Jak dobierać kolory ubrań do typu urody?

typy urody ubrania

Czy w każdym kolorze jest Ci do twarzy? Domyślasz się pewnie, że niekoniecznie. Dowiedz się, jak dobierać kolory ubrań do typu urody o każdej porze roku.

Jak dobierać kolory ubrań do typu urody? jak-dobierac-kolor-ubran-do-urody

Jak dobierać kolory ubrań?

Z pewnością jesteś świadoma i z własnego doświadczenia wiesz, że niektórych barw lepiej nie łączyć. Chyba, że chcesz zrobić z siebie straszydło lub mocno rzucać w oczy ludziom dokoła. Wówczas robisz wszystko na własną odpowiedzialność. My jednak skupmy się na tym, co powinnaś zrobić, by wyglądać dobrze o każdej porze roku. Jak dobierać kolory ubrań? Od czego zacząć?

Jak dobierać kolory ubrań? Barwy, które się lubią

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Jak dobierać kolory ubrań w połączeniach?

Niektóre połączenia kolorów wręcz idealnie do siebie pasują. Do najpopularniejszych połączeń klasycznych barw należą m.in.:

  • czerwony z: białym, czarnym, różowym
  • niebieski z: żółtym, białym, czarnym,
  • żółty z: każdym prócz czerwonego
  • pomarańczowy z: żółtym, czarnym, białym,
  • zielony z: żółtym
  • czarny z: każdym
  • biały z: każdym
  • fioletowy z: żółtym, czarny, białym
  • szary z: każdym prócz żółtego
  • brązowy z: białym, czarnym, żółtym
  • różowy z: niebieskim, białym, czarnym, szarym, żółtym.

Przydatne przy dobieraniu kolorów jest koło barw. Łatwo pozwala zidentyfikować to, do jakiej rodziny należą poszczególne kolory, jaką mają temperaturę czy towarzyszące odcienie. Patrząc na nie, powinnaś pamiętać o kilku kolejnych zasadach dotyczących tego, jak dobierać kolory ubrań:

  • Trzymaj się jednej temperatury koloru,
  • Dopełniaj kolor wiodący barwami po przeciwnych stronach – są to tzw. kolory dopełniające
  • Trzymaj się jednej rodziny kolorów, np. niebieskiego turkusem lub fioletem czy żółtego z pomarańczowym bądź zielonym.
  • Jeżeli decydujesz się na jeden kolor, możesz dobierać do niego kilka odcieni, tzw. efekt ombre
  • Jaskrawe połączenia dobieraj wyłącznie pojedynczo i są to tzw. neony czyli kombinacje mocno rażące. Dlatego nie powinno się z nimi przesadzać.

W kwestii tego, jak dobierać kolory ubrań gusta i opinie są oczywiście podzielone. Jednak w przypadku kolorów klasycznych, te połączenia zwykle podawane są jako najlepsze. Czy oznacza to, że odpowiadać będą każdemu typowy urody? Oczywiście, że nie! Zanim jednak skupimy się na tym, jak rozpoznać ten typ, warto wspomnieć jeszcze…

Jak nie dobierać kolorów do ubrań?

Jakich połączeń kolorów unikać za wszelką cenę? Oto połączenia, których nie powinnaś używać, niezależnie od typu urody:

  • czerwony z: żółtym, zielonym, fioletowym, niebieskim,
  • zielony z: niebieskim, czerwonym,
  • różowy z: zielonym, pomarańczowym.

Pamiętaj także, aby nie łączyć więcej niż trzech kolorów, o ile nie są to odcienie wiodącej barwy. Inaczej Twoja kreacja stanie się za pstrokata. Najlepiej zatem zdecydować się na barwę przewodnią i jedną bądź dwie jej towarzyszące.

Jak określić typ urody?

Warto wiedzieć, jak dobierać kolor do ubrań. Jeszcze bardziej jednak przydaje się wiedza, jak dobierać kolory ubrań do typu urody. Tę ostatnią trzeba najpierw określić. W zależności do tego, jaką posiadasz karnację, budowę czy kolor włosów, pewne połączenia będą dla Ciebie korzystniejsze.

