Licówki na zęby- jak o nie dbać i czy warto zainwestować?

licówki na zęby

Licówki na zęby to nowoczesna metoda poprawiania estetyki uśmiechu. Pozwalają korygować nierówności, kryją szczeliny i przebarwienia – sprawiają, że zęby są niemal idealne. Koszt wykonania licówek nie jest mały, dlatego wiele osób zastanawia się czy warto w nie inwestować. Chcą również wiedzieć, jak o nie dbać, aby uśmiech hollywoodzki towarzyszył im jak najdłużej. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Przebieg zabiegu

Piękne, równe i białe zęby z pewnością są atutem, dzięki któremu zyskujesz pewność siebie i masz większe szanse na akceptację społeczną. Nie zawsze jednak natura obdarowuje idealnym uzębieniem. Jeśli Twój uśmiech nie zadowala Cię pod względem estetycznym możesz zdecydować się na licówki. Jak się robi takie korekty? Ogólny przebieg procesu wymaga dwóch wizyt w gabinecie, a wcześniej starannego wyleczenia wszystkich zębów oraz usunięcia kamienia nazębnego. Czynności wykonywane podczas pierwszej wizyty:

  • ocena stanu uzębienia i wyeliminowanie przeciwwskazań,
  • szlifowanie zębów w znieczuleniu miejscowym,
  • pobranie wycisku i przekazanie do protetyka,
  • zabezpieczenie tymczasowe zębów.

Czynności wykonywane podczas drugiej wizyty:

  • przymierzenie licówek, porównanie kształtu, koloru i uzyskanie akceptacji pacjenta,
  • przygotowanie zębów i licówek do cementowania – piaskowanie licówek, wygładzanie powierzchni zębów za pomocą papki pumeksowej i preparatów chemicznych,
  • nałożenie cementu i przyklejenie licówek,
  • krótkie, 2-minutowe naświetlanie lampą UV,
  • dokonanie ewentualnej korekty ułożenia licówek,
  • ostateczne naświetlanie.

O tym, jak się zakłada licówki szczegółowo poinformuje Cię lekarz stomatolog. To on również stwierdzi, czy nie istnieją przeciwwskazania do ich wykonania.

Rodzaje licówek

Licówki na zęby- jak o nie dbać i czy warto zainwestować? aparat-ortodontyczny-1280Licówki na zęby są dostępne w kilku wariantach. Podstawową różnicę stanowi materiał, z którego zostały wykonane. Dostępne nakładki różnią się nie tylko trwałością, ale i estetyką oraz mniejszym lub większym podobieństwem do naturalnych zębów. Jeśli zdecydujesz się na taki zabieg do wyboru masz licówki:

  • porcelanowe – najdroższe, ale też najchętniej wybierane ze względu na ich trwałość oraz podobieństwo do naturalnych zębów,
  • kompozytowe – trwałe i tańsze od porcelanowych, ale ze względu na jednolity kolor często wyglądające niezbyt naturalnie,
  • ceramiczne – wykonywane z mielonych i wypalanych w piecu mieszanek takich materiałów jak krzemionka, kaolin, kwarc oraz barwniki,
  • akrylowe – tanie, ale niezbyt trwałe i podatne na uszkodzenia, stosowane jako licówki tymczasowe.

Licówki na zębach mają poprawić ich estetykę, dlatego tak ważne jest wybranie tych odpowiednich, które będą wyglądać naturalnie i wytrzymają przez lata. Jeśli zainwestujesz w tańsze licówki kompozytowe, trwałość nakładek z pewnością narzuci Ci konieczność odwiedzania gabinetu co 2-5 lat. Wybór droższych modeli ceramicznych to gwarancja, że Twoje zęby będą nie tylko piękne, ale też takie jak naturalne.

Trwałość licówek zależna od rodzaju

Licówki na zęby- jak o nie dbać i czy warto zainwestować? piekne-biale-zeby-kobieta

Jedną z cech licówek, która z pewnością ma dla Ciebie znaczenie jest ich trwałość. To materiał, z którego wykonuje się nakładki decyduje o ich właściwościach, kolorystyce i trwałości. Licówki kompozytowe a porcelanowe to różny okres użytkowania. Pierwsze zazwyczaj wytrzymują 2-5 lat, podczas gdy porcelanowe można użytkować nawet dwukrotnie dłużej. Decydując się na zabieg nie oczekujesz, że za rok czy dwa, będziesz go powtarzać. Niestety wykonanie nakładek to decyzja na całe życie, gdyż oszlifowany, pozbawiony szkliwa ząb nie może się zregenerować. Dlatego najlepiej zdecydować się na droższe licówki porcelanowe. Na jak długo możesz je założyć? Przy odpowiedniej pielęgnacji i stosowaniu się do zaleceń stomatologa wystarczą Ci one na 10 lat, a niekiedy nawet znacznie dłużej. Alternatywą jest licówka kompozytowa. Trwałość takiej nakładki jest jednak mniejsza, a jej wygląd mniej atrakcyjny. Plus stanowi niska cena. Najmniej trwałe są licówki akrylowe. Wykazują dużą podatność na uszkodzenia mechaniczne i przebarwienia, a ich wymiana jest wymagana  co dwa lata. Dlatego są wykorzystywane jako tymczasowe w oczekiwaniu na licówki ceramiczne czy porcelanowe.

Pielęgnacja licówek – jak o nie dbać?

Wiele osób, które zdecydowały się na tę nowoczesną technikę korygowania uśmiechu zastanawia się, jak dbać o licówki, aby były piękne i na długo zapewniły im uśmiech hollywoodzki. Obawy budzi fakt, że są to delikatne płatki przyklejone cementem do zęba. W rzeczywistości, dzięki technice utwardzania światem UV nakładki związują się z zębami i tworzą z nimi stabilną całość. Dlatego też pielęgnacja licówek jest taka sama, jak pielęgnacja naturalnych zębów. Obowiązkowo konieczne jest systematyczne mycie i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. W niektórych sytuacjach lekarz stomatolog może zalecić płukanie płynami z fluorem. Nie ma znaczenia, jaki typ nakładek wybierzesz. Licówki kompozytowe a licówki porcelanowe czy ceramiczne wymagają takiego samego postępowania. Warto też unikać obgryzania paznokci, ołówków, mocnego zaciskania zębów czy zgrzytania nimi. W pierwszych dniach nie należy pić soków owocowych i warzywnych oraz mocnej kawy czy herbaty. O tym jak pielęgnować licówki z pewnością poinformuje Cię również lekarz po wykonanym zabiegu.