Lśnij jak Marylin Monroe! Dopasuj sukienkę do swojej figury

Dobór sukienki do kobiecej figury

Każda z nas jest inna. Kobieca może być tak samo figura filigranowa i szczupła, jak i ta bogata w krągłości, uwydatniająca hojność natury. Powinnaś jednak pamiętać, że abyś wyglądała seksownie i zmysłowo na balu, prywatce czy innej imprezie, ważnym jest, abyś dobierała garderobę odpowiednio do swoich kształtów. Jak to zrobić? Postaw na odpowiedni dobór sukienki do figury i… Lśnij jak Marylin Monroe!

Lśnij jak Marylin Monroe! Dopasuj sukienkę do swojej figury dopasuj-ubranie-do-figury

Jak dopasować sukienkę do figury? To powinnaś wiedzieć

Zdarza Ci się lub zdarzyło tak, że otworzyłaś szafę, zaczęłaś mierzyć to i tamto, ale nic nie pasowało i stwierdziłaś, że “nie masz co na siebie włożyć”? Z pewnością. Szczególnie kłopotliwe jest to przed ważnym wyjściem, kiedy musimy znaleźć coś na cito i nie bardzo mamy czas chodzić po sklepach. Jeżeli szukasz rozwiązania w takich sytuacjach, powinnaś wiedzieć, jaki jest wskazany dobór sukienki do figury i szybko rozwiązać problem.

Nie każdej z nas dobrze będzie w szerokiej sukience, podobnie jak nie każdej na korzyść wyjdzie założenie kreacji przylegającej do ciała. Nie bez powodu stworzono rozmaite kroje i fasony, niekiedy znacznie się od siebie różniące, nie wspominając już o kolorystyce czy wzorach, również odgrywających istotne znaczenie. Jeżeli np. jesteś osobą bardzo szczupłą, niekoniecznie dobrze Ci będzie w obcisłej sukience. Podobnie w przypadku pań bardziej puszystych złym rozwiązaniem byłby dobór kreacji zbyt luźnych.

Skąd te różnice? Odpowiedzi należałoby poszukać znacznie dalej, aniżeli sięga historia mody i historia włókiennictwa w ogóle…

Dobór sukienki do figury - podstawowe typy kobiecej sylwetki

Natura postanowiła w zamierzchłych czasach obdarzyć płeć piękną czterema podstawowymi typami sylwetki. To właśnie one stanowią kryterium tego, jak dopasować sukienkę do figury.

Zanim zatem zaczniesz dobierać kreację, powinnaś dowiedzieć się, jakie są podstawowe typy kobiecej sylwetki i odpowiedzieć sobie na pytanie, którą z nich posiadasz.

1. Podstawowe typy kobiecej sylwetki: KLEPSYDRA

Lśnij jak Marylin Monroe! Dopasuj sukienkę do swojej figury figura-klepsydra

W branży modelek mówi się często, że panie z figurą klepsydry mają dużo szczęścia, natura obdarzyła je bowiem najlepszym typem sylwetki: proporcjonalnymi ramionami i biodrami oraz wąską talią. Panie z figurą klepsydry mają zwykle obfity biust oraz mocne wcięcie w talii, a rozmiar ubrań oscyluje wokół 38. Jakie sukienki powinny dobierać?

Jak dopasować sukienkę do figury klepsydry? 

Ten typ sylwetki określa się jako najbardziej kobiecy, zatem z doborem sukienki nie powinnaś mieć większego problemu. Możesz wybrać w zasadzie każdy krój, jednak w celu podkreślenia swoich największych atutów, zwróć uwagę na wyeksponowanie biustu i bioder. Dobrym rozwiązaniem będzie np. rozkloszowany dół lub też odpowiadający konwencji góry.

2. Podstawowe typy kobiecej sylwetki GRUSZKA

Lśnij jak Marylin Monroe! Dopasuj sukienkę do swojej figury rodzaje-sylwetek

Tak jak wspomniany owoc, panie o typie sylwetki gruszki są wąskie w ramionach, ale szerokie w talii. Jest to figura najczęściej kojarzona z krajami latynoskimi, stąd też przykładem znanej jej posiadaczki jest m.in. Jennifer Lopez. Największymi atutami gruszek są szerokie biodra kontrastujące z delikatnymi ramionami i biustem.

Jak dopasować sukienkę do figury gruszki?

