Ból mięśni pleców? Możesz się go pozbyć!

ból mięśni pleców jak się go pozbyć?

Ból mięśni pleców to częsta przypadłość obecnych czasów. Potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jak trwale możesz się go pozbyć.

Ból mięśni pleców? Możesz się go pozbyć! bol-mesni-plecow

Ból mięśni pleców i kręgosłupa. Skąd się bierze?

Budzisz się rano, wstajesz, aż tu nagle… No właśnie. Ból pleców mówi “Dzień dobry! Potowarzyszę Ci teraz przez resztę dnia”. Gdy siedzisz, nachylasz się, pracujesz, a potem próbujesz położyć, by nieco odpocząć. Im dłużej nic z nim nie robisz, tym prawdopodobnie będzie gorzej. Może warto wreszcie dać mu znać, że go nie chcesz? Na “Dzień dobry” odpowiedzieć “Do widzenia!”?

Ból mięśni pleców to pojawiać się może podczas wspominanych wyżej czynności, a nawet kiedy np. nabierasz głębszego oddechu. Trwale utrzymujące się napięcie mięśni pleców potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. O pogorszeniu nastroju nie wspominając. Trudno przecież nie być złą jak osa, gdy masz zblokowane, sztywne plecy i niewiele możesz na to poradzisz. “Nie chcem, ale muszem”, chciałoby się zacytować klasyka. Czy jednak faktycznie musisz tak cierpieć? Ile czasu? Do końca życia? Co zrobić na bolące mięśnie pleców?

Zasadniczo ból mięśni pleców – u góry, na środku czy na dole – bierze się albo z niewłaściwego stylu życia, albo uwarunkowany jest np. chorobami lub urazami. Ten pierwszy może zresztą – choć nie musi –  powodować te drugie. Jak odróżnić od siebie poszczególne przyczyny bólu pleców? I jak im zapobiegać oraz leczyć je?

Ból mięśni pleców. Przyczyny i skutki

Wiedziałaś, że ból pleców jest jednym z najpowszechniej występujących schorzeń w społeczeństwie? Szacuje się, że doświadczyło go w swoim życiu ponad 80 procent osób. Natomiast aż od 15 do 30 procent ludzi boryka się z przewlekłym bólem mięśni pleców. Jest to częsty powód długotrwałych zwolnień lekarskich, a także przechodzenia na wcześniejszą rentę bądź emeryturę. Ból pleców bywa zatem również problemem pracodawców zatrudniających osoby cierpiące na tę dolegliwość.

Jakie są najpowszechniejsze przyczyny bólu mięśni pleców i kręgosłupa? Dzielimy je zwykle na:

  • mechaniczne – 80-90% przypadków
  • neurologiczne (pochodzenia nerwowego) – 5-15% przypadków
  • bóle rzutowane – 1-2% przypadków
  • choroby kręgosłupa – 1-2% przypadków
  • nieokreślone – 2-4% przypadków

W dzisiejszych czasach na ból pleców i kręgosłupa może wpływać przede wszystkim siedzący tryb życia. Ten z kolei często idzie w parze z brakiem ruchu. W efekcie mięśnie pleców pozostają stale napięte i nie są wystarczająco wyćwiczone do znoszenia tych napięć i obciążeń. Zresztą nawet sportowcy powinni dbać o prawidłową postawę.

Pracując przed komputerem, siedząc przed telewizorem lub prowadząc samochód, zapominamy często o zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Garbimy się, wyginamy, zbytnio się nachylamy bądź odchylamy do tyłu czy w bok. Wszystko to odbija się negatywnie na mięśniach kręgosłupa i pleców. Istotne także jest to, jak dźwigamy ciężary. Jeżeli w tym celu nachylasz się, zamiast kucać, możesz nabawić się poważnego urazu. Nie tylko mięśni pleców, lecz także kręgosłupa. Podobnie rozważ np. nad noszenie ciężkiej torebki czy plecaka na jednym ramieniu.

Ból mięśni pleców. Kiedy wymaga leczenia?

Czy wszystkie przyczyny bólu pleców wymagają leczenia? Którym z nich można zapobiegać samemu, a które wymagają rehabilitacji lub nawet operacji? Oto najczęściej występujące przyczyny bólu pleców, towarzyszące im dolegliwości oraz wskazania co do tego, czy aby się ich pozbyć, należy podjąć leczenie.

