Co na ból zatok? 10 sprawdzonych sposobów

ból zatok jak leczyć chore zatoki

Okropny ból zatok? Nie możesz go zlikwidować? Być może nawet nie wiesz, jak jest groźny! Poznaj 10 sprawdzonych sposobów na to, by się pozbyć bólu zatok.

Co na ból zatok? 10 sprawdzonych sposobów bol-zatok-jak-leczyc-zatoki

Ból zatok. Dlaczego mam zapchane zatoki?

Ta z nas, którą choć raz bolały zatoki, wie, że trudno to opisać. Ból zatok to nie lekka migrena. To też nie katar. Potrafi utrudniać nie tylko normalne funkcjonowanie. Trudno podczas niego w ogóle myśleć. Zapchane zatoki grożą stanem zapalnym, a to już nie przelewki. Szczególnie, że faktycznie trudno coś przelać z zatkanego nosa. Taki stan wymaga leczenia. Swoją drogą, wiedziałaś, że chore zatoki prowadzić mogą nawet do… utraty wzroku?! Jeśli już teraz odczuwasz problemy poznaj metody na poprawę wzroku.

Jakie są przyczyny bólu zatok? Powinnaś wiedzieć, że występują one nie tylko w nosie i zasadniczo dzielą się na cztery rodzaje:

  • czołowe
  • szczękowe
  • sitowe
  • klinowe

Najczęściej dotknięte bólem są zatoki czołowe, jednak w ostrzejszych stadiach chorobowych dochodzi do zainfekowania kolejnych z nich. Główna przyczyna bólu zatok to gromadząca się w nich wydzielina. Skąd się bierze? Pojawia się w środowisku bakterii (zwykle paciorkowców), wirusów i grzybów. Ich występowanie towarzyszy infekcjom gardła lub nosa. Zatem, np. nieleczony katar lub ból gardła może prowadzić do bólu zatok i ich zapalenia. Szczególnie na baczności powinni się mieć m.in. alergicy, u których reakcją na alergeny jest katar.

Ból zatok a zapalenie zatok przynosowych

W początkowych stadiach chorobowych ból zatok – choć drażniący – da się znieść. O wiele większe problemy pojawią się, gdy go zlekceważysz. Dlaczego? Otóż niedrożne, zapchane zatoki, gdzie hulają bakterie, może dotknąć stan zapalny. Zapalenie zatok przynosowych to poważna choroba mogąca przejść w ostre zapalenie zatok. W przegrodach gromadzi się nie tylko nadmiar wydzieliny, lecz również ropa. Ostremu zapaleniu zatok towarzyszy gorączka, silne bóle głowy, problemy z oddychaniem i obrzęk.

To nie wszystko. Gdy nadmiar wydzieliny w zatokach nosowych nie ma się już gdzie gromadzić, przechodzi do zatok szczękowych, sitowych i klinowych. Może to grozić poważnymi i nieodwracalnymi powikłaniami, łącznie z osłabieniem widzenia, a nawet utratą wzroku! Sama zatem widzisz, że ból zatok nie powinien być lekceważony.

Jak wykryć ból zatok – miejsce, przyczyny, powikłania

Rodzaj zatokMiejsce bóluCzynniki sprzyjająceMożliwe choroby i powikłania
CzołoweDolna część czoła, górne okolice nosaAlergia, katar lub infekcja gardła, przeziębienie, pływanie (zwłaszcza nurkowanie), astma oskrzelowaBakteryjne zapalenie zatok. Pogorszenie lub utrata wzroku – powikłania oczodołowe. Nieżyt nosa. Obrzęk spojówek. Wytrzeszcz. Ropień mózgu. Zapalenie opon mózgo-rdzeniowych. Zakrzepowe zapalenie zatok żylnych.

 

SzczękoweSzczęki, górne zęby lub policzkiZapalenie zatok przynosowych, próchnica zębów
SitoweOkolice nasady nosa (możliwy obrzęk powiek)Przewlekłe przeziębienie, długotrwałe zapalenie zatok przynosowych, Zespół Kartagenera, zaburzenia anatomiczne (skrzywienie przegrody nosa), infekcje wirusowe
KlinoweSzczyt głowy lub uchaMukowiscydoza, przewlekle nieleczone zapalenie zatok sąsiadujących, polipy nosa, choroby alergiczne, częste infekcje wirusowe, zakażenia, urazy mechaniczne nosa i okolic

O tym, że zapalenie zatok to nie żarty, świadczy fakt, iż w przypadku ostrego przebiegu może prowadzić do zakażenia oczodołów, krwi czy limfy. Wiedziałaś, że w konsekwencji prowadzi to m.in. do zapalenia opon mózgowych, zakażenia krwi czy zakrzepów w żyłach? Jeżeli nie, warto o tym pomyśleć, gdy czujesz, że bolą Cię zatoki i myślisz, że “samo przejdzie”.

