Metody poprawy wzroku. Strać problem z oczu

Zabiegi poprawiające wzrok cennik

Jak cennym darem jest dobry wzrok, wiedzą tylko ci mający z nim problem. Współczesna medycyna potrafi jednak działać cuda, a proponowane przez nią metody poprawy wzroku odmieniły już niejedno życie. Dowiedz się, dlaczego!

Metody poprawy wzroku. Strać problem z oczu leczenie-wzroku

Metody poprawy wzroku. Co zrobić, by lepiej widzieć?

Problemy ze wzrokiem to kula u nogi nie tylko dla osób w średnim bądź starszym wieku. To również ciężar ludzi młodych. Gorsze widzenie to figiel, który spłatać nam mogą nie tylko geny, lecz także wiele przywar współczesności, jak intensywna praca przed komputerem, długotrwałe oglądanie telewizji lub patrzenie w telefony komórkowe oraz wszelkie sytuacje narażające nasze oczy na wzmożone obcowanie ze sztucznym światłem. Pisaliśmy też o tym jakie choroby może powodować praca biurowa. Są tam i te dotyczące narządu wzroku.

O ile niektóre z nas skazane są na niesprawiedliwość tego świata i wadę wzroku dziedziczą po rodzicach, o tyle często same pracujemy na to, by w pewnym momencie życia zacząć widzieć gorzej. Świat staje się nieostry, czego nie można już powiedzieć o emocjach, gdy np. niedowidzimy tego, co jest na tablicy, nie możemy przeczytać literek na prezentacji lub nie jesteśmy pewni, czy to właśnie nasz autobus akurat ucieka z przystanku.  Istnieją bowiem trzy podstawowe wady wzroku:

Metody poprawy wzroku. Strać problem z oczu metody-poprawy-wzroku

Co robić, kiedy nasz wzrok się pogarsza? Najbardziej klasycznym i najpowszechniejszym rozwiązaniem będzie wizyta u okulisty i sprawienie sobie okularów. Obecnie są one zresztą w modzie i zakładają je na nos nawet osoby bez wady wzroku; chcące wyglądać poważnie, nieco bardziej inteligentnie czy po prostu atrakcyjnie. Nie każdej z nas jest jednak po drodze z okularami. Stąd też możemy zdecydować się na sprawienie sobie soczewek kontaktowych. Ale… nie każdy może je nosić i nie każdy będzie czuł się w nich komfortowo. Co zatem poradzić, gdy ani okulary, ani soczewki kontaktowe nie zdają egzaminu?

Na szczęście współczesna medycyna proponuje metody poprawy wzroku skutecznie usuwające wyżej wymienione wady i eliminujące potrzebę noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Czy warto z nich skorzystać? Czy są skuteczne oraz ile kosztują? Przekonaj się sama!

Metody poprawy wzroku. Laserowa korekcja wzroku

Jedną z najpopularniejszych obecnie metod poprawy wzroku jest operacja oka laserem czyli laserowa korekcja wzroku. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możliwe jest bowiem usunięcie nadwzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu oraz wielu innych wad wzroku w zaledwie kilkanaście minut! Za laserową korekcją wzroku przemawia fakt, iż jest to zabieg bezbolesny, wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Na czym dokładnie polega?

Laserowa korekcja wzroku to operacja oczu z zakresu chirurgii refrakcyjnej. To znaczy takiej, która odpowiada za zmniejszanie lub eliminowanie wad wzroku. Omawianą korekcję można wykonać na pacjencie, który ukończył 21 lat. Dlaczego nie na kimś młodszym? Otóż wcześniej ludzkie oko może się jeszcze rozwijać i zmieniać, a tym samym modyfikacji ma prawo ulec wada wzroku. W takim wypadku mamy do czynienia z jednym z przeciwwskazań do wykonania laserowej korekcji wzroku i… nie wykonujemy jej.

Metody poprawy wzroku. Czy leczenie laserowe boli?

Wspominałyśmy, że zabieg jest bardzo krótki? Nie tak szybko! Zanim do niego dojdzie, specjalista ma w obowiązku przeprowadzenie z pacjentem wywiadu oraz wykonanie niezbędnych badań: pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, oceny grubości rogówki, badania dna oka, oceny ostrości widzenia oraz oceny tarczy nerwu wzrokowego.

Czy laserowa operacja oczu jest bolesna? Otóż nie. Korekcja wzroku przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym, z użyciem lasera excimerowego, który poprzez komputerowe regulowanie wiązki światła działa na oko w taki sposób, by zmienić jego kształt i doprowadzić do poprawnego skupiania się obrazu na siatkówce. Moc wiązki lasera dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Dzięki laserowej korekcji wzroku możliwe jest skorygowanie 1 dioptrii w ciągu 1,5 sekundy! Nie dziwne zatem, że zabieg jest najskuteczniejszą i najszybszą współczesną metodą poprawy wzroku. Do innych jego zalet zaliczyć możemy małe ryzyko powikłań oraz krótki okres rekonwalescencji.

