jak dbać o implanty zębowe?

Czy implanty zębowe są na całe życie? Porady jak zadbać o implanty zębowe plackers-3597614_1280Bardzo ważne jest codzienne stosowanie nici dentystycznej i wprowadzanie jej pod linię dziąseł. Dzięki temu można precyzyjnie usunąć osad bakteryjny. Pamiętajmy także o tym, aby regularnie usuwać płytkę nazębną. Zalegająca płytka może niestety doprowadzić do tak zwanego zapalenia okołoimplantologicznego. Działaniem profilaktycznym są także regularne, konsekwentne kontrole implantologiczne – co najmniej dwa razy do roku. Podobnie dwa razy do roku trzeba usuwać kamień nazębny. Wczesna interwencja zapobiegnie poważniejszym problemom zdrowotnym.