Jeżeli posiadasz ten typ sylwetki, powinnaś dobierać sukienki z dopasowanym dołem, dekoltem w kształcie litery V oraz szerszą linią ramion. Kreacja powinna równoważyć proporcję sylwetki: przylegać do bioder oraz optycznie poszerzać ramiona. Doskonałym rozwiązaniem powinny okazać się sukienki w kształcie litery A i ciemnych kolorach.

3. Podstawowe typy kobiecej sylwetki: JABŁKO

Lśnij jak Marylin Monroe! Dopasuj sukienkę do swojej figury figura-jablko

Panie o sylwetce jabłka są zwykle okrąglejsze na brzuchu oraz obfite w biuście. Na ogół posiadają zgrabne nogi i to właśnie one są wówczas ich dużym atutem. Jeżeli dobrze wyeksponujesz sylwetkę jabłka, możesz być prawdziwą seksbombą na imprezie! Jak to zrobić?

Jak dopasować sukienkę do figury jabłka? 

To, na co powinnaś zwrócić uwagę, mając ten typ sylwetki, to wyeksponowanie nóg oraz piersi, a optyczne zmniejszenie brzucha. Dobrą drogą ku temu będzie wybór kreacji z głębszym dekoltem. Możesz również pomyśleć o żakiecie. Wybieraj taki krój góry, który nie będzie poszerzał ramion, a raczej uczyni je subtelnymi – mogą to być np. opadające i delikatnie marszczone rękawy. Jeżeli chodzi o nogi, nie zapomnij o podkreśleniu łydek.

4. Podstawowe typy kobiecej sylwetki: KOLUMNA

Lśnij jak Marylin Monroe! Dopasuj sukienkę do swojej figury figura-kolumna

Ten typ sylwetki zwany bywa również prostokątem lub tubą. Dotyczy kobiet, u których proporcje ramiona – talia – biodra są zachowane mniej więcej na tym samym poziomie. Mają proporcjonalne piersi i długie nogi oraz są zwykle bardzo szczupłe i smukłe. Właśnie swoją zgrabność powinny podkreślać, dobierając sukienkę na wyjście. Na co zatem zwrócić uwagę?        

Jak dopasować sukienkę do figury kolumny?

Jeżeli Twój typ sylwetki to kolumna, masz dość szeroki wachlarz jeśli chodzi o dobór sukienki do figury. Ze względu na fakt, iż jesteś osobą szczupłą i smukłą, będziesz wyglądała dobrze zarówno w nieco szerszych, jak i przylegających kreacjach. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z “optycznym odchudzaniem”! Twój cel przy doborze sukienki to podkreślenie zgrabnych, długich nóg oraz szczupłej sylwetki. Dobrym rozwiązaniem ku temu będą ubrania warstwowe, wzorzyste czy falbanki. Kolumna korzystnie wyglądać będzie zarówno w kreacji poważnej jak i w dziewczęcym stylu. Nie bój się eksperymentów – z Twoją figurą naprawdę dużo możesz kombinować i wyglądać doskonale w każdej sytuacji!

Dobór sukienki do figury - 5 zasad dla każdego

Dobór sukienki do figury – 5 zasad dla każdego typu sylwetki

  1. Dopasowuj kreacje odpowiednio do swojego typu sylwetki. To, że koleżance było dobrze w tamtej sukience, wcale nie musi odnosić się do Ciebie.
  2. Pamiętaj o proporcjach. Są one najważniejsze w doborze odpowiedniej sukienki i warunkują to, jak się w niej prezentujesz. Jeżeli jedna z części Twojego ciała jest szersza, a druga węższa, dąż do równowagi.
  3. Dbaj o największe atuty. Każdy typ sylwetki cechuje się czymś innym. Jeżeli posiadasz zgrabne nogi, skup się na nich. Jeżeli natura obdarzyła Cię obfitym biustem, warto będzie go wyeksponować.
  4. Nie przesadzaj. Nie staraj się na siłę udowodnić, że jesteś węższa w talii czy biodrach bądź, że Twój biust ma dwa rozmiary więcej. Możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego i zadziałać na własną szkodę.
  5. Nie popadaj w skrajności. Jeżeli jesteś osobą bardzo szczupłą, nie staraj się “odchudzić” w oczach innych. Podobnie puszyste panie nie powinny dobierać kreacji, które optycznie powiększą ich rozmiar.