Typ urody określić można na podstawie czterech szablonów podzielonych na pory roku. Którym posiadasz Ty? Przekonaj się! Istnieje w sumie 12 podstawowych typów urody: cztery podstawowe i trzy pochodne na każdy z nich.

Typ urody – wiosna

Jak dobierać kolory ubrań do typu urody? typy-urody-wiosnaWiosny najczęściej mają włosy koloru blond z różnymi odcieniami: jasny, rudawy, miodowy lub bardzo ciemny. Niekiedy ich włosy bywają jasnobrązowe. W przypadku oczu spotyka się wszystkie barwy – niebieskie, zielone i piwne. Cechą charakterystyczną jest wyraźnie oddzielona od źrenicy obwódka tęczówki. Wiosny cechuje niezwykle delikatna, ciepła karnacja. Łatwo im się opalić, a skóra bywa piegowata, cera natomiast – porcelanowa.

Wyróżnia się następujące podtypy wiosny:

  1. Czysta wiosna: kontrastujący kolor oczu i skóra, włosy jasny lub ciemny blond, mleczna, lecz ciepła skóra,’.
  2. Jasna wiosna: jasne włosy i cera, oczy zielone, niebieskie bądź piwne, cera delikatna, niekiedy złocista.
  3. Ciepła wiosnę: typ pośredni; jasne włosy o rudawym blasku, oczy zielone, niebieskie lub piwne, cera porcelanowa lub beżowa.

Typ urody – lato

Jak dobierać kolory ubrań do typu urody? typy-urody-latoTen typ urody najczęściej cechuje się jasnymi włosami, niekiedy dochodzącymi do jasnego brązu, a także mleczną, delikatną cerą. Z tą współgrają jasne oczy, zwykle w odcieniach szarego i niebieskiego (niekiedy piwne). Wiosny opalają się na czerwono, stosunkowo szybko przechodzą jednak do oliwkowej barwy.

Wyróżnia się następujące podtypy lata:

  1. Chłodne lato: chłodny odcień oczu, włosy brązowe (od popielatych do ciemnych), skóra o szarym odcieniu wpadającym w chłodny lub niebieskawy beż.
  2. Jasne lato: skóra porcelanowa o wyraźnym różowym lub szarym zabarwieniu. Oczy jasnoniebieskie, szaroniebieskie lub szarozielone. Włosy – bardzo jasny lub popielaty blond, mogą zdarzyć sie także popielate brązy.
  3. Zgaszone lato: oczy mają dużo odcieni szarości, są koloru piwnego, rzadziej zielonego. Włosy zwykle barwy szarawego blondu, skóra – chłodna, lecz nie blada. Podtyp zgaszonego lata określa się często jako najmniej wyrazisty wśród trzech występujących w tym typie urody.

Typ urody – jesień

Jak dobierać kolory ubrań do typu urody? typ-urody-jesienTak jak pora roku, jesienny typ urody jest rudy i kasztanowy. Stąd też u kobiety należących do tej grupy spotyka się włosy w tych właśnie barwach i ich odcieniach. Jesień patrzy na nas zielonym lub brązowymi oczami, ma ciepłą i jasną cerę oraz opala się na brązowo. Na skórze często widoczne są piegi.

Wyróżnia się następujące podtypy jesieni:

  1. Przygaszona jesień: zarówno cera jak i włosy przechodzą nieco w żółty i są – jak wskazuje nazwa – przygaszone. Włosy w rudym lub brązowym kolorze współgrają z brązowymi oczami bądź kontrastują z tęczówką barwy niebieskiej i zielonej.
  2. Ciepła jesień: cera w odcieniach ciepłego beżu, dość mocno piegowata. Włosy w kolorze rudym, brąz, złotawym lub czerwonym, zawsze w ciepłych odcieniach, podobnie jak zielone bądź orzechowe oczy.
  3. Głęboka jesień: określana również jako ciemna jesień, ponieważ dominują tutaj odcienie właśnie tego typu. Włosy zazwyczaj brązowe, zbliżone do czerni. Oczy piwne, a skóra złotawa, brązowa bądź oliwkowa. Oczy mają intensywną barwę.