Co na ból zatok? Jak leczyć zatoki?

Pierwsza myśl, która pojawia się przy bólu zatok, to z pewnością “Niech wreszcie przestaną boleć!”. Żeby ją szybko urzeczywistnić, możesz skorzystać z oferty koncernu farmaceutycznego i wziąć tabletkę. Ból minie. Tylko czy to rozwiązanie?

Z pewnością chciałabyś wyleczyć zatoki trwale, a nie tylko na kilka godzin. O ile nie doszło do stanu wymagającego wizyty u lekarza i konieczności leczenia antybiotykami, powinnaś przede wszystkim dbać o to, by czyścić i ogrzewać zatoki przynosowe.

W pierwszym przypadku pomoże regularne smarkanie nosa, ale… W ten sposób prawdopodobnie nie pozbędziesz się całej wydzieliny. Dobrym rozwiązaniem na ból zatok i zalegającą w nich wydzielinę będzie płukanie zatok w domu np. roztworem chlorku sodu. Jak to robić, dowiesz się poniżej. Druga sprawa to ochrona zatok przed działaniem zimna i innych szkodliwych czynników. Np. noszenie czapki. Pamiętaj również, że bakterie mogą dostawać się do przegród przez nos lub gardło, gdy chociażby przebywasz w szkodliwych warunkach i oddychasz zanieczyszczonym powietrzem.

Domowe sposoby na zatoki. 10 sprawdzonych sposobów

Ból zatok możesz zwalczyć w czterech ścianach. Te domowe sposoby na zatoki Ci w tym pomogą. Poznaj 10 sprawdzonych i – naszym zdaniem – najskuteczniejszych.

Co na ból zatok? 10 sprawdzonych sposobów plukanie-zatok-2

Płukanie zatok

Irygacja, czyli płukanie zatok, potrafi przynieść prawdziwą ulgę i skutecznie leczyć chore zatoki. Dodatkowy atut to fakt, iż samodzielnie wykonasz ją w domu. Płukanie zatok wykonasz skutecznie m.in.:

  • małą butelką po wodzie z dziubkiem,
  • gruszką do nosa,
  • czajniczkiem do płukania nosa,
  • aspiratorem do nosa.

Czym i jak wykonać irygację nosa? Wystarczy Ci do tego któryś z wymienionych przyrządów oraz sól fizjologiczna. Wszystkie je nabędziesz w aptece (oczywiście poza butelką). Roztwór z saszetki powinnaś wsypać do pojemnika, zalać wodą w temperaturze około 37 stopni, a następnie dokładnie wymieszać. Płukanie zatok wykonuj nad zlewem lub wanną, wstrzymując oddech. Z początku może Ci się wydać dziwne, ale zrekompensuje Ci je ulga, którą poczujesz.

Co na ból zatok? 10 sprawdzonych sposobów domowe-inhalacje-na-zatoki-2

Domowe inhalacje na zatoki

Jak je przygotować? To proste! Wystarczy Ci woda i zwykła sól kuchenna w stężeniu 6-7 łyżek na litr wody. Dla zwielokrotnienia efektu poleca się też użycie np. roztworu mentolowego lub saszetki herbaty miętowej. Przygotowany roztwór wlej chociażby do miski z gorącą (ale nie wrzącą) wodą i pochyl nad roztworem, wdychając parę. Inhalacja zatok powinna trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, codziennie przez okres do 5 dni.

Co na ból zatok? 10 sprawdzonych sposobów bol-zatok-kuracja_olejem-2

Kuracja olejem

Spokojnie, nie musisz go pić! Chodzi o pozbycie się bakterii. W tym celu nabierz w usta olej kokosowy, lniany lub słonecznikowy, a następnie płucz jamę ustną i wypluj po kilku minutach. W ten sposób nagromadzone tam bakterie przenikną do oleju, którego się pozbywasz.

Co na ból zatok? 10 sprawdzonych sposobów gorczyca-na-zatoki-2

Gorczyca na zatoki

Okłady na czoło z gorczycy działają przeciwzapalnie i ułatwiają oddychanie. Przygotuj kompres, podgrzewając gorczycę w piekarniku lub mikrofalówce i wsypując do skarpetki. Pamiętaj, by nie był zbyt gorący! Zabieg można powtarzać od 2 do 3 razy dziennie.

Co na ból zatok? 10 sprawdzonych sposobów cebula-przy-zapaleniu-zatok-2

Cebula na zatoki

Skoro od krojenia cebuli się płacze i smarka, czemu by nie wykorzystać tego w leczeniu? Specjaliści w przypadku bólu i zapalenia zatok zalecają wdychanie oparów z rozkrojonej cebuli. Lepszym rozwiązaniem może okazać się jednak syrop cebulowy. Wzmocni Cię i oczyści.

