Odbudowa zęba – poradnik i informacje

Odbudowa i rekonstrukcja zęba - wizualizacja

Posiadanie własnych zębów ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także zdrowotne. Lekarze coraz rzadziej namawiają pacjentów na usuwanie zębów, ale starają się różnymi sposobami na jego zachowanie.

Współczesna medycyna i różne rodzaje wypełnienia pozwalają na to, by prawie każdy ząb wyleczyć i nawet ten ukruszony czy połamany odtworzyć na nowo. Nawet jeśli jest to ząb, który jest bardzo uszkodzony i wymaga skomplikowanego oraz długiego leczenia.

Rekonstrukcja zamiast usuwania jest nie tylko korzystna ze względów ekonomicznych, ale także zdrowotnych. Bo posiadanie własnych zębów oznacza lepszy proces gryzienia, mówienia i zachowanie równego, prawidłowego zgryzu. Trzeba przyznać, że odsetek osób, które w wieku średnim mają swoje własne zęby, a nie protezy ciągle dzięki temu wzrasta.

Co to jest “odbudowa zęba”?

Odbudowa zęba oznacza rekonstrukcję ubytku, który powstał w wyniku leczenia kanałowego, próchnicy czy urazu. Stomatolog, zamiast usuwać bardzo zniszczony ząb, może wypełnić komorę zęba i zębinę na przykład glasjonomerem i kompozytem. Dla pacjenta odbudowa zęba niewiele różni się od tradycyjnego plombowania, jednak ząb, który jest mocno osłabiony, wymaga odpowiedniego wypełnienia: stomatolog wprowadza wypełnienia do kanału i powoli odbudowuje cały ząb.

Do wypełniania większych ubytków, zwłaszcza po leczeniu kanałowym stosuje się coraz częściej włókno szklane, które znakomicie wzmacnia ząb. Włókno szklane jest niezwykle trwałe i nadaje zębom naturalny odcień, a samą odbudowę można wykonać podczas jednorazowej wizyty u stomatologa. Metoda nie wymaga szlifowania zęba po leczeniu ani tych, które znajdują się obok.

Wskazaniem do rekonstrukcji zęba za pomocą włókna szklanego są wszelkie ukruszenia, słaba korona, nieprawidłowy wygląd zęba, czy brak możliwości zastosowania normalnego wypełnienia. Musi być spełniony jednak wymóg zachowania dużej części zęba jako podstawy do obudowania na nim tego nowego.

Ponadto rzadko używa się tej metody w przypadku zębów trzonowych, ponieważ narażone są one na duże obciążenia. Stomatolog może też zaproponować inną metodę, jeśli pacjent ma dużą wadę zgryzu, zgrzyta zębami czy nie zachowuje prawidłowej higieny jamy ustnej.
W stomatologicznych gabinetach do odbudowy zębów używa się także licówek.

To cienkie płatki porcelany, które nakłada się na zęby i na trwale do nich przymocowuje. Metoda ta świetnie tuszuje wszelkie niedoskonałości zębów, przebarwienia, nierówności powierzchni, diastemy czy uszczerbienia. Można nawet nadać zębom nowy kształt. Metoda ta jednak często wiąże się z koniecznością zabiegu wybielania zębów, a wszelkie stany zapalne w jamie ustnej muszą zostać wyeliminowane.

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie korony protetycznej, która osłania ząb i odtwarza jego wygląd, wzmacnia go i sprawdza się tak samo, jak naturalny ząb. Metoda ta wymaga jednak oszlifowania zęba pod znieczuleniem. Korony są bardzo estetyczne i trwałe.

Czy warto odbudować ząb? A może lepiej sprawdzi się implant lub korona?

Odbudowa zęba - poradnik i informacje implant-zebowy-jak-wyglada-w-szczece-900Wszelkie ukruszenia i ubytki w zębach to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Jeśli zostanie zbagatelizowany, ostatecznie może się okazać, że leczenie skutków zaniedbania będzie znacznie dłuższe i droższe, niż sam zabieg wypełnienia czy odbudowy zęba.

