Kwas hialuronowy i botoks to nie to samo. Nie myl ich ze sobą

Powinnaś wiedzieć, że twój organizm produkuje średnio 30 do nawet 50% mniej włókien kolagenowych niż jeszcze kilka lat temu. Od teraz proces starzenia się skóry będzie przebiegał u ciebie znacznie szybciej, ale zmarszczki mimiczne i inne niedoskonałości skóry możesz maskować na kilka różnych sposobów.

Samą dietą nie zahamujesz starzenia skóry

Nawet zakładając, że każdego dnia będziesz skutecznie unikała promieniowania ultrafioletowego, a swoją dietę uzupełnisz w dużą porcję antyoksydantów (witaminy, składniki mineralne, polifenole, Q 10 itd.), proces starzenia się skóry jest nieodwracalny i przebiega coraz szybciej wraz z upływem lat. Możesz stosować tzw. diety anti-aging, kremy na dzień i noc na bazie aronii, czarnych porzeczek, jagód, dzikiej róży i innych owoców bogatych w polifenole, ale zmarszczki mimiczne w konsekwencji i tak będą coraz bardziej wyraźnie zarysowane na twojej twarzy.

Czy wiesz, że?

To jak szybko starzeje się twoja skóra jest wypadkową nie tylko tego, po co sięgasz każdego dnia do lodówki, ale przede wszystkim promieniowania ultrafioletowego. Szacuje się, że to właśnie działanie UV odpowiada za ok. 70% procesów starzenia, więc jeśli chcesz utrzymać swoją skórę w dobrej kondycji, solarium i wielogodzinne przesiadywanie na plaży latem zdecydowanie nie są dla ciebie.

Większość problemów z naturalnym procesem starzenia się przynosi medycyna estetyczna, a w tym popularne zabiegi odmładzające, które przywracają skórze jędrność i wypełniają te ubytki, jakich nie jesteś w stanie zatuszować żadnym domowym sposobem. Do wyboru masz dwie substancje – kwas hialuronowy i botoks. Dziś przyjrzymy czym tak naprawdę się różnią i który z nich będzie dla ciebie odpowiedni.

Różnic jakie dzielą botoks i kwas jest więcej niż myślisz

1. Zabieg odmładzający kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to substancja, która wypełnia skórę właściwą i odpowiada m.in. za jej zdolność do regeneracji oraz sprężystość. Kwas stosowany w medycynie estetycznej nie jest w 100% tą samą substancją naturalnie występującą w twoim organizmie, a jej zmodyfikowanym chemicznie substytutem, dlatego po kilku miesiącach ulega rozkładowi i dla uzyskania trwałego efektu, zabieg należy regularnie powtarzać.

Ze względu na relatywnie niski koszt oraz właściwie brak jakichkolwiek powikłań, kwas hialuronowy stosuje się nie tylko do wypełniania drobnych zmarszczek mimicznych, ale i modelowania kości policzkowych, powiększania objętości ust, podnoszenia opadających z wiekiem kącików ust, korekty nosa oraz wielu innych modyfikacji.

Ceny zabiegów kwasem hialuronowym są różne i wynikają nie tylko z samej polityki cenowej przyjętej przez gabinet medycyny estetycznej, ale i objętości materiału jaki należy użyć do uzyskania satysfakcjonującego dla ciebie efektu, np. 1-2 ml lub więcej.

Więcej o tym, jak działa kwas hialuronowy przeczytasz na naszym blogu w artykule: Kwas hialuronowy bez tajemnic. Wiemy, kto może z niego skorzystać i ile kosztuje »

2. Zabieg odmładzający przy wykorzystaniu botoksu

Botoks (właściwie: toksyna botulinowa) jest substancją, która działa bezpośrednio na mięśnie, a nie na skórę właściwą, jak ma się to w przypadku kwasu hialuronowego. Toksyna botulinowa osłabia przewodnictwo nerwowe mięśni, jakie odpowiadają za tworzenie się m.in. zmarszczek mimicznych – w tym bruzd poziomych czoła, pionowej między brwiami oraz tzw. kurzych łapek wokół oczu.

Uwaga!

W drogeriach coraz częściej pojawiają się kremy z rzekomą zawartością botoksu. Brak jest jakichkolwiek wiarygodnych badań, które potwierdziłyby, że toksyna jest w stanie przeniknąć do mięśnia przez skórę i skutecznie wpłynąć na jego funkcjonowanie. Zresztą sam botoks jest lekiem, więc nie jest dostępny w sprzedaży na wolnym rynku.

Rozluźniony mięsień uwalnia napięcie skóry, a co za tym idzie – zmarszczki są mniej widoczne. Co ważne – botoksu nie stosuje się zamiennie z kwasem i tak np. usunięcie kurzych łapek jest możliwe przy wykorzystaniu obu środków, ale już uwydatnienie ust jest zarezerwowane wyłącznie dla kwasu itd. Kwas hialuronowy i botoks mogą być za to z powodzeniem stosowane równolegle – botoks w celu neutralizacji źródła problemu, kwas w celu uzyskania natychmiastowego efektu.