Implanty zębowe a używki- czy można palić oraz pić alkohol?

Braki w uzębieniu to problem nie tylko natury estetycznej, a trwałym i skutecznym rozwiązaniem są implanty zębowe. Są to niewielkie tytanowe śrubki, które zastępują korzeń po wszczepieniu w kość szczęki. Wstawianie implantów to metoda uzupełniania i odbudowywania uzębienia, która znajduje zastosowanie u wielu pacjentów (poza ewidentnymi przeciwwskazaniami do zabiegu).

Zabieg wstawienia implantów zębowych

Implanty zębowe a używki- czy można palić oraz pić alkohol? implant-zebowy-jak-wyglada-w-szczece-900Implanty zębowe, czyli śrubka zastępująca korzeń, są swoistym rusztowaniem dla nakładanej potem koronki (porcelanowej albo ceramicznej). Jeśli chodzi o rodzaje implantów podstawowa klasyfikacja dotyczy zastosowanych materiałów
·         implanty z tytanu, obojętnego dla organizmu człowieka – wytrzymałe, mogą stanowić bazę dla protezy stałej lub wyjmowanej i dla mostu protetycznego, 
·         implanty cyrkonowe (ceramiczne) – z tlenku cyrkonu, są dobrze tolerowane przez organizm, odporne na ścieranie, nie reagują na zmiany temperatury. 

Zabiegi wstawiania implantów zębowych można podzielić ze względu na ich fazowość 

·         zabieg jednofazowy zajmuje około godziny, stosowany przy ubytkach zębów przednich – w tkankę kostną wszczepia się implant i od razu zakłada sztuczną koronę zębową, 
·         zabiegi trzyfazowe – stosowane najczęściej, w których pierwszy etap to wszczepianie implantu, drugi – wkręcenie śruby gojącej, a trzeci – zamocowanie sztucznego zęba. 

Implanty zębowe – jak wygląda zabieg na poszczególnych etapach: 
1.      Etap 1 – wykonanie zdjęcia pantomograficznego oceniającego ilość tkanki kostnej i ewentualna regeneracja kości (augmentacja), następnie w czasie zabiegu chirurgicznego wywierca się otwór w kości, w który wkręca się korzeń (implant) i zaszywa ranę. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym albo ogólnym.  Kilkumiesięczny procesie gojenia to osteointegracja, czyli zrośnięcie się implantu z kością. 
2.      Etap 2 – odsłonięcie implantu i mocowanie śruby gojącej – lekarz nacina błonę pod wszczepem i wkręca w implant śrubę, która przyspieszy etap gojenia oraz modeluje dziąsło pod nakładaną w końcowej fazie koronkę zębową. Gojenie trwa ok. 14 dni. 
3.      Etap 3 – pobranie wycisków i zamocowanie zęba – na kolejnych wizytach pobierane są odpowiednie wyciski i ustalany jest kolor korony. Następnie lekarz nakłada wykonany dla pacjenta łącznik (filar protetyczny) i mocuje na nim koronę. Przy dużych brakach sąsiadujących ze sobą zębów można zastosować most protetyczny z kilku koron zębowych przymocowywanych do implantów.

Przeciwwskazania do zabiegu wstawienia implantów zębowych

W przypadku implantów zębowych przeciwwskazania dzielą się na ogólne, związane ze stanem zdrowia oraz miejscowe. Przeciwwskazania ogólne to w szczególności
·         ciąża, 
·         parodontoza, 
·         cukrzyca (niewyrównana), 
·         nowotwory, 
·         zaburzenia układu krzepnięcia (np. krwotoki), 
·         AIDS, 
·         narkomania, 
·         alkoholizm, 
·         młody wiek (nieukończony proces rozwoju kości). Do zabiegu mogą nie zakwalifikować się także osoby cierpiące na chorobę Parkinsona, z zaburzeniami psychicznymi, nałogowi palacze. 