Co na ból zatok? 10 sprawdzonych sposobów chrzan-na-zatoki-2

Chrzan na zatoki

Wiedziałaś, że chrzan to prawdziwy mocarz w walce z chorymi zatokami? Pomaga zresztą także na migdałki, infekcje bakteryjne, a nawet… raka! Korzeń chrzanu doskonale oczyszcza przegrody przynosowe i gardło, zabijając nagromadzone tam bakterie. Jest bowiem naturalnym antybiotykiem.

Co na ból zatok? 10 sprawdzonych sposobów kompres-z-soli-na-zatoki-2

Kompres z soli na zatoki

Na ból zatok dobrze działają okłady z soli. By przygotować kompres na zatoki, kilka łyżek wsypujemy do skarpetki, a następnie rozgrzać je w mikrofalówce lub w piekarniku (temp. 60 stopni). Tak przygotowany kompres trzymaj przez kilkanaście minut na czole. Dzięki temu pozbędziesz się bólu oraz oczyścisz nos.

Co na ból zatok? 10 sprawdzonych sposobów imbir-na-chore-zatoki-2

Imbir na zatoki

Co ma wspólnego imbir i zapchane zatoki? Ten pierwszy pomaga oczyścić te drugie. Ze względu na rozgrzewające właściwości oraz pikantny smak, imbir – podobnie jak chrzan – doskonale pomaga w walce z infekcjami, a także sprawia, że momentalnie chce się nam smarkać, gdy mamy zatkany nos. Pokrojony imbir możesz dodawać np. do herbaty.

Co na ból zatok? 10 sprawdzonych sposobów czosnek-na-zatoki-2

Czosnek na zatoki

Kolejnym sojusznikiem w walce z bólem zatok będzie czosnek. Ten naturalny antybiotyk działa podobnie jak imbir czy chrzan. Jest poza tym znacznie skuteczniejszy w walce z przeziębieniami.

Co na ból zatok? 10 sprawdzonych sposobów bol-zatok-2

Pij dużo wody

Dzięki temu możliwe jest rozrzedzenie zalegającej w nosie i zatokach wydzieliny i łatwiejsze ich oczyszczanie. O innych korzyściach z regularnego picia wody nie musimy chyba wspominać, prawda?

Domowe sposoby na zatoki. Co ile kosztuje?

Metoda leczeniaKoszt leczenia
Domowe inhalacje na zatokiNiewielka, kilka złotych
Leki na ból zatok10-30 zł
Zestaw do płukania zatok (irygator + 12 saszetek)15-30 zł
Aspirator do nosa 10-20 zł
Gruszka do płukania zatok5-10 zł
Saszetki z solą fizjologiczną (30 saszetek)ok. 12 zł
Kompresy przeciwbóloweNiewielka, rzędu kilku złotych
Ciepła czapka zimowa30-40 zł
Naświetlanie lampą kwarcowąW przychodni: bezpłatnie ze skierowaniem. W gabinecie prywatnym: ok. 12 zł Zakup lampy kwarcowej używanej do użytku domowego: 100-200 zł

Ból zatok. Jak mu zapobiec - profilaktyka

Odpowiednie dbanie o zatoki oraz ich profilaktyka pozwalają skutecznie wyeliminować ból zatok oraz walczyć o to, by nie powstawał. Pamiętasz, gdy mama czy babcia mówiły, żeby nosić czapkę zimą? Chodziło im – świadomie czy podświadomie – właśnie o zatoki. Zapobieganie ich zapaleniu to nienarażanie ich na niskie temperatury, wiatr i infekcje. Szczególnie dbać powinni o nie alergicy w okresie pylenia, gdy nasila się katar. Pamiętaj, że nie zawsze da się wszystko “wydmuchać”. Wydzielina i bakterie często wędrują do zatok przynosowych i potrzeba środków skuteczniejszych niż chusteczka higieniczna, by je stamtąd usunąć.

I jeszcze jedno. Ból zatok lubi wracać. W przypadku długotrwałych stanów zapalnych nosa i zatok przynosowych pojawić się może przewlekłe zapalenie zatok. Wówczas naprzemiennie dochodzi do ostrych ataków choroby i remisji. Stąd też prawdą jest to, co słyszałaś już pewnie od co poniektórych, że “zatoki lubią wracać”. Ich przewlekłe zapalenie trudno skutecznie leczyć. Jeżeli leczenie zachowawcze oraz farmakoterapia nie przynoszą efektu, jedyną drogą pozostaje operacja chirurgiczna. Dlatego właśnie bólu zatok nie należy lekceważyć.