Polacy nie dbają o układ ruchu

75% Polaków przyznaje, że od czasu do czasu odczuwa ból mięśni, kości lub stawów, a co trzeci z nas uważa, że znacząco pogarsza on komfort życia. Przy czym tylko co dziesiąty badany umawia się na wizytę do lekarza, gdy ból nie ustępuje przez kilka dni. Tymczasem ortopedzi alarmują, że lekceważenie bólu czy nieleczone urazy mogą prowadzić do poważnych chorób.

Wyniki badania przeprowadzonego we wrześniu 2013 r. przez PBS na zlecenie Centrum Medycznego ENEL-MED wyraźnie pokazują, że Polacy nie dbają o układ ruchu. Zaledwie co piąty zawsze stara się utrzymywać prawidłową postawę ciała i nie obciążać nadmiernie kręgosłupa czy stawów. Natomiast połowa badanych przyznaje się do dźwigania ciężkich przedmiotów i niemal tyle samo osób nosi torbę, zakupy czy inne pakunki w jednej ręce lub na jednym ramieniu. Ponad 40% kobiet zakłada nieodpowiednie obuwie. Blisko 23% ankietowanych prowadzi siedzący tryb życia, a aż 45% młodzieży w wieku od 18 do 24 lat, korzystając z komputera, zapomina o regularnych przerwach.

Przyczyną tego, że układ ruchu jest znacznie obciążony, bywa także otyłość. Stanowi ona szczególne zagrożenie dla kręgosłupa, jak również stawów kolanowych i biodrowych. Jak wynika z badania, mniej niż połowa Polaków utrzymuje wagę na prawidłowym poziomie, a zaledwie co piąty z nas dba o regularną aktywność fizyczną (min. 30 minut cztery razy w tygodniu) i tylko co trzeci deklaruje, że zdrowo się odżywia. Tymczasem zbilansowana dieta, bogata w wit. A, C, E, selen i kwasy tłuszczowe omega-3, pomaga nie tylko zachować odpowiednią masę ciała, lecz także pozytywnie wpływa na stan kości i stawów.

Polacy bagatelizują sygnały ostrzegawcze ze strony układu ruchu, chociaż 75% respondentów przyznaje, że od czasu do czasu odczuwa ból mięśni, kości lub stawów. Natomiast 13% uważa, że jest on mało istotną dolegliwością i tylko co dziesiąty ankietowany umawia się na wizytę do lekarza, gdy nie ustępuje przez kilka dni. Zatem jak radzimy sobie z bólem, gdy już się pojawi? Najczęściej stosujemy leki dostępne bez recepty (23%), rzadziej tzw. metody domowe (12%). Niektórzy starają się zwalczyć dolegliwości poprzez ćwiczenia (5%), podobny odsetek badanych szuka porad w internecie lub wśród znajomych (4%). Co piąty Polak czeka aż ból sam ustąpi.

Dane te są bardzo niepokojące, gdyż lekceważenie przypadłości narządu ruchu może nieść negatywne konsekwencje dla osób w różnym wieku.

„Na choroby kręgosłupa skarżą się coraz młodsi pacjenci, choroby reumatyczne przestały być problemem tylko osób starszych. Na artrozę, która powstaje m.in. w następstwie urazów, zmian zapalnych czy przeciążeniowych, cierpi coraz więcej  20-latków, a jest to poważna choroba zwyrodnieniowa stawów, uznawana przez WHO za schorzenie cywilizacyjne” – komentuje dr Rafał Mikusek.

Tymczasem zaledwie 17% Polaków sądzi, że ból układu ruchu może być objawem poważnej choroby, która wymaga specjalistycznego leczenia. Przy pojawiających się dolegliwościach zawsze warto udać się na konsultację do specjalisty, a czasem jest to wręcz konieczne.

O czym należy pamiętać, aby jak najdłużej utrzymać sprawny układ ruchu?

  • Pilnuj prawidłowej postawy ciała.
  • Zachowuj odpowiednią higienę pracy – rób przerwy pracując przy komputerze.
  • Staraj się nie dźwigać ciężkich przedmiotów, a ciężar rozkładać symetrycznie na obie strony ciała.
  • Noś wygodne, odpowiednio dopasowane obuwie.
  • Podejmuj regularną aktywność fizyczną o umiarkowanym natężeniu.
  • Pamiętaj o rozgrzewce przed ćwiczeniami oraz rozciąganiu i regeneracji po ich zakończeniu.
  • Utrzymuj prawidłową masę ciała.
  • Przestrzegaj zasad zdrowego odżywiania.
  • Zadbaj o prawidłowy materac do spania.
  • Odwiedź specjalistę, gdy wystąpią niepokojące objawy.

Informacja o badaniu PBS: Badanie „Dolegliwości układu ruchu” zostało przeprowadzone przez PBS na zlecenie ENEL-MED w ramach badania Omnibus, na reprezentatywnej próbie Polaków aktywnych zawodowo, w wieku 18 – 55 lat. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich CAPI w dniach 20 – 22.09.2013 r.

Konsultacja eksperta: lek. med. Rafał Mikusek – specjalista ortopedii i traumatologii ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Ekspert medycyny sportowej, członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Artroskopowej. Swoje kwalifikacje podnosi podczas licznych polskich oraz zagranicznych szkoleń i konferencji.

Źródło: materiał prasowy ENEL-MED

Przeczytaj o zabiegu artroskopii łokcia, którą stosuje się w przypadku uszkodzeń stawu łokciowego.