Kim jest kosmetolog

O różnicach między kosmetologiem a lekarzem medycyny estetycznej porozmawialiśmy z mgr Iwoną Kafel, kosmetologiem oraz właścicielem kliniki Estetimed.

Kim jest kosmetolog?
Kosmetolog to osoba, która ukończyła studia kosmetologiczne magisterskie bądź licencjackie. Kosmetolog specjalizuje się w zabiegach z zakresu pielęgnacji skóry. Zajmuje się zarówno profilaktyką mającą na celu utrzymanie jak najdłużej młodego wyglądu skóry, jak również poprawianiem jej kondycji. Do zadań kosmetologa należy również redukcja zmian skórnych, takich jak przebarwienia, blizny, czy włókniaki.

Jakie zabiegi może wykonywać, a jakie powinien wykonywać lekarz medycyny estetycznej?
Zakresy obowiązków kosmetologa i lekarza medycyny estetycznej w znacznym stopniu pokrywają się. Peelingi chemiczne,mezoterapia, roll-cit (derma roller), laseroterapia (zamykanie naczynek na twarzy, depilacja laserowa, fotoodmładzanie), fale radiowe, ultradźwięki i wiele innych aparaturowych procedur to zabiegi, które wykonuje zarówno lekarz, jak i kosmetolog.
Co do różnic, kosmetolog może zajmować się lekkimi zabiegami pielęgnacyjnymi, a lekarz medycyny estetycznej bardziej inwazyjnymi procedurami, jak lipoliza, botox, wypełniacze, zamykanie naczyń na nogach.

O jakich zabiegach pielęgnacyjnych mowa? Czy takie zabiegi można wykonywać u kosmetyczek?
Kosmetyczka w zasadzie wykonuje te same zabiegi co kosmetolog. Podstawowa różnica między tymi dwoma zawodami związana jest ze sposobem edukacji. Kosmetyczką można zostać po kursie lub studium, kosmetologiem zostaje się po studiach trzy lub pięcioletnich, które w swoim programie mają spory zakres medycyny. Stąd, udając się do kosmetologa, mamy większą pewność, że uzyskamy profesjonalną i rzetelną poradę.

Czym powinniśmy się kierować, wybierając gabinet kosmetologa?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy personel regularnie podnosi swoje kwalifikacje, czy uczestniczy w szkoleniach i kongresach branżowych. W takim wypadku możemy się spodziewać, że mamy do czynienia z profesjonalistami, którzy dbają o to, żeby ich stan wiedzy był aktualny i zgodny z ogólnymi tendencjami w branży, interesują się tym, czym się zajmują, i swoją pracę wykonują z pasją. Jak wiemy, osoby, które kochają to, co robią, robią to dobrze.