Typ urody – zima

Jak dobierać kolory ubrań do typu urody? typ-urody-zimaZimy to typowe kobiety z północy: dominują u nich chłodne odcienie i kobiety z tej kategorii określane są jako Królewny Śnieżki. Ciemne włosy w odcieniach czerni i grafitu kontrastują z niebieskimi oczami bądź współgrają z ich brązową barwą. Spotkamy się zwykle z oliwkową karnacją i chłodnymi odcieniami cery.

Wyróżnia się następujące podtypy zimy:

  1. Czysta zima: jasna, porcelanowa cera z czarnymi lub ciemno-brązowymi włosami, z którymi znacznie kontrastuje twarz. Oczy szkliste i błyszczące w barwach błękitu i jasnej zieleni, niekiedy również jasnego brązu.
  2. Głęboka zima: włosy czarne lub ciemno-brązowe, ciemna karnacja i oliwkowa cera. Jest to zdecydowanie najcieplejszy podtyp zimy, choć wyrazisty i kontrastowy. Oczy najczęściej ma bardzo ciemne.
  3. Chłodna zima: najdelikatniejszy z podtypów zimy charakteryzuje się jasną cerą, niekiedy stonowaną lekkim beżem lub różem. Choć dominują czarne włosy, może pojawić sie też jasny brąz, a niekiedy nawet blond pasemka. Oczy w pełnej palecie, od niebieskich po ciemny brąz.

Jak dobierać kolory ubrań do typu urody?

Typ urody: wiosna. Jakie kolory dobierać do ubrania

Jeżeli jesteś wiosną, najlepiej Ci będzie w kolorach o średnim nasyceniu. Wybieraj czyste i pastelowe barwy o ciepłym nasyceniu: banan, morelę, liliową purpurę, turkus, błękit lazurowy czy róż. Możesz zdecydować się także na kakao, oliwkę, khaki czy jasny brąz. Wiosny świetnie wyglądają także w kremowej bieli i żółtawych szarościach. Jeżeli chodzi o biżuterię, zdecydowanie sprawdzi się delikatne złoto oraz bursztyny, agaty bądź turkusy.

Jakich barw powinny unikać wiosny? Przede wszystkim ziemnych odcieni czerwonego, brązowego i różowego koloru. Nie sprawdzą się także bardzo nasycone kolory, m.in. czerwień amarantowa, ultramaryna, cytrynowy żółty, kobalt.

Barwy korzystne dla poszczególnych podtypów:

  1. Czysta wiosna: kanarkowa i limonkowa żółć, czarny, toffi, czekoladowy, chabrowy, turkusowy, czerwień makowa, łososiowy, błękit królewski, jaskrawe odcienie oranżu.
  2. Jasna wiosna: pastele, wanilia, morela, banan, jasny turkus, lazur, jasna zieleń, karmel, ecru, pistacja.
  3. Ciepła wiosna: kolory słoneczne – żółty, jasny pomarańcz, przechodząca w żółtą biel. Również barwy: brzoskwiniowa, jasny fiolet, turkus, morski, khaki, jasna czerwień.

Typ urody: lato. Jakie kolory dobierać do ubrania

Lato dobrze wygląda w barwach stonowanych. Zarówno w odniesieniu do ubrań, jak i do biżuterii. Doskonale sprawdzą się zatem takie kolory, jak: blada żółć, jasna mięta, wrzos, morski błękit, fuksja, stonowany róż czy jasny turkus. Lato dobrze wygląda także w złamanej bieli wpadającej w delikatny róż. W przypadku biżuterii dobrze sprawdzą się takie kamienie, jak rubin, granat, opale, nefryt, diamenty oraz perły.

W przypadku kolorów, których należy unikać, lato powinno uważać z czernią. Szczególnie blisko twarzy. Dobrym rozwiązaniem może być dodanie czarnych elementów w garderobie, jednak należy uważać, by nie przesadzić. W szafach lata nie powinno zabraknąć błękitów, beży, piaskowej żółci, ecru, malinowej czerwieni i koralu.

