Spodziectwo – intymny problem chłopców

Hypospadiasis - Spodziectwo - problemy chłopców

Hypospadiasis to jedna z najpowszechniejszych wad rozwojowych układu moczowo-płciowego chłopców. Ze względu na nieprawidłowe położenie ujścia zewnętrznej cewki moczowej wymaga leczenia chirurgicznego.

Znacznego stopnia zwężenie ujścia zewnętrznej cewki moczowej może być przyczyną poważnych zmian w obrębie górnych dróg moczowych, na przykład odpływów pęcherzowo-moczowodowych czy wodonerczy. Większość małych pacjentów ma napletek przerośnięty na stronie grzbietowej, a żołądź lub całe prącie jest wtedy haczykowato zagięte ku dołowi. Spowodowane jest to istnieniem bliznowatej tkanki, która mieści się pomiędzy ciałami jamistymi. Istotne jest, że cięższe postacie spodziectwa wymagają bardzo dokładnej diagnostyki genetycznej, hormonalnej i anatomicznej.

Skąd ten problem?

Przyczyna powstawania spodziectwa nie jest do końca rozpoznana. Lekarze rozpatrują je jako efekt wrodzonej anomalii (endokrynopatii), która wynika z nieprawidłowego wydziela lub biosyntezy hormonów biorących udział w rozwoju narządów płciowych. Występowanie spodziectwa ocenia się na 1:250 do 1:300 chłopców. Sposób dziedziczenia wady nadal pozostaje niewyjaśniony, ale odnotowuje się około 20% przypadków rodzinnego występowania spodziectwa.

Rodzaje spodziectwa

Kryteria podział spodziectwa oparte są na umiejscowieniu ujścia zewnętrznego cewki moczowej. Autorem najbardziej szczegółowego podziału jest Barcat, według którego są trzy grupy położenia wady – przednie, środkowe i tylne, a dodatkowo, w każdej z tych grup, kilka pozycji. Praktycznie jednak stosuje się podział według którego wyróżnia się spodziectwo: żołędziowe (62%), prąciowe (29%), kroczowe, prąciowo-mosznowe i mosznowe.

Spodziectwo kroczowe jest najcięższą, ale i bardzo rzadko występującą postacią wady. Ujście zewnętrzne cewki moczowej znajduje się w tym przypadku w fałdach rozszczepionej moszny. W zaawansowanych przypadkach tej formy spodziectwa, budowa krocza może nawet budzić wątpliwości co do płci dziecka. Postacie tego rodzaju spodziectwa wymagają szczegółowej diagnostyki genetycznej hormonalnej oraz anatomicznej.

Leczenie spodziectwa – urologia i chirurgia plastyczna

Spodziectwo niezależnie od postaci wymaga leczenia chirurgicznego. Istnieje wiele metod operacji plastycznych spodziectwa, które są praktykowane i udoskonalane w ośrodkach chirurgii dziecięcej specjalizujących się w leczeniu tej wady. Większość przypadków spodziectwa kwalifikuje się do leczenia jednoetapowego, co jest zalecane przez specjalistów, ponieważ tylko nieliczne bardzo skomplikowane formy tej wady wymagają leczenia wieloetapowego.

Lekarze nie są zgodni co do optymalnego wieku, kiedy należy dokonać zabiegu. Ogólna tendencja do obniżania wieku małych pacjentów poniżej 24 miesięcy życia. Istnieją ośrodki praktykujące zabiegi chirurgiczne leczące spodziectwo w okresie niemowlęcym pacjentów. Dyskusyjną sprawą, będącą przedmiotem badania wielu ośrodków medycznych jest także przedoperacyjne leczenie hormonalne, podawanie gonadotropiny łożyskowej (hCG), testosteronu czy też miejscowego stosowania maści dehydrotestosteronowych.

Zabieg leczenia spodziectwa może być finansowany w ramach ratalnego systemu płatności. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Spodziectwo – intymny problem chłopców banner_PK_03-03-2017_anim

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzejrzeć na oczy
Następny artykułUporaj się z chrapaniem