Jak odmłodzić cerę kiedy pali się papierosy

odmłodzenie cery a papierosy

Jak papierosy szkodzą urodzie?

Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów przyczynia się do zmniejszenia zdolności komórek do przenoszenia tlenu. Dodatkowo, w przypadku kobiet, palenie papierosów obniża poziom estrogenu we krwi. To odbija się nie tylko na organach wewnętrznych. Skóra staje się przesuszona i wrażliwa. Gorzej zasklepiają się rany, a ryzyko powstania blizn po zabiegach kosmetycznych rośnie.

Zęby przebarwiają się na żółty kolor. Włosy tracą barwnik, a więc szybciej siwieją. Udowodniony został także wpływ palenia papierosów na przedwczesne łysienie u mężczyzn. Drażniący dym tytoniowy zaostrza również przebieg trądziku, a także przyczynia się do powstawania zaskórników i zapalnych wykwitów.

Jak zmienia się cera pod wpływem dymu tytoniowego?

Najbardziej widocznymi zmianami są pojawiające się przebarwienia na twarzy, a także charakterystyczne zszarzenie się skóry. Kolejną zmianą rzucającą się w oczy są pionowe zmarszczki wokół ust, tworzące się z powodu wytężonej pracy mięśnia.

Mocniej pogłębione są też zmarszczki wokół oczu, tzw. „kurze łapki”, ze względu na tendencję palaczy do mrużenia oczu w celu ochrony ich przed dymem tytoniowym.

Pogłębieniu ulegają również inne zmarszczki. Dzieje się tak, ponieważ dym tytoniowy przyśpiesza utratę witamin A, C i E, które odpowiadają za wygląd skóry – jej elastyczność i zdolność regeneracji. Dodatkowo, palenie tytoniu uszkadza także włókna kolagenu i elastyny, co także przyczynia się do pogłębiania zmarszczek.

Czy medycyna estetyczna może pomóc na te zmiany?

Zabiegi medycyny estetycznej mogą złagodzić objawy starzenia się skóry, ale niestety nie są wstanie cofnąć uszkodzeń, jakie już powstały. Trzeba także zaznaczyć, że żadne zabiegi nie są w stanie ochronić skóry podczas palenia.

Głębokie zmarszczki wokół ust czy oczu można wypełnić przy pomocy botoksu, jednak jest to metoda nietrwała. Efekt takiego zabiegu może utrzymać się od 3 do 6 miesięcy.

Ponieważ skóra palacza jest niedotleniona i przesuszona, zalecane są zabiegi głęboko nawilżające. Wprowadzenie serum nawilżającego przy pomocy ultradźwięków pomaga aktywnym składnikom lepiej wniknąć w głąb skóry i w efekcie dać lepsze rezultaty.

Istnieje też kilkuetapowy zabieg mający na celu rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu skóry. Zalecany przede wszystkim dla osób, które w wyniku palenia mogą „pochwalić się” tzw. szarą cerą. Zabieg rozpoczyna mikrodermabrazja. Następnie nakłada się specjalny żel eksfoliujący, a po nim piankę łagodzącą. Później za pomocą ultradźwięków wprowadza się do skóry koncentrat wybielający. Na koniec, aby zabezpieczyć skórę po zabiegu, nakłada się maskę rozjaśniającą z witaminą C, krem pod oczy i na przebarwienia.

Zmarszczki powstałe nad ustami pomoże niwelować Plasma PEN. Jest to o tyle ciekawa metoda, że jej efekty mogą utrzymywać się nawet od 2 do 4 lat.

Jeśli nie palisz papierosów – nie zaczynaj, jeśli nie chcesz zniszczyć swojej cery. A jeśli palisz, najlepsze, co możesz zrobić dla skóry twarzy, to zerwać z nałogiem.