Barwy korzystne dla poszczególnych podtypów:

  1. Chłodne lato: wszystkie odcienie niebieskiego, lawenda, turkus, zieleń morska, łososiowy, żurawina, wiśnia, kamienny beż i brąz, szmaragd.
  2. Jasne lato: biel kości słoniowej, piaskowa żółć, pomarańcz, łososiowy, jasny szary, pudrowy róż, blady róż, stłumiony fiolet, malinowa czerwień, zieleń morska, błękity, turkus, jasny granat.
  3. Zgaszone lato: stonowane błękity, czerwień malinowa i żurawinowa, ciemny turkus, oliwkowy, jasne i średnie szarości, przytłumiony granat i fiolet, karmelowy brąz, delikatne róże.

Typ urody: jesień. Jak dobierać kolory ubrań

Panie o tym ognistym typie urody najlepiej wyglądają w barwach bliskim ogniu – ciepłych. Jeżeli jesteś jesienią, w Twojej garderobie nie powinno zabraknąć złota, pomarańczy i czerwieni we wszystkich odcieniach. Dobrze będziesz wyglądać również w złamanych odcieniach bieli, mocnej zieleni, khaki oraz fiolecie. Jeżeli masz mocno rude włosy, podkreśl je turkusem, purpurą lub lazurowym błękitem.

Czego unikać powinna jesień? Nie pasują im pastele w żadnej postaci. Wyjątek pośród nich stanowi ciepły róż, jednak i tutaj należy się zastanowić. Zrezygnuj także z szarości, błękitu i szafiru.

Barwy korzystne dla poszczególnych podtypów:

  1. Przygaszona jesień: brąz, mahoń, morska zieleń, khaki, szary, ciemny róż, jasny koral, ciepła czerwień, jasny granat, piaskowa żółć, łososiowy, kremowa biel, bakłażan, turkusowy, szmaragdowy, zgaszony różowy.
  2. Ciepła jesień: jasny łososiowy, khaki, musztardowy, turkus, słoneczny żółty, pomarańczowy, złoty, średni i ciemny brąz, jasny granat, morski, koralowy, ceglany, brzoskwiniowy i leśny zielony.
  3. Głęboka jesień: szmaragd, ciemny niebieski, pomarańczowy, ciemny czerwony, śliwka, ciemny pomarańcz, musztardowy, biel kości słoniowej, ecru, żółć, miodowy, ciemne złoto, ciemny turkus, oranż.

Typ urody: zima. Jak dobierać kolory ubrań

Skoro zimna pora roku, to i zimne barwy. Zimom najlepiej jest właśnie w chłodnych i mocnych kolorach. Są to m.in. purpura, wiśnia, fiolet, ultramaryna, kobalt, chabr, rubin czy zieleń butelkowa. Dobrze wyglądają w szkarłatach, malachicie oraz wszystkich odcieniach błękitu. Jeżeli jesteś zimą, do zimnych ubrań dobierz duże ozdoby oraz takie kamienie jak rubin, onyks czy szmaragd. Biżuteria powinna być z białego złota, platynowa bądź srebrna.

W jakich kolorach ubrań zimy będą wyglądały niekorzystnie? To przede wszystkim pastelowe, jaskrawe barwy, a także brązy, beże i zgniła zieleń. Zima unikać powinna ciepłej czerwieni, pomarańczowego, rudego oraz w złocie. Nie służą jej także ciepłe odcienie fioletu.

Barwy korzystne dla poszczególnych podtypów:

  1. Czysta zima: czysta czerwień i biel, szkarłat, lawenda, fioletowy, chłodny żółty, fuksja, indygo, błękit paryski, purpura, jasny szary, neonowa zieleń, mocny turkus, chabrowy, granatowy.
  2. Głęboka zima: wszelkie ciemne i chłodne barwy, fioletowy, czarny, oliwkowy, głęboki i jasny szary, czerwony, biel kości słoniowej, ciemno-złoty, szmaragdowy, granatowy.
  3. Chłodna zima: brązowy, szary, czarny i biały, granatowy, lawendowy, fioletowy, szmaragdowy, turkusowy, bordowy, ciemny czerwony, niebieski.

Wiesz już jak dobierać kolory ubrań do typu swojej urody. To ważny temat, byś czuła się pięknie i komfortowo. Polecamy Ci także artykuł na temat doboru sukienek do rodzaju figury.