Miejscowe przeciwwskazania to m.in.: 
·         urazy w jamie ustnej, 
·         wady stomatologiczne uniemożliwiające wstawienie implantu lub założenie korony, 
·         zapalenie błony śluzowej.

Powikłania i skutki uboczne implantów zębowych

Wstawianie implantów to poważny zabieg, ingerencja chirurgiczna i wszczepienie ciała obcego. Nie da się zatem w 100 procentach wykluczyć skutków ubocznych, po implantacji zęba mogą też pojawiać się pewne powikłania. Na szczęście z reguły są to miejscowe reakcje o charakterze przejściowym. Kiedy przestaje działać środek znieczulający pacjenci mogą odczuwać ból, występuje opuchlizna i zasinienie. Poważniejszym powikłaniem jest stan zapalny albo infekcja, które objawiają się głównie: 
 ·         silnym bólem gardła 
 ·         gorączką, 
 ·         osłabieniem, 
 ·         sączeniem się krwi lub ropy, 
 ·         powiększeniem węzłów chłonnych. W takich sytuacjach niezbędna jest pomoc lekarska.

Warto pamiętać, że dla uniknięcia powikłań bardzo ważne jest prawidłowe postępowanie po implantacji zęba

·         sterylny stan okolic wszczepiennych, 
·         przez ok. 7 dni delikatne oczyszczanie miękką szczoteczką, pastą o podwyższonych właściwościach bakteriobójczych oraz płukankami zaleconymi przez lekarza, 
·         kilka godzin po zabiegu nie należy jeść i pić, 
·         kilku dni po zabiegu unikać wysiłku fizycznego, sauny oraz papierosów i alkoholu.

Implanty zębowe a palenie papierosów i alkohol

Implanty zębowe a używki- czy można palić oraz pić alkohol? zeby-protezy
Skaling usuwa kamień – tym samym zęby stają się zdrowsze i mogą stać się jaśniejsze (dodatkowo warto zastanowić się nad zabiegiem piaskowania)

Używki (papierosy i alkohol) mają zły wpływ na proces implantacji praktycznie na każdym etapie. Zależność między spożywaniem alkoholu a gojeniem ran jest jednoznacznie negatywna. Oto jakie szkody może wyrządzić picie alkoholu: 
·         uszkodzenie włókien kolagenowych w obrębie połączenia kości i implantu, 
·         zanik naczyń włosowatych w tworzącej się tkance, 
·         zatrzymanie procesu mineralizacji i tworzenia struktury kostnej, 
·         uszkodzenie zakończeń włókien nerwowych, 
·         przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej i wysuszanie nabłonków, 
·         uszkodzenie bariery ochronnej – wzrasta ryzyko wnikania czynników chorobotwórczych, wystąpienia stanów zapalnych w okolicy implantu.

Implanty zębowe a używki- czy można palić oraz pić alkohol? medi

Efektem może być nawet brak osteointegracji i konieczność usunięcia wszczepu. Implanty a palenie papierosów – również w tym przypadku mówi się o jednej z głównych przyczyn niepowodzenia w leczeniu implantologicznym. Ryzyko dotyczy m.in. odrzucenia wszczepu. Ponadto u palaczy proces gojenia jest znacznie wydłużony i bardzo trudny. Wynika to z faktu, iż dym tytoniowy zmniejsza zdolności regeneracyjne komórek. Niemniej istotny jest zdecydowanie wyższe ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak niedostateczne utrzymanie wszczepu czy jego niższa trwałość. Co jeszcze trzeba wiedzieć o zależności między implantami zębów a paleniem papierosów? Otóż nałóg ten może doprowadzić do zapalenia tkanek okołowszczepowych, a w konsekwencji do przewlekłych stanów zapalnych błony śluzowej.  Ryzyko komplikacji rośnie u osób palących duże ilości papierosów. Warto wiedzieć, że również tzw. e-palenie nie pozostaje bez wpływu na efekty zabiegów, chodzi tu przede wszystkim o negatywny wpływ chemikaliów zawartych w papierosach elektronicznych.