Zmienia się stosunek Polaków do medycyny estetycznej

Polacy w coraz większym stopniu akceptują zabiegi medycyny estetycznej, a same zabiegi budzą coraz mniej kontrowersji.

Z badań przeprowadzonych na początku 2013 roku na potrzeby kampanii edukacyjnej „Twarz z głową: wiem, wymagam, wybieram sprawdzoną jakość” wynika, że bardzo duża część polskiego społeczeństwa zetknęła się już z medycyną estetyczną. Okazało się, że około 2/3 ankietowanych osób zetknęło się z tym pojęciem, co więcej, lubi czytać lub rozmawiać na ten temat. Co trzeci Polak ma w swoim otoczeniu kogoś, kto korzystał z zabiegów medycyny estetycznej.

Wstydliwa czy nie?

Jak zauważają organizatorzy kampanii, sam termin „medycyna estetyczna” jeszcze do niedawna był mało znany, natomiast korzystanie z zabiegów estetycznych stanowiło temat tabu. Ich zdaniem Polacy powoli przekonują się, że dbałość o wizerunek to nie tylko kwestia lepszego samopoczucia, ale też ważny atrybut człowieka odnoszącego sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Według organizatorów kampanii z uwagi na chęć pozostania młodym nie tylko duchem, 
ale także ciałem, zabiegi estetyczne zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Badania pokazały też, że blisko 17 proc. Polaków i 25 proc. Polek deklaruje pełną otwartość, jeśli chodzi o poddanie się zabiegowi estetycznemu. Według autorów badania oznacza to, że obszar medycyny estetycznej nie jest już postrzegany jako tabu.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Osobom, które chcą poddać się zabiegowi najbardziej zależy na bezpieczeństwie. Podkreśla to 90 proc. respondentów. Jednocześnie ich zdaniem zabieg powinien prowadzić do spodziewanego efektu, który dodatkowo powinien być długotrwały. Niska cena zabiegu odgrywa istotną rolę, ponieważ wymienia ją nieco ponad połowa badanych. Z drugiej strony „niska cena” jest wybierana przez ankietowanych najczęściej dopiero jako czwarte w kolejności wskazanie. Zdaniem autorów badania oznacza to, że osoby zainteresowane zabiegami są skłonne sporo zainwestować w swój wygląd, jednak pod warunkiem, że zabieg będzie bezpieczny i skuteczny.

Najpierw wypełnienie, potem wygładzenie

Powyższe wnioski potwierdzają wyniki sondażu, przeprowadzonego na losowej grupie lekarzy, zajmujących się medycyną estetyczną. Wynika z niego, że polski pacjent jest gotowy zapłacić duże pieniądze za bezpieczeństwo oraz wysoką, sprawdzoną jakość. Z sondażu przeprowadzonego wśród lekarzy wynika, że dla blisko 50 proc. pacjentów istotna jest marka produktu. Jednocześnie lekarze nie dostrzegają wśród swoich pacjentów tzw. „pogoni za nowinkami”. Wśród zabiegów najczęściej wybieranych przez pacjentów blisko 50 proc. lekarzy wymienia wypełnianie kwasem hialuronowym. Niewiele mniejszą popularnością – zdaniem lekarzy – cieszy się peeling chemiczny oraz mezoterapia. Na ostatniej pozycji znalazło się wygładzanie zmarszczek. Cieszy się ono również dużą popularnością, jednak ustępuje wcześniej wymienionym zabiegom.

Gdzie Polacy szukają informacji?

Źródłem informacji dla potencjalnych pacjentów gabinetów medycyny estetycznej jest przede wszystkim internet. Sporą rolę odgrywają również reklamy oraz ulotki promocyjne. Potencjalni pacjenci w dużym stopniu sugerują się rekomendacjami znajomych. Niestety, okazało się, że tylko 25 proc. pacjentów czerpie wiedzę na temat medycyny estetycznej od swojego lekarza. Tymczasem to właśnie w dialogu z lekarzem, po skrupulatnym wywiadzie, powinny być podejmowane kluczowe decyzje. W przypadku wyboru konkretnego gabinetu pierwszym wskazaniem ponad połowy badanych są rekomendacje znajomych. Istotna okazała się także renoma gabinetu lub posiadanie certyfikatu. Dla ponad 40 proc. respondentów bardzo ważne jest nazwisko lekarza, który wykonuje zabieg. Zdaniem autorów badania oznacza to, że rośnie wiedza o zabiegach medycyny estetycznej oraz kształtują się mechanizmy rynkowe, promujące gabinety i lekarzy, którzy gwarantują wysoką jakość i bezpieczeństwo.

Lekarz ma wytłumaczyć zabieg

97% Polaków uważa, że wybrany zabieg musi być szczegółowo omówiony z lekarzem. Respondenci w przeważającej większości są przekonani, że pacjenci powinni dokonywać wyborów właśnie po dogłębnym wywiadzie lekarskim. Tylko znikomy procent respondentów jest odmiennego zdania. Polacy mają jednak wciąż spore obawy związane z korzystaniem z zabiegów medycyny estetycznej. Okazuje się, że przede wszystkim obawiają się powikłań (wskazało na to ponad 70 proc. respondentów). Na liście obaw, zaraz po powikłaniach, znajduje się złe wykonanie zabiegu, które przyczyni się do oszpecenia czy też nie przyniesie zamierzonego efektu. Prawie 50 proc. badanych boi się bólu, który mógłby towarzyszyć zabiegowi. Co ciekawe, ponad 33 proc. respondentów obawia się, że sam fakt wykonania przez nich zabiegu estetycznego będzie dostrzegalny dla innych osób. Chcieliby zachować korzystanie z usług medycyny estetycznej w tajemnicy.

Źródło: rynekestetyczny.pl