Przyczyny i objawy bólu mięśni pleców

PrzyczynaPartia pleców, w której najczęściej występuje bólWymaga leczenia specjalistycznego?
Siedzący tryb życia i nieprawidłowa postawa ciałaWszystkie partie mięśni plecówNie, o ile nie dojdzie do stanu przewlekłego i chorób
OtyłośćDolne partie mięśni pleców: odcinek lędźwiowo-krzyżowy (lumbago)Nie, o ile nie wynika z zaburzeń natury psychicznej
Schorzenia psychiczneŚrodkowe partie mięśni plecówTak
Dźwiganie zbyt dużych ciężarówDolne partie pleców: odcinek lędźwiowo-krzyżowy (lumbago)Nie, o ile nie prowadzi do trwałych urazów
Zbyt mała aktywność fizycznaGórne i środkowe partie mięśni pleców, rzadziej ich dolna częśćNie
Urazy i zwyrodnieniaWszystkie partie mięśni pleców, w zależności od urazuTak
Choroby neurologicznej/wTak
Choroby nowotworowej/wTak
StresGórne i środkowe partie plecówNie, o ile nie wynika z dolegliwości natury psychicznej

Powinnaś przy tym pamiętać, że jeżeli objawy nie ustępują mimo starań, należy udać sie do specjalisty. Niekiedy ich wyeliminowanie będzie wymagało rehabilitacji, a nawet może wiązać się z operacją. Nie należy lekceważyć szczególnie chorób, ponieważ te potrafią prowadzić do nieodwracalnych zmian. A nawet zagrażać życiu!

Ból mięśni pleców. Rodzaje bólu

Zasadniczo, rodzaje bólu pleców dzielimy w zależności od ich występowania:

  • ból pleców u góry – części szyjnej i karku
  • ból pleców na środku – części piersiowej i między łopatkami
  • ból pleców na dole – części lędźwiowej (lumbago) i krzyżowej

Według ostatnich badań, mężczyźni i kobiety w Polsce najczęściej uskarżają się na ból pleców na dole. Następnymi najczęściej występującymi są bóle szyi oraz części środkowej. Statystyki pokazują, że bóle pleców to jedno z najczęstszych schorzeń współczesnych czasów. Często występuje obok innych chorób wynikających z pracy biurowej.

Ból pleców. Gdzie występuje najczęściej? (Źródło: Dane GUS)

MężczyźniProcent występowaniaKobietyProcent występowania
Bóle krzyża21,2Bóle lędźwiowe28,4
Bóle lędźwioweBóle szyi21,0
Bóle szyi13,0Bóle środkowej partii pleców19,6
Bóle środkowej partii pleców12,9Bóle krzyża16,4
Bóle części piersiowej pleców10,3Bóle karku14,1
Bóle karku8,0Bóle części piersiowej8,7

Ból mięśni pleców u góry

Ten rodzaj bólu pojawia się w okolicach szyi oraz karku, a także w części piersiowej. Określa się go często jako ból mięśni grzbietu. Do najczęstszych przyczyn jego występowania należą:

  • nieprawidłowa postawa ciała
  • długotrwała jazda samochodem
  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
  • wady postawy – skolioza, lordoza, kifoza
  • niewłaściwa pozycja podczas snu
  • długotrwałe napięcie psychiczne

Na ból mięśni pleców u góry zwykle cierpią kierowcy zawodowi. To właśnie u nich górne partie pleców najbardziej narażone są na nieustanne napięcia. Ból mięśni grzbietu powodowany może być także siedzącą pracą w niewłaściwej pozycji, a także złym ułożeniem podczas snu. Nie bez powodu lekarze zalecają spanie w określonej pozycji, a także zadbanie o dobrą poduszkę. Jeżeli cierpisz na wadę postawy bądź urazy czy choroby kręgosłupa, powinnaś zaopatrzyć się w specjalistyczną poduszkę, a niekiedy nawet łóżko. Korzystaj też z zabiegów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych.

Ból mięśni pleców na środku

Ból pleców na środku pojawia się najczęściej między łopatkami. Mówi się niekiedy, że to choroba zawodowa, ponieważ najpowszechniejszą przyczyną jego występowania jest niewłaściwa pozycja podczas pracy. Pojawia się u osób, które narażają w ten sposób mięśnie pleców i kręgosłup, obszar między łopatkami, na długotrwałe napięcie i obciążenia. Sądzisz, że nie garbisz się w pracy, nie nachylasz do przodu? Spróbuj to kiedyś zweryfikować i wprowadzić samokontrolę. Możesz się przekonać, jak bardzo się mylisz.

Ból pleców między łopatkami może być skutkiem takich czynników jak:

  • nieprawidłowa postawa ciała, głównie podczas pracy
  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
  • dyskopatia
  • zapalenie stawów kręgosłupa
  • wady postawy – skolioza, lordoza, kifoza

Ból mięśni pleców na dole

Ból pleców na dole – części lędźwiowej i krzyża – to jedna z najczęstszych dolegliwości mężczyzn i kobiet. Na przewlekłe objawy uskarża się ponad jedna piąta społeczeństwa. W jaki sposób powstaje? Niestety, najczęściej przez nasze zaniedbania związane z prowadzonym przez nas stylem życia.

