Wybielanie zębów laserem

Zabiegi na zęby

Laserowe wybielanie zębów wykonuje się z wykorzystaniem żelu organicznego i systemu filtrującego – akceleratora halogenowego. W trakcie zabiegu na zęby aplikowana jest na zęby substancja chemiczna, po czym zęby poddawane są naświetlaniu. Czynność tę powtarza się kilka razy, cały zabieg trwa do 60 minut.

Działanie akceleratora, czyli lasera wybielającego polega na emisji intensywnie niebieskiej wiązki światła (dł. fali od 480 do 520 nanometrów), które jest filtrowane przez 12 tys. światłowodów (o długości fali ponad 1,5 kilometra). Lampa, która ma bardzo wysoką częstotliwość, ma działanie aktywujące – dzięki niej żel organiczny wnika w szkliwo i zębinę.

Efekty takiego zabiegu utrzymują się od pół roku do dwóch lat. Zaletą laserowego wybielania zębów jest możliwość wybielenia zębów aż do 12 odcieni. Metodę tę poleca się szczególnie osobom, które palą papierosy, często piją kawę i herbatę, ciemne alkohole oraz inne intensywnie zabarwione produkty spożywcze. Przy tej metodzie wybielania nie są potrzebne nakładki na zęby.

Ile kosztuje wybielanie zębów

 Osoby szukające informacji o zabiegach wybielania zębów najczęściej wpisują w wyszukiwarce hasło: „wybielanie zębów cena”. Można z tego wywnioskować, że koszt jest dość istotnym kryterium decydującym o wyborze rodzaju zabiegu.

Koszt laserowego wybielania zębów kształtuje się na poziomie 500 zł za dwa łuki i około 300 zł za jeden łuk (przy użyciu akceleratora elektroluminescencyjnego). Koszt wybielenia 1 zęba to około 80-110 zł. Zabieg przypominający to około 100 zł.

Wybielanie przy użyciu akceleratora halogenowego, to koszt około 700 zł za dwa łuki, około 500 zł za jeden łuk i około 190-210 zł za wybielanie pojedynczego zęba. Zabieg podtrzymujący efekt to wydatek rzędu 200 zł.

Do obu zabiegów w obu technologiach należy doliczyć koszty dodatkowe: piaskowanie zębów (około 100-120 zł), skaling (około 90-130 zł), zabezpieczenie zębów lakierem z fluorem (około 100-130 zł), pantomogram (RTG panoramiczne) – około 80 -120 zł i przegląd stomatologiczny (wg cennika danego gabinetu).

 Ortodoncja nie idzie w parze z wybielaniem

Jednym z przeciwwskazań do zabiegów wybielania są aparaty ortodontyczne. Zęby można wybielić dopiero wtedy, kiedy upłynie czas około sześciu miesięcy od zdjęcia aparatu. Dlaczego? Przeprowadzenie zabiegu wybielania zębów, kiedy pacjent ma założony aparat ortodontyczny, spowodowałoby, że w miejscach, w których do powierzchni zębów przyklejone są klamerki, pozostałyby plamy. Przestrzeń ta nie zostałaby by bowiem wybielona. Z kolei po zdjęciu aparatu nie należy zbyt szybko wybielać zębów, bo podczas jego noszenia osłabia się szkliwo zębów. Potrzeba kilku miesięcy, aby mogło się odbudować. Pozostały na zębach klej to drugi powód odłożenia wybielania ich na później. Mimo, że tuż po zdjęciu aparatu, zęby są czyszczone, bardzo często pozostają na nich resztki kleju. Gdyby przeprowadzono zabieg wybielania zbyt szybko, powierzchnie, które są przykryte klejem, po ostatecznym usunięciu go, stanowiłyby ciemne plamy.

Fot. Unsplash