Serce jak dzwon

Serce to najsilniejszy mięsień w naszym organizmie – mogłoby wypompować krew nawet na dziewięć metrów w górę! Taka ogromna moc jest niezbędna, by dostarczyć ją do każdego zakątka naszego ciała.

W ciągu jednego dnia serce kurczy się średnio 100 tys. razy. Kiedy osiągniemy wiek 70 lat, serce będzie miało na „liczniku” ponad 2,5 miliarda uderzeń. Za tę ciężką pracę odwdzięczamy mu się nierzadko stresem, paleniem papierosów, niezdrowym odżywianiem. W efekcie fundujemy sobie dolegliwości związane z układem krążenia: miażdżycę, zawał mięśnia sercowego, chorobę wieńcową albo nadciśnienie tętnicze. Wielu z nich można by zapobiec lub skutecznie leczyć, jeśli wykryte byłyby we wczesnym stadium.

O czym powinniśmy pamiętać?

Wbrew pozorom przyczyn chorób serca najczęściej nie należy szukać w genach, bo tylko kilka procent z nich jest spowodowanych dziedzicznymi obciążeniami. Za większość zachorowań jesteśmy odpowiedzialni my sami i nasz styl życia – podkreśla dr n. med. Mieczysław Kopacz, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Szpitala Medicover. Kondycji serca nie służy stres oraz niewłaściwa dieta, z którą często wiąże się zbyt dużą masa ciała. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, przy której tłuszcz odkłada się w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej. Jeśli więc chcemy zadbać o nasze serce, pamiętajmy o tym, by unikać tego, co mogłoby do otyłości doprowadzić. Starajmy się maksymalnie ograniczyć nasycone kwasy tłuszczowe oraz tłuszcze trans, występujące m.in. w fast foodach i tłustych daniach. Zrezygnujmy z nadmiaru soli i nie nadużywajmy alkoholu. Nasza dieta powinna być natomiast bogata w produkty pełnoziarniste, warzywa, chude mięso i nabiał oraz zdrowe tłuszcze nienasycone, szczególnie te, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 (znajdziemy je na przykład w rybach i oliwie z oliwek).

Bądźmy aktywni fizycznie – pomoże to uniknąć „oponki” na brzuchu. – Regularny ruch pozwoli utrzymać wagę w ryzach i zredukować stres oraz obniżyć poziom cholesterolu czy glukozy we krwi. Usprawni także pracę serca i zadba o odpowiednią elastyczność naczyń krwionośnych, poprawi przepływ krwi w naczyniach i obniży ciśnienie – wymienia dr n. med. Mieczysław Kopacz ze Szpitala Medicover.

Dla serca szczególnie niebezpieczne jest także palenie papierosów. – Substancje zawarte w wyrobach tytoniowych sprzyjają zwężeniu naczyń krwionośnych, można więc powiedzieć, że każdy wypalony papieros zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, a stąd już prosta droga do zawału serca. Nikotyna podnosi również tętno i ciśnienie krwi, a tlenek węgla, łącząc się z hemoglobiną upośledza transport tlenu do tkanek – mówi dr n. med. Mieczysław Kopacz. Szkodliwe dla zdrowia jest samo wdychanie dymu tytoniowego, dlatego także bierni palacze powinni mieć się na baczności.

Poznaj swoje serce i układ krwionośny

Nie możemy zapominać o profilaktycznych badaniach krwi, kontrolowaniu ciśnienia i poziomu cholesterolu. Co jakiś czas warto także poddać się kompleksowej diagnostyce. Można ją przeprowadzić w ramach tak zwanego screeningu serca w jednym miejscu. Nie zajmie to więcej niż kilka godzin, więc nie musimy się obawiać konieczności wyłączenia się na dłużej z życia rodzinnego czy zawodowego. – Na screening serca składa się szereg specjalistycznych badań laboratoryjnych, obrazowych i obciążeniowych. Dwie ostatnie grupy obejmują: elektrokardiogram, badanie echokardiograficzne, badanie radiologiczne klatki piersiowej, 24-godzinne rejestracje elektrokardiograficzne i ciśnienia, badanie wysiłkowe i – przy istniejących wskazaniach – badanie tomograficzne naczyń wieńcowych, czyli tak zwaną wirtualną nieinwazyjną koronografię – wymienia dr n. med. Mieczysław Kopacz ze Szpitala Medicover. Ich przeprowadzenie pozwala lekarzowi uzyskać szczegółowe informacje o układzie sercowo-naczyniowym pacjenta. – Możemy ocenić ewentualne nieprawidłowości w budowie, zaburzenia w pracy i wydolności serca. Monitorujemy również nieprawidłowe wartości ciśnienia ­– dodaje dr n. med. Mieczysław Kopacz. Specjalista uzbrojony w taką wiedzę może ocenić ewentualne zagrożenia, a w razie konieczności zdecydować o podjęciu kolejnych kroków.

Warto pamiętać o zdrowym stylu życia i regularnych badaniach. Profilkatyka może zapobiec chorobom lub wykryć je we wczesnym stadium. Pozwoli to na skuteczne leczenie chorób serca i układu krwionośnego.