Czy dentysta może wystawić L4

Fotele w gabinecie stomatologicznym

Zwolnienie lekarskie spowodowane chorobą należy się każdemu z nas. To oczywiste i bezdyskusyjne. A czy możemy liczyć na zwolnienie, jeśli borykamy się z problemami dotyczącymi zębów? Nie da się ukryć, że bolące zęby potrafią bardzo uprzykrzyć życie i solidnie dać w kość.

Każdy, kto kiedykolwiek zmagał się z bolącym zębem wie, jak bardzo potrafi to być uciążliwe. Bolący ząb spędza sen z powiek, powoduje problemy z jedzeniem i wyraźnym mówieniem. Nierzadko wymusza też wycofanie się z życia towarzyskiego i zawodowego. Jak to więc jest – czy dentysta może wystawić nam L4 z powodu problemów z zębami?

Wszystko zależy od tego, czy stomatolog posiada odpowiednie uprawnienia do wystawienia takiego zwolnienia. Jeśli uzyskał zgodę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wówczas będzie mógł wystawić L4, niezależnie od tego czy pracuje w przychodni publicznej czy prywatnym gabinecie stomatologicznym.

Prawo do wydawania L4 przysługuje dentystom, którzy ukończyli staż podyplomowy, jednakże o pozwolenie każdy lekarz musi wystąpić samodzielnie. Wybierając się do konkretnego dentysty, warto wcześniej zaczerpnąć informacje czy w razie potrzeby będzie mógł wystawić zwolnienie.

Uzyskanie zwolnienia lekarskiego od dentysty uzależnione jest także od indywidualnego przypadku. O ile wybielanie zębów nie kwalifikuje nas do otrzymania zwolnienia, o tyle poważniejsze zabiegi stomatologiczne wymagające kilkudniowej rekonwalescencji jak najbardziej już nas kwalifikują do otrzymania L4. Również ból zęba, który uniemożliwia wykonywanie pracy i jest bólem, który nie przechodzi po podaniu środka przeciwbólowego, może być powodem do otrzymania zwolnienia.

Podsumowując: każdy dentysta posiadający uprawnienia z ZUS może wystawić L4. O zwolnienie lekarskie możemy poprosić w momencie, kiedy wykonywany zabieg uniemożliwia wykonywanie zawodowych obowiązków lub wymaga solidnego wypoczynku. Zabiegi związane z ekstrakcją zęba, nacinaniem dziąsła oraz wymagające interwencji chirurga szczękowego kwalifikują nas do otrzymania zwolnienia od stomatologa. Jeśli w gabinecie stomatologicznym wykonujesz piaskowanie zębów, wybielania lub inny zabieg natury estetycznej – nie licz na L4.