Wiecznie młoda

Presja młodego wyglądu odczuwalna jest dzisiaj na każdym kroku. Kobiety są zasypywane informacjami o zabiegach likwidujących zmarszczki, ujędrniających skórę i zapobiegających starzeniu. Z pierwszych stron gazet i billboardów spoglądają na nie kobiety po pięćdziesiątce z nieskazitelnie gładką cerą, promieniejące i zachwycające urodą. Co zrobić, żeby starzeć się atrakcyjnie?

Powszechny kult młodości sprawia, że kobiety boją się upływającego czasu. Są w stanie zrobić wszystko, żeby pozostać młode i piękne jak najdłużej. A jest na to kilka prostych sposobów.

Ciągłe problemy
Pocieszający lub nie, może być fakt, że niedogodności nie dotyczą tylko starszych kobiet. Podobno względnie gładką skórę posiada się do 18 roku życia. Nastolatki może nie borykają się z liczeniem przed lustrem zmarszczek, ale mają inne problemy. Nawet najgładszej skórze przytrafiają się wypryski i zaskórniaki, burza hormonów powoduje przetłuszczanie się włosów i inne dolegliwości, do tego dochodzą jeszcze problemy z wagą. Na każdym kolejnym etapie kobiecego życia pojawiają się nowe komplikacje. Między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia zauważamy u siebie rozstępy i cellulit, zaraz potem pojawiają się pierwsze zmarszczki i problemy z paznokciami. Zaczynamy siwieć, obserwować wypadanie włosów, nasza skóra zaczyna wysychać. Czy to znaczy, że kobiety przez całe swoje życie są skazane na zmartwienia? Nic bardziej mylnego. Czas nie jest w stanie zmienić faktu, że w każdym wieku można wyglądać pięknie!

Wiekowa dieta
Każdy ma indywidualne potrzeby żywieniowe, jednakże kobiety będące w podobnym wieku mają podobne problemy, w których dieta może pomóc. Warto więc zacząć od określenia jakich składników naszemu organizmowi może być potrzeba. Walka z rozstępami nie odniesie oczekiwanego rezultatu, jeżeli w organizmie będzie za mało białka i witaminy C. Kremy nie zlikwidują na zawsze także cellulitu. Ogromnym wsparciem powinna być w tym wypadku dieta niskotłuszczowa i regularne ćwiczenia. Gdy po 40-tce skóra zacznie tracić elastyczność, należy jeść dużo warzyw, które zawierają witaminę A np. marchewkę i paprykę. Z kolei ze zmarszczkami i paznokciami po 50-tce doskonale poradzą sobie produkty bogate w przeciwutleniacze, czyli substancje odpowiedzialne za hamowanie wolnych rodników, które powodują starzenie się. Znanymi przeciwutleniaczami są selen, beta-karoten, flawonoidy, witamina C i E, zwana także witaminą młodości. Znajdziemy ją przede wszystkim w olejach, nasionach i orzechach.

Wyważona szafa
Styliści podkreślają, że nie ma stroju, którego noszenie nie przystoi dojrzałym paniom. Jak we wszystkim, tak i w tym aspekcie pracy nad sobą, należy zachowywać po prostu rozsądek. Kobiety po 40-tce a nawet po 50-tce nie powinny stronić od kolorów i dekoltów. Strój powinien być dobierany tak, by eksponował atuty, a ukrywał mankamenty. To jest zasada obowiązująca nas wszystkie bez względu na wiek. Jeśli mając 50 lat jest się dumną ze swoich nóg, należy je pokazywać. Jeżeli zaraz po dwudziestce marzyły mi się seksowne szpilki od Manolo Blahnik, ale nie było mnie na niej stać, a stać mnie na nie teraz, po 40-tce … Dlaczego mam ich sobie nie kupić?

Czuj się piękna
Atrakcyjność to także dobre samopoczucie. Jeżeli będziemy po sobie pokazywały, że przeszkadza nam to jak wyglądamy, otoczenie również będzie zwracać uwagę na nasze kompleksy. Uśmiech i optymizm to atrybuty młodości, czyli każdej kobiety, która w danym momencie je posiada.

Zatrzymać czas
Na poprawę samopoczucia wpływają także osiągnięcia medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Oferowane zabiegi zmieniają wygląd na stałe lub doraźnie. Do najpopularniejszych należą plastyka i powiększanie piersi, odsysanie tkanki tłuszczowej, plastyka powłok brzusznych, face lift oraz plastyka powiek.

Najnowsze badania dowodzą, że zdrowy tryb życia to swoisty „eliksir młodości”. Odpowiednio dobrana dieta, przebywanie na powietrzu, ograniczenie stresu i uprawianie sportu to jedne z podstawowych elementów długowieczności w dobrym zdrowiu. Do tego odpowiednio dobrana garderoba, dbałość o włosy i cerę, a czas powinien być tylko i wyłącznie naszym sprzymierzeńcem. Życie jest zbyt piękną przygodą, by nie cieszyć się nim, spoglądając w lustro.