Sposób na osady nazębne? Piaskowanie zębów!

Nowoczesny Gabinet dentystyczny

Piękny uśmiech to nie tylko kwestia estetyki i dobrego wrażenia – problemy z zębami mogą odbijać się na zdrowiu. Często nawet nie kojarzymy dolegliwości, takich jak bóle głowy czy problemy z sercem, ze stanem jamy ustnej.

Podstawowa zasada dbania o zęby to profilaktyka, a jeśli zachodzi konieczność – szybka reakcja i wizyta u stomatologa. W ramach profilaktyki absolutnie niezbędna jest prawidłowa higiena, która obejmuje nie tylko codzienne mycie zębów, ale często także zabiegi takie jak skaling, piaskowanie czy fluoryzacja.

Kamień nazębny – zagrożenie dla zębów

Dlaczego zęby wymagają dodatkowych zabiegów, poza szczotkowaniem? Jednym z powodów jest płytka nazębna oraz powstający z niej kamień. Tworzenie się płytki nazębnej jest praktycznie nieuniknione – powstaje ze złuszczonego naskórka, śliny, resztek jedzenia oraz bakterii.

Nawet jeśli myjemy zęby jak należy, systematycznie i tak będzie osiadać na nich i to w krótkim czasie po umyciu. Kiedy taki osad zaczyna się mineralizować tworzy się kamień nazębny, który jest realnym zagrożeniem zębów i dziąseł.

Powstaniu kamienia sprzyjają złe nawyki – palenie papierosów, duża ilość mocnej herbaty i kawy oraz dieta zakwaszająca. Sami możemy zauważyć kamień naddziąsłowy – specyficzna ciemniejsza obwódka na styku zębów i dziąseł. Nie widzimy jednak groźniejszego wroga uzębienia, jakim jest kamień poddziąsłowy, który objawia się m.in. krwawieniem dziąseł, niesmakiem i nieprzyjemnym zapachem z ust oraz nadwrażliwością na temperaturę pokarmów i płynów

Piaskowanie – skuteczne usuwanie osadów

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że płytkę i kamień należy efektywnie i systematycznie usuwać. Najskuteczniejsze zabiegi na osady nazębne to skaling i piaskowanie – z reguły warto zastosować je „w komplecie”.

Piaskowanie jest zabiegiem higienizacyjnym, który przeprowadza stomatolog albo higienistka dentystyczna. Najważniejsze działanie piaskowania to usunięcie płytki nazębnej i redukcja przebarwień.

Nowoczesna stomatologia pozwala na bezbolesne i szybkie usuwanie płytki przy użyciu specjalnego urządzenia – piaskarki, która wypłukuje zanieczyszczenia strumieniem wody pod ciśnieniem. Czyszczące działanie wynika z zawartych w wodzie drobinek (wodorowęglan sodu) oraz pęcherzyków powietrza.

Taka lecznicza „mikstura” dociera do przestrzeni między zębami, nawet tych najtrudniej dostępnych. Pozostałe po zabiegu drobinki są następnie odsysane. Zabieg piaskowania może być przeprowadzany samodzielnie albo jest częścią kompleksowego postępowania. Dentysta zaleca go często jako uzupełnienie skalingu, przed wybielaniem albo przed lakierowaniem zębów.

Sposób na osady nazębne? Piaskowanie zębów! psucie-sie-zeba-wizualizacja-fs8Piaskowanie jako część kompleksowej profilaktyki

Skaling to metoda usuwania kamienia nazębnego oraz bakterii, dentysta może przeprowadzić skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Piaskowanie jest tu skutecznym uzupełnieniem, ponieważ eliminuje również płytkę nazębną oraz resztki kamienia, jakie mogą pozostać po skalingu.

Kontynuacją tych zabiegów często jest fluoryzacja (lakierowanie), czyli jedna z najskuteczniejszych metod profilaktycznych przeciw próchnicy. Po lakierowaniu zęby będą bardziej odporne na działanie kwasów i bakterii. Należy pamiętać, że zabieg fluoryzacji może być przeprowadzony tylko na zdrowych, czystych zębach.

Dlatego tak istotne jest usunięcie ewentualnych osadów, np. poprzez piaskowanie lub poprzedzający je skaling, jeśli występuje kamień nazębny. Fluoryzacja to zabieg, który zaleca się dla pacjentów niezależnie od wieku (również na zęby mleczne), natomiast piaskowanie i skaling są stosowane głównie u dorosłych, ponieważ problem osadów nazębnych rzadko dotyczy dzieci.

Piaskowanie – wskazania i przeciwwskazania

Podobnie jak przy wszystkich procedurach medycznych, również w przypadku piaskowania istnieją pewne wskazania i przeciwwskazania. Generalnie zabieg warto przeprowadzać profilaktycznie raz na rok.

Częściej – co kilka miesięcy – na piaskowanie  powinny zgłaszać się osoby, które:

  • palą papierosy
  • piją dużo kawy, herbaty i wina,
  • wybielają zęby,
  • mają tendencje do przebarwień na zębach,
  • noszą aparat zębowy (ortodontyczny)
  • mają zęby nachodzące na siebie.

Dentysta poinformuje pacjenta także o przeciwwskazaniach do wykonania zabiegu, są to w szczególności:

  • alergia na sodę bądź inny składnik używany w trakcie zabiegu,
  • skaleczenia lub bolesność błon śluzowych jamy ustnej,
  • stany zapalne dziąseł,
  • stany zapalne jamy ustnej,
  • wrzody w obrębie układu pokarmowego (np. żołądka).

Sposób na osady nazębne? Piaskowanie zębów! piekne-biale-zeby-kobieta

Inwestycja zdrowe i piękne zęby

Odpowiedź na pytanie – czy warto zdecydować się na piaskowanie – jest oczywista. Leczenie zębów, które nie były prawidłowo czyszczone, może trwać długo, będzie kosztowne i nie zawsze stuprocentowo skuteczne. Pamiętajmy o tym, że odkładający się kamień nazębny może prowadzić do poważnych stanów zapalnych, rozwoju paradontozy, czyli w efekcie nawet do utraty zębów.

Piaskowanie nie tylko oczyszcza zęby z osadów, zapobiega też rozwojowi bakterii w jamie ustnej, a czyszczący płyn „posprząta” tam, gdzie szczoteczka nie ma szans dotrzeć. Po zabiegu zęby są gładsze, jaśniejsze, a także gotowe do dalszych działań – lakierowania lub wybielania. O tym czy wystarczy samo piaskowanie czy też lepiej poprzedzić je skalingiem, należy zadecydować po konsultacji ze stomatologiem.

Czasem pacjent nawet nie zdaje sobie sprawy ze skali problemu, szczególnie przy kamieniu poddziąsłowym. Niestety refundacja NFZ obejmuje niektóre zabiegi (skaling) i tylko raz w roku. Tymczasem dla kompleksowego oczyszczenia i zabezpieczenia zębów konieczne bywa i piaskowanie i lakierowanie.

Decydując się na zabieg warto dokładnie dowiedzieć się o jego zakres, czasem pod sformułowaniem „usuwanie kamienia” kryje się sam skaling, w innych gabinetach będzie to komplet działań – stąd duże rozbieżności w cenach. Koszt jest oczywiście uzależniony także od stanu dziąseł, przy dużych osadach zaleca się często więcej niż jedną wizytę.