Co warto wiedzieć o implantach zębowych

Zdrowy usmiech

Implanty zębowe to sposób nie tylko na przywrócenie estetycznego wyglądu twarzy, w przypadku znaczących ubytków, ale i zachowania zdrowych zębów im towarzyszących. Przedstawiamy minikompendium wiedzy na temat implantów.

Implanty zębów to małe, wykonane z tytanu śruby, które po wszczepieniu w kość szczęki zastępują naturalny korzeń zęba. Na tej śrubie montuje się porcelanową lub ceramiczną koronę, której odcień dobierany jest do naturalnej barwy zębów pacjenta.

Pacjenci często obawiają się uczucia „sztuczności” w ustach w przypadku zastosowania implantów. Niepotrzebnie – pod względem odczuć, posiadanie koron opartych na implantach nie różni się od naszych naturalnych zębów.

Implanty zębów – rodzaje

W Polsce dostępnych jest wiele systemów implantologicznych. Wiele osób uważa, że nie może sobie pozwolić na implanty zębów. Cena wykonania zabiegu i samych implantów jest zbudowana nie tylko z kosztów pracy lekarza oraz materiałów, ale i z… kosztów marketingowych. Warto mieć tego świadomość i kierować się raczej poleceniem co do osoby lekarza, czy gabinetu/kliniki, a nie technologii, w jakiej wykonywane są implanty. Koszt może być naprawdę zróżnicowany.

W ofercie implantów dostępnych na naszym rynku znajdziemy, między innymi: Nobel Biocare, Straumann, Camlog (wszystkie trzy pochodzą od producentów szwajcarskich) czy niemieckie – Sky. Imtec Endure, Astra Tech, BioHorizons, Biomet 3i, Bicon, Zimmer, Intra-Lock, Keystone Dental, oraz Dentis przybyły do nas ze Stanów Zjednoczonych. AlphaBio to produkt i technologia, które powstały we współpracy Izraela i Chin. Także z Izraela pochodzi marka Adin, a Dentis to produkty i technologia z Korei.

Średnia cena pełnej procedury implantologicznej, na która składa się: konsultacja, diagnostyka, implant oraz korona to kwota zaczynająca się od około 3500 zł. Ze względu na to, iż nie jest to wydatek osiągalny dla każdego, warto rozważyć ratalny system płatności za zabiegi medyczne.

Przygotowanie do zabiegu

Wszczep i założenie korony odbywają się w czasie jednej lub dwóch wizyt. Procedurę uprzedza konsultacja u implantologia, który przeprowadza z pacjentem wnikliwą ankietę, zadając pytania o nałogi, przebyte i aktualnie leczone choroby (istotne jest, jakie leki pacjent przyjmuje okresowo i na stałe), zabiegi, a także ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta. Absolutnymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu implantologii są: paradontoza, cukrzyca, choroby nowotworowe, ale i ciąża oraz palenie papierosów.

Kiedy pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, konieczne jest wyleczenie wszelkich chorób i infekcji zębów i jamy ustnej – w tym pleśniawek i próchnicy, a także usunięty musi zostać kamień nazębny. Przy ostatecznym przygotowaniu do zabiegu, lekarz ocenia stan tkanki miękkiej jamy ustnej. Powinna ona mieć odpowiedni kolor i grubość. Dzięki zdjęciu pantomograficznemu (RTG) oraz tomografii komputerowej, lekarz ocenia także stan kości szczęki.

Co warto wiedzieć o implantach zębowych Fotolia_101784645_S-1

Jak wygląda zakładanie implantów?

Po pełnej kwalifikacji, lekarz przedstawia pacjentowi możliwe warianty leczenia, wybierają razem ten najbardziej dla pacjenta odpowiedni (także pod względem finansowym) oraz ustala harmonogram zabiegów.

Standardowo procedura instalowania implantów składa się z dwóch etapów. Pierwszy to zabieg chirurgiczny, polegający na wszczepieniu implantu z łącznikiem protetycznym w kość szczęki, co trwa około 60 minut. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Od momentu wykonania zabiegu zaczyna się faza osteointegracji (zrastania się żywej tkanki kości z tytanem implantu). Proces ten trwa kilka miesięcy (do pół roku).

Kolejny krok to protetyka. Na podstawie wcześniej wykonanego wycisku i specyfikacji sporządzonej przez lekarza kwalifikującego, pracownia wykonuje koronę. Kolorem i kształtem ma ona przypominać naturalne zęby. Prace protetyczne trwają zazwyczaj około 2-3 tygodni. Zdarza się też, że gabinety i kliniki specjalizujące się w implantologii, dzięki bogatemu zapleczu, umożliwiają oba etapy: wszczepienie implantu i założenie korony podczas jednej wizyty.

foto: Fotolia, Shutterstock