Implanty zębowe nie takie straszne

O implantach zębowych i tym, czy jest się czego bać, rozmawiamy z dr Tomaszem Falkowskim, specjalistą z zakresu implantologii Gabinetu Stomatologicznego S. TOM w Warszawie

Implanty zębowe nie takie straszne 1515178556Przez wiele osób implanty zębów uznawane są za ostateczność. Czy to prawda, że lepszy jest własny ząb, choćby bardzo „połatany” niż implant?
Rzeczywiście, do niedawna implanty zębów były uważane za ostateczność w planowaniu leczenia protetycznego. Lekarze dentyści zazwyczaj proponowali pacjentom protezy ruchome lub mosty. Dziś wiadomo jest, że uzupełnienia braków zębowych oparte na implantach są dużo pewniejsze, trwalsze i bardziej przewidywalne. W praktyce jednak często mamy dylemat, czy już usunąć zniszczony ząb, czy za wszelką cenę przedłużać jego byt. Moim zdaniem warto odbudowywać i utrzymywać ząb zniszczony, jeżeli rokuje on na przyszłość i będzie mógł w pełni spełniać swoją funkcję i estetykę, a jego obecność nie będzie powodowała zniszczeń tkanek okalających, np. przez stan zapalny tkanek okołozębowych. Utrzymywanie zęba ze stanem zapalnym w znacznym stopniu pogarsza możliwości odbudowy braków na przyszłość.

Implanty zębów uważane są za drogie. Czy wśród nich można wyróżnić tańsze i droższe rozwiązania?
Jak w każdej dziedzinie są droższe i tańsze rozwiązania. Ale czy warto oszczędzać na własnym zdrowiu? Ceny samych implantów różnią się o kilkaset zł w zależności od producenta – te bardziej przebadane i sprawdzone są trochę droższe. Renomowane firmy udzielają gwarancji na swoje produkty, a więc w przypadku niepowodzenia lekarz i pacjent nie muszą się martwić o przyszłość. W koszt wszczepienia implantu wliczona jest wiedza i doświadczenie lekarza, a zważywszy, że uzupełnienie na implancie jest znacznie trwalsze i przewidziane na wiele lat, to relatywnie koszt nie jest bardzo wysoki.

Jakie najnowsze rozwiązania pojawiły się ostatnio w zakresie implantoprotetyki?
Nowinki dotyczące implantoprotetyki są wdrażane na bieżąco i dotyczą głównie budowy oraz kształtu implantów i powierzchni, którą są pokryte, a także  technik ich wprowadzania. Ciągle uczymy się, jak zachować tkanki okalające implant, aby funkcja i estetyka były niezmienione przez wiele lat.

Myślę, że hitem ostatnich lat jest tzw. „platform, switching”. Implanty zębów, które posiadają ‘PS” powodują zatrzymanie zaniku kości wokół implantu poprzez swoją budowę, tj. zwężenie obwodu łącznika, na którym jest osadzona korona.

Pacjenci najbardziej boją się u stomatologa bólu. Czy wszczepienie implantu to zabieg bolesny? Jakich metod znieczulenia używa się przy wykonywaniu zabiegu?  Czy po zakończeniu leczenia implantologicznego można odczuwać ból?
Przede wszystkim należy odróżnić problem bólu samoistnego i tzw. obolenia po zabiegu.

W znieczuleniu miejscowym, czyli zastrzyku ze środka znieczulającego, zabieg wszczepienia powinien być przeprowadzony całkowicie bezboleśnie. Po zabiegu przez kilka dni pacjent może się czuć trochę obolały, jednak nie powinien to być ostry ból. Swoim pacjentom po zabiegu zalecam przyjmowanie środka przeciwbólowego, aby zmniejszyć dyskomfort do minimum. Często pacjenci zgłaszają, że w dniu zabiegu przyjęli tylko jedną dawkę środka, więcej nie było potrzeby. U bardzo wrażliwych pacjentów lub przy rozległych zabiegach regeneracji kości (wszczepianiu kilku implantów na raz), namawiam na skorzystanie z dożylnej premedykacji farmakologicznej. Poprawia to w znacznym stopniu komfort pacjenta i lekarza.

Po zakończeniu leczenia implantoprotetycznego pacjent powinien funkcjonować tak, jak z własnymi zdrowymi zębami, czyli nie odczuwać żadnego bólu podczas żucia.

Czy zdarza się, że leczenie implantologiczne jest niemożliwe? Na czym polegają uszkodzenia implantów?
Czasami ciężkie choroby, takie jak np. zaawansowana cukrzyca, choroby tarczycy, czynna choroba nowotworowa, uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu wszczepienia implantu. Również w przypadku obecnych w kości zmian zapalnych lub niedoboru kości czasami konieczne jest postępowanie wieloetapowe. Istnieje dzisiaj spory arsenał technik regeneracyjnych kości i tkanek miękkich, wymaga to jednak znacznie więcej czasu i cierpliwości pacjenta oraz lekarza.

Same implanty zębów, czyli tytanowe śruby, bardzo rzadko ulegają uszkodzeniu, zwłaszcza jeśli pochodzą z renomowanych firm. Zdarza się czasami, że dochodzi do poluzowania, odkręcenia śruby łączącej koronę z implantem, jednak ten problem jest stosunkowo łatwo naprawić.

Implanty zębów służą człowiekowi praktycznie do śmierci. Czy mogą zdarzyć się uszkodzenia implantów w trakcie użytkowania? Jak należy dbać o implanty zębów?
Uzupełnienia oparte na implantach, tzn. korony, mosty i protezy ruchome, mogą z czasem wymagać zmiany, natomiast same implanty zębowe, czyli tytanowe śruby wszczepione w kość, które spełniają role korzeni, bardzo rzadko ulegają uszkodzeniu. Niestety, tkanki otaczające implanty zębów, czyli dziąsło i kość, podlegają zmianom jak cały organizm ludzki, może zatem dojść do zaniku kości i dziąsła, np. na skutek zapalenia tkanek okołoimplantowych, podobnie jak dzieje się to z własnymi zębami. Regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym powinny temu w znacznym stopniu zapobiegać.

Dziękujemy za rozmowę.
Redakcja PragnieniaKobiet.pl

Informacja o ekspercie:
Dr Tomasz Falkowski jest specjalistą z zakresu implantologii, protetyki, implantoprotetyki, estetyki, chirurgii stomatologicznej i plastycznej jamy ustnej o długoletnim doświadczeniu. Założyciel i prezes Kliniki S.TOM, twórca pierwszego gabinetu wielospecjalistycznego w Warszawie. Ukończył Wydział Stomatologii w Warszawie w roku 1980. W latach 1981 – 1990 pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Medycznej w Warszawie. Nauczyciel wielu roczników stomatologów – prowadzi kursy w zakresie implantologii. Wieloletni mentor i trener Central European Implant Academy. Ukończył Implant Continuum Education NYU CD & OSIS & CEIA / Implant Master/. Prekursor leczenia dentofobii w psychoterapii.