Laserowa korekcja wzroku. Powikłania i przeciwwskazania

Chociaż wyżej przeczytałaś, że zaletą laserowej korekcji wzroku jest małe ryzyko powikłań, to nie da się ukryć, że do takowych niekiedy dochodzi. Nie powinnaś się jednak obawiać, ponieważ sytuacje, gdy coś pójdzie nie tak, zdarzają się średnio u 1 na 10 000 pacjentów i wynikają z zaniedbań bądź niewiedzy o przeciwwskazaniach, do których zaliczają się takie schorzenia i choroby jak:

 • zaćma,
 • jaskra,
 • zespół suchego oka,
 • odwarstwienie siatkówki,
 • cukrzyca,
 • schorzenia autoimmunologiczne,
 • postępująca wada wzroku,
 • aktywne stany zapalne o

Powikłania pooperacyjne

Osoby cierpiące na któreś z nich w żadnym wypadku nie powinny poddawać się operacji! Powinien zresztą o tym poinformować lekarz. Zdarzyć się jednak może, że np. pacjent cierpi na któreś z tych schorzeń, jednak nigdy wcześniej nie badał się w jego kierunku, a powodu pogorszenia wzroku upatruje w czymś innym. Dodatkowo lekarz przeprowadził niepełny i niedokładny wywiad. Wówczas dojść może do powikłań takich jak:

 • niepełna lub nadmierna korekcja wzroku,
 • pojawienie się astygmatyzmu,
 • efekt poświaty i aureoli,
 • uszkodzenie nabłonka rogówki,
 • syndrom suchego oka,
 • komplikacje związane z utworzeniem płatka rogówki,
 • podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego (zaćma).

Niektóre z tych powikłań nie muszą być oczywiście efektem przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku u pacjenta z przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu, jednak wówczas istnieje bardzo niewielkie ryzyko ich wystąpienia. Powikłania takie jak astygmatyzm, nadmierna bądź niepełna korekcja lub efekt poświaty i aureoli może pomóc usunąć ponowna laserowa operacja oczu. Niestety zaćma, syndrom suchego oka czy uszkodzenia nabłonka rogówki, są trwałymi powikłaniami i wymagają osobnego leczenia.

Innymi okolicznościami, o jakich powinni wiedzieć pacjenci poddający się laserowej korekcji wzroku, są skutki uboczne odczuwalne w okresie rekonwalescencji oraz ewentualnie nieco po jego upływie. Jeżeli zdecydujesz się na laserową operację oczu, powinnaś wiedzieć, że po jej przeprowadzeniu będziesz musiała:

 • używać specjalnych kropli do oczu,
 • oszczędzać wzrok (nie męczyć go przed telewizorem czy monitorem),
 • przemywać okolice oczu czystą, przegotowaną wodą,
 • nie trzeć i nie uciskać oczu,
 • zgłaszać się na wizyty kontrolne do lekarza,
 • unikać kontraktu z kurzem oraz osobami chorymi na infekcje.

Metody poprawy wzroku i ich poszczególne rodzaje wymagają jak widzisz uwagi i zarezerwowania odpowiedniego czasu na ich przeprowadzenie i kontrolę.

Laserowa korekcja wzroku. Metody i cena zabiegu

Czy laserowa korekcja wzroku jest droga? Zależy to pewnie od naszych kieszeni i standardu życia. Innym czynnikiem wpływającym na cenę jest metoda poprawy wzroku przy użyciu lasera, na którą się zdecydujemy. Obecnie poszczególne kliniki i gabinety optyczne oferują kilka metod, od których zależy cena zabiegu:

FemtoLASIK – najpopularniejsza obecnie metoda poprawy wzroku przy użyciu lasera, całkowicie bezbolesna. Jest najbardziej efektywna w leczeniu zarówno dużych, jak i niewielkich wad wzroku, zapewniając dodatkowo dobrą ostrość widzenia i brak efektu halo już w ciągu kilku godzin po operacji. W metodzie FemtoLASIK wykorzystuje się udoskonalony laser femtosekundowy.

CENA: 3000-4000 zł (jedno oko)

LASIK – metoda skuteczna w przypadku wszystkich wad wzroku, wykonywana w oparciu o dwa etapy: nacięcia rogówki i ablacji tkanki laserem. Obecnie LASIK zastępowany jest przez jej udoskonaloną wersję, FemtoLASIK, gdyż ta zmniejsza ryzyko powikłań oraz okres rekonwalescencji. Pacjent po zabiegu metodą LASIK zwykle odzyskuje dobrą ostrość widzenia po około kilku dniach.

