Jak długo trwa rekonwalescencja po korekcji uszu?

korekcja uszu

Korekcja uszu to stosunkowo prosty zabieg, który pozwala na trwałą poprawę wyglądu płatków uszu – ich ustawienia oraz wielkości (możliwe jest zarówno ich zmniejszenie, jak i powiększenie). Podczas zabiegu chirurg wykonuje nacięcie za małżowiną uszną w celu odsłonięcia chrząstki, która następnie zostaje odpowiednio wymodelowana. W celu ustabilizowania wymodelowanej chrząstki zakłada się szwy, a następnie zaszywa ranę skórną i zakłada opatrunek. Korekcja uszu może zostać przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym (w około godzinę po zabiegu pacjent może opuścić klinikę) lub ogólnym (wskazaniem do takiego znieczulenia może być np. młody wiek pacjenta, wówczas konieczna jest około dobowa hospitalizacja). Kiedy warto zdecydować się na korekcję uszu? Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu i jakich zasad należy przestrzegać?

W jakim przypadku warto zdecydować się na korektę?

Korekcja uszu jest zabiegiem estetycznym i pozwala na zlikwidowanie defektów w budowie płatków uszu. Mogą się na nią zdecydować osoby, które nie są zadowolone z wyglądu swoich uszu, a kompleksy z nim związane wpływają negatywnie na poczucie własnej wartości. Do najczęściej operowanych wad należą uszy odstające, ale współcześni chirurdzy plastyczni doskonale radzą sobie również z bardziej skomplikowanymi problemami, np. częściowym lub całkowitym niedorozwojem małżowiny usznej i rozmaitymi wadami płatków. Zabiegi przeprowadzane są zarówno u osób dorosłych, jak i młodzieży i dzieci (od 5. roku życia). 

Przeciwwskazaniem do przeprowadzeniu mogą być: skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca oraz infekcja ropna skóry i śluzówek.
Zabiegu korekcji uszu nie przeprowadza się u kobiet w ciąży.

Rekonwalescencja po operacji plastycznej uszu

Jak długo trwa rekonwalescencja po korekcji uszu? korekcja-uszu-1280Po korekcji uszu pacjenci mogą odczuwać dolegliwości bólowe o słabym nasileniu (związane przede wszystkim z raną skórną), a same uszy mogą być lekko zasinione i obrzęknięte. Dolegliwości bólowe znikają najczęściej po 1-3 dobach po operacji, a zasinienie i obrzęk – po około 10-14 dniach. Bezpośrednio po zabiegu ucho lub uszy zabezpieczone są za pomocą opatrunku, który obejmuje całą głowę pacjenta. Między 3. a 8. dobą po zabiegu usuwa się szwy skórne, a opatrunek zostaje zamieniony na specjalną dobraną opaskę uciskową na uszy (opaska uciskowa na głowę). 

Opaska uciskowa na głowę i inne zalecenia

Efekt końcowy zabiegu korekcji uszu w znacznej mierze zależy od zastosowania się pacjenta do zaleceń lekarza. Opaska uciskowa na uszy pozwala na podtrzymanie ich odpowiedniego ułożenia i kształtu w okresie rekonwalescencji – powinna być noszona przez minimum 2-3 tygodnie (czas zależy od rodzaju operacji i indywidualnych zaleceń dla konkretnego pacjenta). Opaski uciskowej nie należy usuwać w nocy, a przez pierwsze 7-14 dni najlepiej spać wyłącznie w pozycji na plecach, z poduszką pod głową. W nocy należy unikać leżenia na boku, a w ciągu dnia – leżenia w ogóle. W ciągu 1-2 tygodni po operacji należy wstrzymać się z myciem głowy (aby nie zamoczyć opatrunków), a do czasu całkowitego wygojenia ran – nie farbować włosów. 

Jak długo trwa rekonwalescencja po korekcji uszu? medi-raty-baner

Przez kilka tygodni po zabiegu korekcji uszu należy chronić je przed wszelkimi urazami, ograniczyć aktywność fizyczną oraz eksponowanie uszu na zmienne warunki atmosferyczne. Przez około 6 miesięcy zakazane jest również intensywne opalanie się.