Koronki zęba a ciąża

aparat ortodontyczny a ciąża

Dbałość o właściwy stan uzębienia powinna nam towarzyszyć przez całe życie bez wyjątku. Jednak pewne okresy niosą za sobą ograniczenia w zakresie leczenia zębów. Co jest bezpieczne i dopuszczalne, a czego zdecydowanie powinna unikać przyszła mama w przypadku planowanej wizyty w gabinecie dentystycznym?

Korony, mosty – przed ciążą czy po porodzie?

Choć ciężko znaleźć informacje o tym, że byłoby to bezwzględnie zakazane, tak naprawdę lepiej byłoby przełożyć wspomniane zabiegi po urodzeniu. Jednym z argumentów przemawiających za tym, by przesunąć w czasie wstawianie korony zęba, jest to, że wspomniany zabieg nie ogranicza się wyłącznie do jednej wizyty. Rozwlekanie owego procesu w czasie, kiedy organizm kobiety przechodzi dynamiczne przemiany, zdaje się niewskazane.
Podobnie ma się sprawa w przypadku wstawienia mostka. Sam stomatolog zasugeruje, żeby przesunąć to na okres po narodzinach, a najlepiej po zakończonym połogu.

Każda kobieta z pewnością chciałaby, żeby jej uzębienie było idealne, ale usilne dążenie do tego w ciąży nie ma uzasadnienia.

Dla własnego komfortu lepiej odłożyć w czasie wstawienie koronki na później. Nikt nie ma pewności, jak będzie się czuł za kilka miesięcy, a tym bardziej kobieta w ciąży. Na okres dziewięciu miesięcy powinno się poprzestać na leczeniu uzębienia w podstawowym zakresie. Natomiast każdy, bardziej skomplikowany przypadek powinno się przedyskutować z dentystą oraz lekarzem prowadzącym ciążę.

Leczenie stomatologiczne w ciąży – zasady?

W tym szczególnym stanie wciąż możemy odwiedzać gabinet dentystyczny. Idealnie byłoby jeszcze przed zajściem w ciąże doprowadzić uzębienie do właściwego stanu. Czemu wskazane mieć zdrowe zęby? Choćby dlatego, że w odmiennym przypadku istnieje wystąpienia niskiej masy urodzeniowej płodu. Poza tym niewłaściwy stan uzębienia odpowiada aż za 1/5 wszystkich przedwczesnych urodzeń.
Odwiedzając dentystę, należy mu na samym wstępie oznajmić o fakcie bycia w ciąży. Ma to kolosalne znacznie z punktu widzenia dalszego leczenia. Wbrew pozorom i obiegowym opiniom wciąż można poddawać się wielu zabiegom. Ważne, by przeprowadzane były przy użyciu właściwej anestezji. Bezpieczne znieczulenie w ciąży u stomatologa odbywa się bez udziału środków obkurczających naczynia krwionośne.
To, czego zdecydowanie lepiej nie wykonywać, to zdjęcia rentgenowskie. Nie oznacza to jednak rezygnacji z leczenia. Stomatologia potrafi skutecznie przeciwdziałać w większości przypadków bez konieczności naświetlania. Doświadczeni dentyści poprowadzą proces leczenia tak, żeby obejść niepotrzebne ryzyko.

Jakie zabiegi stomatologiczne są możliwe w ciąży?

Koronki zęba a ciąża wizyta-u-dentysty-przeglad-dentystycznyPo zagłębieniu się bardziej w wątku okazuje się, że leczenie w tym wyjątkowym okresie może odbywać się na wiele sposób. Same koronki na zęby w ciąży to nie jedyne, na co może pozwolić sobie kobieta spodziewająca się dziecka. Oczywiście przed przystąpieniem do leczenia musimy mieć świadomość pewnych ograniczeń, ale urodzeniu można mieć ten temat z głowy.
W przypadku klasycznego plombowania nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań, co do podjęcia działań. Podobnie zresztą jak przy zabiegu ekstrakcji zębów. Wątpliwości pojawiają się dopiero w momencie, kiedy chodzi o leczenie kanałowe. Chodzi o fakt konieczności prześwietlenia zębów przed podjęciem takich działań. Warto dodać, że współczesna stomatologia opiera się na minimalnych dawkach promieniowania, a sam brzuch w takich przypadkach można dodatkowo osłonić.
Kobiety będące w ciąży mogą bez przeszkód poddawać się usuwaniu kamienia nazębnego. W określonych przypadkach dopuszczalne jest w ich przypadku usunięcie zębów pod warunkiem zastosowanie bezpiecznych środków znieczulających. Ponadto w ciąży nie ma przeciwwskazań do wykonywaniu wielu zabiegów z zakresu ortodoncji. 

Koronki zęba a ciąża medi

Zdrowe zęby mają istotne znacznie także dla mającego nadejść na świat maleństwa. Nie zaniedbujmy więc takich kwestii. Pamiętajmy, by o wszystkim został powiadomiony nasz stomatolog, a ciąża w żaden sposób nie będzie zagrożona podczas wykonywania poszczególnych zabiegów.