Kilka trików na to, jak być bardziej zorganizowaną

Zorganizowana kobieta

Czas przemyka Ci przez palce, masz mnóstwo zadań na głowie i wciąż o czymś zapominasz? Poświęć chwilę na to, by ułatwić sobie życie i uczynić je bardziej uporządkowanym!

Zawsze pod ręką

Jest kilka drobiazgów, które warto mieć przy sobie w każdej chwili. W Twojej torebce nie powinno zabraknąć kalendarza (książkowego lub choćby w wersji mini) i dwóch długopisów (sprawdzone na własnym przykładzie – zazwyczaj jeden jedyny ukochany długopis wypisuje się w najmniej oczekiwanym momencie!). Poza tym, smartfon – niezbędnik nowoczesnej kobiety. Wykorzystane do maksimum jego możliwości mogą stać się dla Ciebie nieocenioną pomocą w gardłowych sprawach. Prosty systemowy notatnik, aparat, przeglądarka internetowa – pomogą Ci zapamiętać ważne informacje (na przykład datę zebrania w przedszkolu) oraz wyszukać, choćby najbliższe połączenie autobusowe do centrum.

Zapisuj!

Nieważne gdzie, byle nie tylko w głowie – wybór masz dość duży: na karteczkach samoprzylepnych, w tradycyjnym notatniku lub aplikacji na smartfona. Jeśli wybierasz pierwsze rozwiązanie, czyli karteczki, bądź świadoma tego, że nie jest to dobra opcja dla roztrzepanych – no, chyba, że będziesz pilnować, aby wszystkie pojedyncze zapiski znalazły się zawsze w jednym widocznym miejscu, na przykład na lodówce lub gazetce korkowej powieszonej nad biurkiem. Milion małych kartek to również niezbyt dobra próba organizacji dla tych kobiet, które mają do spamiętania dużą ilość zadań czy zleceń.

Planuj

W niedzielę wieczorem ułóż jadłospis na cały tydzień – unikniesz kłopotu pod tytułem „co mam dziś zrobić na obiad?”. Zajmie Ci to dosłownie kilkanaście minut. Przy okazji sprawdź, czy masz w zapasie składniki o dłuższym terminie ważności, jak makaron, kasza lub ryż, a także mrożonki – na przykład szpinak lub marchewkę z groszkiem. W lodówce również warto mieć kilka rzeczy na zapas – mogą to być ser feta, parmezan czy puszka tuńczyka. Kiedy już będziesz wiedziała, co masz w żywnościowym arsenale, z łatwością zaplanujesz codzienne listy zakupów, a także określisz tygodniowy budżet.
Jeśli masz do wykonania szereg różnorodnych zleceń, Twoim najlepszym przyjacielem stanie się planner. Zapisz w nim wszystkie zadania do wykonania i skreślaj lub odhaczaj je, gdy będą ukończone – to pozwoli Ci mieć poczucie spełnionego obowiązku.
Teraz, a nie zaraz
Zapamiętaj prostą zasadę: co masz zrobić teraz, zrób właśnie w tej chwili, a nie jutro! Nie odkładaj niczego na później, a szczególnie, jeśli jest to jakaś błahostka. Szybkie uporanie się z małymi sprawami pozwoli Ci niezachwianie wejść w rytm kolejnego dnia bez oglądania się wstecz!

Uwierz w siebie

Umiejętność samoorganizacji jest przydatna, ale jej nauka bywa trudna. Co nie oznacza, że jest niemożliwa do nauczenia! Uśmiechnij się do samej siebie i powiedz, że dasz radę – w końcu, jeśli nie Ty, to kto?