Haluksy są deformacją, która ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. Pojawienie się palucha koślawego (Hallux valgus) wynika przede wszystkim z noszenia niewłaściwego obuwia. Buty na zbyt wysokim obcasie przyczyniają się do obniżenia poprzecznego łuku stopy i wystąpienia płaskostopia poprzecznego, a buty zbyt ciasne, o wąskich noskach powodują ściśnięcie palców i koślawe ustawienie palca dużego, najbardziej narażonego na nacisk. Na wystąpienie haluksów bardziej w związku z tym narażone są kobiety, które chodzą w szpilkach, chociaż schorzenie to nie omija również mężczyzn. Jego powodem są predyspozycje genetyczne, nadwaga i praca wykonywana na stojąco.
Czy haluksów można się ustrzec?
Są trzy podstawowe zachowania, o których powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy uniknąć powstania haluksów. Po pierwsze: wybierajmy buty wygodne dla stopy. Szerokość czubka buta nigdy nie powinna być tak mała, aby but wywierał ucisk na kości śródstopia. Po drugie: obuwie noszone na co dzień powinno mieć niski obcas. Optymalna dla nogi wysokość obcasa to mniej niż 4 cm. But zbyt płaski, zupełnie pozbawiony obcasa jest niewygodny i niebezpieczny, gdyż może prowadzić do wystąpienia płaskostopia. Po trzecie: pamiętajmy, że nadwaga sprzyja rozwojowi schorzeń stóp. Dbajmy o to, aby mieć prawidłową wagę i nie obciążać nóg ponad miarę.
Co robić, aby uniknąć operacji?
Jeśli pomimo noszenia właściwego obuwia i utrzymywania smukłej sylwetki ciała na pierwszej kości śródstopia pojawi się tzw. bunion, zaczerwieniona, bolesna narośl, która zapowiada powstanie haluksa, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. W początkowej fazie choroby specjalista w klinice może zastosować leczenie, które powstrzyma rozwój choroby. Przedoperacyjne metody leczenia to:
- aparaty korekcyjne noszone przez całą dobę, które pomagają zatrzymać proces deformacji stopy i zmniejszają odczucia bólowe,
- kliny wkładane między palce stóp, zmniejszające ból i korygujące ustawienie palców,
- wkładki żelowe pomagające prawidłowo rozłożyć ciężar ciała, zapobiegające płaskostopiu podłużnemu i wystąpieniu palucha koślawego,
- żelowe opaski na haluksy, które powstrzymują przechylanie się dużego palca w stronę pozostałych palców stopy.
Najskuteczniejszą metodą przedoperacyjnego leczenia haluksów jest noszenie wkładek ortopedycznych wykonywanych indywidualnie na podstawie komputerowego badania stóp. Badanie to określa aktualne ustawienie palucha i pięty, długość rozcięgna podeszwowego oraz punkty obciążenia stopy. Na jego podstawie wykonywana jest wkładka do butów, która pomaga powstrzymać proces deformacji palucha.
Pamiętajmy, że tylko wczesna interwencja ortopedy może dać pozytywne efekty. Jeśli zaniedbamy haluksy, niezbędna będzie operacja (czytaj tutaj).