Ból pleców na dole dotyczy w szczególności osób prowadzących siedzący tryb życia, pracujących za biurkiem i długotrwale prowadzących samochód. Na bóle lumbago i krzyża narażone są też osoby pracujące fizycznie. Wśród innych przyczyn dolegliwości wymienia się najczęściej:

  • choroby nerek
  • rwę kulszową
  • choroby przewodu pokarmowego
  • choroby ginekologiczne

Postrzał lumbago

Nie dbasz o to, jak dźwigasz ciężary? A może nawet nie wiesz, jak prawidłowo to robić? Jeżeli tak, szybko możesz nabawić się lumbago. To ból pleców na dole, części lędźwiowej i krzyżowej, związany najczęściej z wykonywaną pracą. Określany jest niekiedy jako postrzał lumbago.

Postrzał lumbago. Przyczyny i objawy

Postrzał lumbago pojawia się najczęściej u osób w wieku 30-55 lat. Winne pojawieniu się bólu mogą być niewielkie urazy, lecz także zwiększone napięcie mięśniowe oraz otyłość. Przyczyny bólu pleców to jednak najczęściej dźwiganie zbyt dużych ciężarów oraz ich niewłaściwe podnoszenie. A chyba przede wszystkim to drugie. Istotnym czynnikiem jego pojawiania się jest również długotrwała siedząca praca.

Jakie objawy ma postrzał lumbago? U chorych pojawia się ból podczas schylania, dźwigania oraz chodzenia. Może także dokuczać, gdy przebywamy w pozycji siedzącej. Osoby cierpiące na postrzał lumbago skarżą się na problemy ze snem, ograniczenie ruchowości, a niekiedy również drętwienie i mrowienie kończyn.

Postrzał lumbago. Jak leczyć?

Postrzał lumbago wymaga leczenia i rehabilitacji. Ból pleców na dole zniwelować można lekami przeciwbólowymi, które najczęściej wypisze nam lekarz. To jednak nie wszystko. Niekiedy w trakcie terapii lumbago wprowadza się także leki rozkurczowe i przeciwzapalne. W przypadku zabiegów fizjoterapeutycznych, na postrzał lumbago skuteczne są:

  • masaż
  • laseroterapia
  • krioterapia – leczenie zimnem
  • magnetoterapia

Ból pleców. Co pomaga? Jak się go pozbyć?

Dokucza ci ból pleców? Dobra informacja jest taka, że możesz się go pozbyć.

Oto 8 zasad, których powinnaś przestrzegać:

  1. Dbaj o właściwą, wyprostowaną postawę ciała – w pracy, w domu, gdziekolwiek. Zapewnij sobie dogodne warunku, spraw wygodne krzesło, ustaw odpowiednio jego wysokość
  2. Zwracaj uwagę na to, jak podnosisz ciężary. Nie nachylaj się, a kucaj. Wstawaj, zachowując wyprostowane pionowo plecy. Nie obciążaj ich również zbyt mocno.
  3. Jesteś kierowcą? Długo jeździsz? Rób sobie przerwy lub kup specjalną matę dla kierowców. To naprawdę może pomóc!
  4. Unikaj stresu. Może być przyczyną nie tylko bólu pleców, ale wielu innych chorób.
  5. Kontroluj masę ciała i stan zdrowia. Pamiętaj, że odbić się mogą one również na kondycji Twoich pleców i kręgosłupa.
  6. Ruszaj się! Pamiętaj, że aby mięśnie pleców były wytrzymałe i bezpieczne, powinnaś je ćwiczyć. W przeciwnym razie łatwiej o ich nadwyrężenie.
  7. Jeżeli pojawia się długotrwały ból pleców – nie lekceważ go! Udaj się do lekarza i spytaj, co dalej robić.
  8. Korzystaj z zabiegów fizjoterapeutycznych. Masaż naprawdę działa cuda.

Warto zdać sobie sprawę, że przyczyny bólu pleców mogą być naprawdę różne. O ile nie poradzimy sobie w przypadku rozmaitych chorób, o tyle potrafimy sami przyczyniać się do ich powstawania. Dlatego wciąż martwi fakt, że wiele przypadków długotrwałego bólu pleców nie jest zgłaszanych lekarzowi. Osoby decydujące się na takie zaniedbanie pozbawiają się często możliwości zapobiegania chorobom wymagającym leczenia specjalistycznego.

Jeśli zdecydujesz się na zabiegi w punkcie medycznym, a obawiasz się o pokrycie kosztów, pamiętaj, że w niektórych placówkach jest możliwość ich finansowania z pomocą rat. Możesz dokonać symulacji takich płatności w poniższym kalkulatorze.