CENA: 2000-3000 zł (jedno oko)

LASEK – metoda starsza od LASIK, bardzo podobna, jeżeli chodzi o wykonanie zabiegu, jednak z dłuższym okresem rekonwalescencji. Nieprzyjemne dolegliwości utrzymywać się mogą bowiem

CENA: 1800-2500 zł (jedno oko)

Pozostałe metody poprawy wzroku

EBK – metoda polecana w przypadku skrajnie cienkich rogówek oraz dla pacjentów, których oczy narażone są na częste urazy, np. trenujących sporty walki. Po zabiegu, na okres około 3 dni, nakłada się soczewkę kontaktową. U niektórych osób występować mogą bóle, które nie powinny utrzymywać się dłużej niż dobę. Wartą uwagi w EBK jest szybsza niż w innych metodach regeneracja nabłonka rogówki.

CENA: 3000-4000 zł

Epi-LASIK – do tej metody używa się urządzenia zwanego Epikeratomem, za pomocą którego wykonuje się szypułkowaty płatek z nabłonka rogówki, a następnie (choć nie zawsze) usuwa sam nabłonek, pobudzając tkanki do regeneracji. Po zabiegu, na okres 3-5 dni, nałożona zostaje soczewka kontaktowa. Mogą występować krótkotrwałe dolegliwości bólowe.

CENA: 2150-3200 zł

SBK-LASIK – unowocześnienie metody LASIK. Zabieg wykonywany jest przy użyciu mikrokeratonu, a różnica pomiędzy nowszą i starszą wersją dotyczy grubości płatka spreparowanej rogówki. Istotnym jest również, iż SBK-LASIK zapewnia krótszy okres rekonwalescencji – pacjent nie musi stosować soczewek opatrunkowych, a normalne widzenie odzyskuje się po około dwóch dniach. Procesy gojenia zajmują około miesiąca.

CENA: 2800-3750 zł

IntraCOR – zabieg dla astygmatyków, najmniej inwazyjny i polegający na wykonaniu laserem pięciu kolistych nacięć w wewnętrznych warstwach rogówki oka, a następnie działaniem na nią w taki sposób, by nadać jej nieznaczne uwypuklenie oraz zmienić kształt. Dzięki temu zwiększa się moc optyczna oka oraz jesteśmy w stanie widzieć ostro z bliska.

CENA: 5000-6000 zł

Leczenie wzroku ceny i możliwości ratalne

Pamiętaj, że powyższe ceny na metody poprawy wzroku,podane zostały w oparciu o ogólnopolskie cenniki i różnić się mogą w zależności od regionu czy miasta. Nie uwzględnia ponadto wymaganych przed wykonaniem zabiegu badań.

Jeżeli zdecydujesz się na którąś z powyższych metod, warto zainteresować się również zindywidualizowaną korekcją w oparciu o topografię rogówki, tzw. WaveFront, umożliwiającą stworzenie osobistej mapy oka i dokładniejsze skorygowanie aberracji (odchyleń) w przypadku wad wzroku. Powinnaś także wiedzieć, że taniej wyjdzie Ci wykonanie zabiegu na oboje oczu i zwykle kliniki oraz gabinety oferują w takich wypadkach zniżki. Dobrym rozwiązaniem okazać się może również płatność w ratach, na którą zgadza się obecnie wiele placówek. Szczegółowe, korzystne oferty poznać możesz tutaj:

Operacja oczu a ciąża i wiek

Czy kobiety w ciąży oraz osoby starsze mogą poddać się operacji oczu? W pierwszym przypadku odpowiedź brzmi: NIE. Ciąża jest jednym z przeciwwskazań (czasowych) do wykonania jakiegokolwiek zabiegu korygującego wzrok, ponieważ w jej trakcie w organizmie zachodzi zbyt wiele zmian hormonalnych, mogących mieć wpływ na jakość widzenia. Zaleca się, aby zabieg przeprowadzić około 4 miesiące od zakończenia okresu karmienia piersią. Powinnaś również pamiętać, że samo przebycie operacji oczu nie jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego w przyszłości.

Jak wygląda natomiast sprawa z wiekiem pacjenta? Jak już dowiedziałaś się wcześniej, specjaliści nie zalecają wykonywania zabiegu przed 21. rokiem życia. Dolną granic jest wiek 18 lat, jednak tylko i wyłącznie, gdy lekarz stwierdzi, że wada wzroku się ustabilizowała. Co do górnej granicy wykonania zabiegu, ta teoretycznie nie istnieje, o ile nie występują przeciwwskazania. Ostateczna ocena zależy jednak od wyniku indywidualnego wywiadu przeprowadzonego przez specjalistę.