Dzięki technice leczenia kanałowego zębów można walczyć o każdy ubytek, a następnie ząb odbudować. Nie trzeba go od razu usuwać. Nawet odbudowany ząb, ale ząb wyleczony i własny zapewnia wyższy komfort, niż ten w formie implantu. Jeśli pacjent woli usunąć ząb, niż go wyleczyć, musi zdawać sobie sprawę z tego, że z czasem zęby, które były obok, mogą się przesuwać i przekrzywiać bez odpowiedniego podparcia. To może doprowadzić do zaburzeń w obrębie tkanek i narządów jamy ustnej i utrudnić leczenie innych zębów czy odbudowę protetyczną wieloletnich ubytków.

Oczywiście, jeśli nie było innej możliwości, jak tylko usunąć chory ząb, nie trzeba przestawać się uśmiechać. Ubytki takie można świetnie zastąpić implantem. Implant jest sztucznym, wykonanym z tytanu korzeniem zęba i służy do tego, by umieścić na nim koronę zęba, również sztuczną. Wszczepia się go w kość pacjenta w miejscu, w którym brakuje jednego lub kilku zębów.

Na implancie dopiero osadza się koronę. Korona może być wykonana z metalu, akrylu, z porcelany. W przeciwieństwie jednak do odbudowy zęba, wstawianie implantu jest zabiegiem chirurgicznym, kilku etapowym, który wymaga od pacjenta paru wizyt w gabinecie, większej cierpliwości i naraża go na ból.Odbudowa zęba - poradnik i informacje wizyta-u-dentysty-przeglad-dentystyczny

Cena – czyli ile kosztuje odbudowa zęba?

Oczywiście nie sposób podać jednej ceny, jaka obowiązuje, gdy chodzi o rekonstrukcję zęba. Dużo zależy od skali ubytku, wielkości zęba i potrzebnego materiału do jego odbudowy, od miasta czy wyposażenia gabinetu stomatologicznego, a nawet od doświadczenia i renomy specjalisty.

W Warszawie może to kosztować od 250 do 800 zł, w Krakowie od 300 do nawet 900. Podobne do warszawskich ceny kształtują się w Łodzi, a w Poznaniu, Szczecinie czy Gdańsku są na poziomie 300-900. Mniej zapłacimy w Lublinie czy Białymstoku, bo od 200 do 600. Najdrożej w zestawieniu wypada Gdynia – tutaj trzeba liczyć się z wydatkiem nawet 1000 zł.

MediRaty – Pożyczka na zabiegi stomatologiczne

Nie da się ukryć, że zabiegi medyczne, w tym wizyty u stomatologa, w naszym kraju nie należą do najtańszych lub są refundowane tylko w podstawowym zakresie, lub wtedy, kiedy stomatolog używa mniej nowatorskich metod. Nowoczesne leczenie kosztuje, ale też inwestycja bywa niezbędna.

A ponieważ nie każdy może sobie pozwolić na wydanie kilkuset złotych przy okazji jednej wizyty u stomatologa, może szukać ratalnych źródeł finansowania leczenia. I tak jak na telewizor, samochód czy dom, tak i na leczenie zębów, także na rekonstrukcję, można otrzymać pożyczkę.

Z MediRat korzystać mogą osoby, które posiadają stałe dochody, mają zdolność kredytową i nie mieli w przeszłości problemów ze spłatą zobowiązań. Raty pozwalają na szybki i prosty sposób skorzystania z usług medycznych, bo ich oprocentowanie jest niskie, nie ma też dodatkowych opłat, spłatę można rozłożyć nawet na 60 miesięcy (przy większych kwotach pożyczki) albo pożyczkę spłacić wcześniej, jeśli otrzymamy jakiś zastrzyk gotówki.

Wstępna procedura trwa krótko – do 10 minut, a pacjent może podpisać umowę w dowolnym miejscu. Pieniądze przelewane są prosto na rachunek kliniki czy gabinetu stomatologicznego, w którym ma być przeprowadzony zabieg rekonstrukcji zęba, czy jakikolwiek inny, którego wymaga nasz piękny, zdrowy, biały uśmiech.