Zabiegi stomatologii estetycznej – sposób na zdrowy i piękny uśmiech

Stomatologia estetyczna - czyli piękne zęby

Mało kto powie dzisiaj, że ładne zęby nie są jednym z najważniejszych elementów wyglądu, na które zwraca uwagę otoczenie. Piękny uśmiech, świadczący o zdrowiu i dbałości o urodę, to atut w relacjach towarzyskich i biznesowych. Stomatologia estetyczna wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób, które mają zastrzeżenia do wyglądu swojego uzębienia.

Aby poddać się leczeniu zębów, konieczna jest wizyta u stomatologa. Dla poprawy ich wyglądu, udać można się także do stomatologa estetycznego. Do najpopularniejszych zabiegów, na które możemy liczyć w gabinetach stomatologii estetycznej należą: piaskowanie, licowanie, wybielanie i skaling. Zabiegi te są już dziś standardem dbałości o atrakcyjny wygląd, a co za tym idzie – dobre samopoczucie.

Kolor naszych zębów jest uwarunkowany przez geny. Nawet jeśli wydaje się nam, że są one żółte, tak naprawdę mają odcień bieli. Żółta barwa zębów to nie kolor samych zębów, ale nalot spowodowany paleniem, piciem kawy i herbaty. Wybielające pasty do zębów są nimi raczej z nazwy i komunikatów reklamowych – jeśli zależy nam na faktycznym ich wybieleniu konieczne jest sięgnięcie po bardziej sprawdzone metody. Stomatolog może nam pomóc przygotowując specjalne nakładki na zęby, których używa się przez około dwa tygodnie. Może także zastosować inną metodę, na przykład naświetlając zęby specjalnie do tego przeznaczoną lampą UV. Taki zabieg trwa około półtorej godziny.

Aby jednak wybielanie zębów mogło przynieść efekt, najpierw należy pozbawić je kamienia, na przykład mechaniczną metodą o nazwie skaling, wykorzystującą ultradźwięki. Zabieg ten jest bezbolesny, szybko poprawia estetykę zębów, ale i ich higienę, ponieważ kamień oblepiający przestrzeń, gdzie dziąsła przylegają do zębów może powodować odsłanianie ich szyjek. Kamień należy usuwać, także dlatego, że utwardzona płytka bakteryjna przyczynia się do demineralizacji szkliwa i do próchnicy.

Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje wybielanie zębów? Zajrzyj TUTAJ

Piaskowanie jest z kolei metodą oczyszczania zębów z osadów różnego pochodzenia. Do jej zastosowania używa się mieszaniny minerałów wzbogacanych najczęściej aromatem, aby zabieg nie był dyskomfortowy. Zarówno skaling, jak i piaskowanie pozwalają nieco rozjaśnić zęby, ale efektów tych zabiegów w żaden sposób nie można porównać do tych służących stricte ich wybieleniu.

Stomatologia estetyczna pozwala też na zastosowanie bardziej złożonych zabiegów poprawiających wygląd zębów, na przykład – wstawienie implantów. Wstawianie licówek to kolejny zabieg pozwalający poprawić wygląd naszego uśmiechu. Porcelanowe licówki to płatki przyklejane na przednią powierzchnię zębów. Nadają one zębom pożądany kształt i barwę, ale i pozwalają na wydłużenie zębów, poszerzenie ich – na przykład w celu zakamuflowania przerwy między jedynkami (diastemy). Licówki na zęby nie naprawią wad zgryzu – jeśli są one krzywe lub łuki są niewystarczające, aby zęby mogły być ustawione prosto, konieczne jest leczenie ortodontyczne.

Fot. Fotolia