Jak chronić skórę przed słońcem

Jak chronić skórę przed słońcem

Słońce emituje trzy rodzaje promieniowania: UVA, UVB i UVC. Ostatnie z nich jest najniebezpieczniejsze, na szczęście nie dociera do ziemi, Należy chronić się przed dwoma pozostałymi typami, a w szczególności UVA, na które jesteśmy wystawieni praktycznie cały rok.

Wraz upływem lat stajemy się bardziej podatni na negatywne skutki promieniowania słonecznego, dlatego powinniśmy dbać o odpowiednią ochronę skóry – praktycznie przez cały rok, a nie tylko w trakcie wakacyjnych wyjazdów, kiedy najbardziej wystawiamy skórę na oddziaływanie słońca.

Podstawą są kremy z filtrem UV, które powinny stać się naszym najlepszym przyjacielem. Nie tylko przed wyjściem na plażę, ale przed każdym wyjściem z domu – do sklepu, do pracy, czy na spacer. Promieniowanie słoneczne przenika przez chmury, szyby i jasną odzież, dlatego powyższe kosmetyki przydadzą się nawet w domu, czy podczas pracy w biurze.

Najskuteczniejszym sposobem ochrony skóry przed słońcem jest rozsądne z niego korzystanie. Zdaniem lekarzy, 30 minut dziennie wystarczy, żeby skóra się odżywiła, a nasze samopoczucie się poprawiło. I nie chodzi tu o opalanie na plaży, tylko po prostu o obcowanie ze słońcem – np. podczas spaceru. Najlepiej unikać też okresu między godziną 11 i 15, gdyż wtedy słońce świeci niezwykle intensywnie.

Jeśli chodzi o opalanie to najlepiej zrezygnować z niego całkowicie, ponieważ pożądana przez wielu opalenizna jest po prostu reakcją obronną skóry na nadmiar promieniowania UV. Jeśli już musimy się opalać, korzystajmy z kremów z filtrem o dużym faktorze (min. 50). Na co dzień warto zaopatrzyć się w kremy z nieco niższym faktorem – ok. 20-30.

foto: shutterstock