Licówki porcelanowe – estetyka zębów i odmłodzenie twarzy

Czy uśmiech da się zaprojektować? Czy planując leczenie stomatologiczne można zrobić to pod kątem kuracji odmładzającej? Tak. Na dodatek jest to coraz częściej spotykana praktyka wielu gabinetów stomatologicznych, gdzie z powodzeniem zrealizujemy kompleksowy program anti-aging, którego filarem są licówki porcelanowe.

Czym są licówki?

Licówki to sposób na korekcję i poprawę uzębienia. W szybkim czasie dają spektakularny efekt przy niewielkiej inwazyjności w tkanki zęba. Podczas wykonania tradycyjnych licówek ceramicznych konieczne jest zeszlifowanie fragmentu powierzchni zęba oraz brzegu siecznego. W niektórych przypadkach można jednak uniknąć szlifowania i wykonać licówki osadzone na nienaruszonych powierzchniach zębów pacjenta. ”Hollywoodzki uśmiech” to właśnie komplet takich licówek, a metoda może być z powodzeniem stosowana zarówno u osób młodych, jak i starszych, z reguły z tych samych wskazań.

Licówki porcelanowe, które stanowią znakomite rozwiązanie w odcinku przednim, zalecane są najczęściej w celu pokrycia trwałych przebarwień zębów lub odpornych na systemy wybielające. Stosuje się je również do rekonstrukcji uszkodzeń urazowych lub mechanicznych oraz przy hipoplazji szkliwa zamiast nowej odbudowy z kompozytu lub korony. Wskazania dodatkowe dotyczą przypadków korekt funkcjonalnych, niewłaściwie ustawionych zębów, zębów o nieprawidłowym kształcie lub do zamykania diastem. W niektórych przypadkach bardzo cienką warstwę ceramiki – licówkę porcelanową – cementuje się na przednią płaszczyznę zęba do minimalnie opracowanego szkliwa, w innych natomiast pokrywają one nie tylko szkliwo, ale również odsłoniętą część zębiny. – Zastosowanie licówek  ma nie tylko pozytywny wpływ na estetykę uzębienia, ale często pełni także rolę profilaktyczną, ułatwiając utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej – wyjaśnia lek. stom. Małgorzata Warchoł z ArteClinic, ekspert ArteClinic – Stomatologia i Medycyna Estetyczna.

Licówka jest to zwykle  porcelanowy płatek o grubości 0,5-0,7-1,5 mm, wykonany z materiału odpornego na próchnicę i przebarwienia, który osiąga trwałość nawet do kilkunastu lat. Jego wykonanie zwykle jest albo pojedynczym zabiegiem, albo etapem bardziej złożonej terapii. Zwykle wykonuje się od 6 do 10 licówek w przednim łuku zębowym. Jest to najpopularniejszy rodzaj uzupełnienia, jaki wytwarza się z masy ceramicznej, znacznie bardziej wytrzymały niż licówki kompozytowe i znacznie bardziej efektywny pod względem kosmetycznym.

Wizyta w gabinecie

Wykonanie licówek porcelanowych wymaga zachowania pewnych procedur. Przed wykonaniem preparacji lekarz dokładnie planuje leczenie z technikiem dentystycznym, a częścią tego etapu jest szczegółowa dokumentacja fotograficzna i modele diagnostyczne. Analizowany jest kształt łuku zębowego, stan przyzębia oraz proporcje twarzy pacjenta. Tydzień przed preparacją zębów zaleca się wykonanie profesjonalnego oczyszczania zębów.

Opis przypadku

  1. Pacjentka zgłosiła się celem poprawy wyglądu zębów przednich. W badaniu stwierdzono silne starcie zębów, przebarwienia spowodowane przyjmowaniem antybiotyków tetracyklinowych, uszkodzenia zębów w okolicy szyjki. Wykonano preparację 10 zębów przednich i zaopatrzono zęby 10 licówkami, odbudowując utracony kształt, długość i kolor zębów.