Wypełnienie zęba – Wszystkie informacje dotyczące wypełnienia

Proteza - szczęka

Szansa, że ominie nas wizyta u stomatologa jest nikła – nawet jeśli mamy zdrowe mocne zęby, o które bardzo dbamy, przyjdzie w końcu czas, że będziemy musiały poddać się przynajmniej plombowaniu.

Zęby zużywają się jak każda inna część naszego organizmu, ulegają próchnicy, przebarwiają się, a czasem po prostu mogą zostać wybite, złamane albo nadkruszone. Zawsze kiedy zachodzi konieczność odbudowy bądź wypełnienia zęba powinnyśmy rozważyć wizytę refundowaną przez NFZ oraz wizytę w gabinecie prywatnym. W pierwszym przypadku mamy do wyboru jedynie da rodzaje plomb, w drugim – wszystko, co oferuje nowoczesna stomatologia zachowawcza i rekonstrukcyjna.

Rodzaje wypełnień

Gabinet stomatologiczny pracujący w oparciu o umowę z NFZ zaproponuje nam dwa rodzaje plomb:

  • amalgamatowa – to wypełnienie zęba jest wprawdzie bardzo trwałe, ale ma też swoje wady: jest nieestetyczne i powoduje odbarwienie tkanek zęba. Stomatolog musi znacznie głębiej wwiercić się w zdrową część zęba, spiłować go aby umocować plombę amalgamatową, która nie jest utwardzana światłem. Plomba ta przewodzi ciepło i, niestety, może powodować reakcje alergiczne.
  • z chemoutwardzalnego kompozytu o nazwie Evicrol – ten materiał trzeba umieć bardzo szybko ukształtować w wypełnianej przestrzeni zęba, w przeciwnym razie estetyka wypełnienia będzie pozostawiała wiele do życzenia. Plomba jest szczelna ale szybko się ściera. Najczęściej stosuje się Evicrol do leczenia zębów tylnych i bocznych, gdyż zastosowany do przednich odróżnia się kolorystycznie. Jeśli tego rodzaju wypełnienie stosuje się wielokrotnie, gdyż poprzednia plomba wypadła, może w końcu zajść konieczność leczenia kanałowego.

W gabinecie prywatnym dentysta ma większą możliwość dobrania wypełnienia do potrzeb pacjenta. Wypełnienie zęba jest niewidoczne, trwałe, nie czyni zęba bardziej wrażliwym na temperaturę czy niektóre pokarmy. No, chyba że w grę wchodzi plombowanie zębów mlecznych – wtedy maluch może wybrać sobie kolorową plombę i szczycić się faktem, że był dzielnym pacjentem.

Wypełnienie zęba - Wszystkie informacje dotyczące wypełnienia przybory-dentystyczne-768x1024

Taka kolorowa plomba jest oczywiście światłoutwardzalna, dzięki czemu dzieci mogą jeść i pić zaraz po zejściu z fotela. A co stomatolog może zaproponować jego mamie, która przychodzi do gabinetu z bólem zęba stałego? Między innymi to:

  • wypełnienie kompozytowe – światło- lub chemoutwardzalne, doskonale przylegające do zęba, o barwie identycznej z naszą naturalną barwą szkliwa. Plomba taka trzyma się nawet 10 lat, jest odporna na żucie. Kompozyty idealnie nadają się zarówno do wypełniania ubytków, jak i odbudowy ukruszonych zębów czy korekcji ich kształtu.
  • wypełnienie glasjomeronowe – ma zdolność chemicznego łączenia się z tkanką zęba, dobrze przylega do szkliwa i zębiny, jest jednak kruche i podatne na ścieranie, dlatego stosuje się je jako podkład do odbudowy zęba pod koronę. Wypełnienie to stosuje się także do zębów mlecznych.
  • wypełnienie kompomerowe – łączy zalety kompozytu i glasjonomeru; jest trwałe, odporne na ścieranie i ma możliwość uwalniania fluoru, który zapobiega powstawaniu próchnicy wtórnej
  • wypełnienie włóknem szklanym – metoda stosowana po leczeniu kanałowym. Polega na wprowadzeniu do kanału zęba wkładu (sztyftu) z włókna szklanego i stworzeniu w ten sposób podstawy pod koronę protetyczną. To wypełnienie wygodne – nie wymaga współpracy z protetykiem. Wzmacnia osłabione zęby.

W przypadku wypełnienia zęba cena ma znaczenie: im wyższa cena, tym lepsza jakość wypełnienia. Plomba kompozytowa to koszt rzędu 80-350 złotych. Plomba glasjomeronowa – 60-300 złotych. Za wypełnienie kompomerowe zapłacimy od 100 do 400 złotych. Za wkład z włókna szklanego – ok. 250 złotych.

Brak pieniędzy nie może być wymówką…

… i przyczyną odsuwania w czasie wizyty u stomatologa. Nieleczone zęby to nie tylko ból, ale i ryzyko rozprzestrzenienia się bakterii po całym organizmie oraz wynikających z tego powikłań – chorób serca, stawów czy nawet zakażenia krwi.

Jeśli nie zadowalają nas refundowane materiały stomatologiczne i uznajemy, że zasadne jest skorzystanie z usług gabinetu prywatnego, zawsze możemy sfinansować usługi medyczne w systemie MediRaty. Pozyskanie przyjaznego do spłacana kredytu nigdy jeszcze nie było takie łatwe i wygodne.