Często boli cię głowa? Sprawdź czy to nie zapalenie zatok!

ból głowy- zapalenie zatok

Każdą z nas od czasu do czasu dopada ból głowy. Może mieć różne przyczyny – od stresującego dnia, poprzez wahania hormonalne, aż po schorzenia takie jak migrena. Czasem jednak to, że boli nas głowa, może mieć związek z… układem oddechowym. Znajdujące się w okolicy nosa zatoki często powodują bowiem silny ból głowy, który potrafi całkowicie wykluczyć nas z normalnej, codziennej aktywności.

Po czym poznać, że to właśnie zatoki są naszym problemem? W przypadku, w którym dochodzi do zapalenia zatok, często bólowi głowy towarzyszy uczucie zatkania nosa i rozpierania w okolicach czoła oraz w rejonach przynosowych. Ból ten nasila się przy pochylaniu. Jeśli cierpisz na takie właśnie objawy – sprawdź co możesz zrobić.

Czym jest zapaleniem zatok?

Mówiąc o problemach z zatokami warto przybliżyć, czym tak naprawdę jest zapalenie zatok. Mówiąc najprościej jest to infekcja zatok przynosowych, która może mieć różne przyczyny – od zakażenia wirusami, poprzez infekcję bakteryjną, aż po alergię. Objawia się katarem, który z wodnistego przemienia się w ropną wydzielinę, bólem oraz trudnościami w oddychaniu.

Zapalenie zatok jest poważną chorobą, która nie tylko powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, ale również może doprowadzić do wielu powikłań, takich jak np. powstanie polipów na błonie śluzowej nosa i zatok. Właśnie dlatego leczenie zapalenia zatok ma ogromne znaczenie, szczególnie jeśli mamy do czynienia z jego przewlekłą, nawracającą formą.

Często boli cię głowa? Sprawdź czy to nie zapalenie zatok! rodzaje-łupiezu

Rodzaje zapalenia zatok

Zapalenie zatok, które stoi za męczącym cię bólem głowy, może mieć trzy rodzaje: ostre, podostre oraz przewlekłe. Ostre zapalenie zatok objawia się najczęściej sporadycznymi objawami, które nie trwają dłużej niż trzy tygodnie. Pojawia się najczęściej w stanach osłabienia organizmu i charakteryzuje ostrym bólem głowy, katarem oraz gorączką. Przypominać może grypę lub przeziębienie.

Podostre zapalenie zatok nie daje aż tak dokuczliwych objawów, niemniej również może wykluczyć cię z codziennej aktywności. Co więcej, trwa znacznie dłużej: od 3 tygodni do nawet 3 miesięcy. Kolejnym rodzajem zapalenia zatok jest zapalenie przewlekłe. To często nawracające schorzenie, które może trwać nawet ponad trzy miesiące.

Przyczyny i objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok może mieć różne przyczyny oraz objawy. Wśród najczęstszych przyczyn jego powstawania należy wymienić przede wszystkim infekcje bakteryjne oraz wirusowe. Wirusy oraz bakterie wnikają do zatok podczas oddychania. Jeśli nasz organizm jest osłabiony, dochodzi do reakcji zapalnej, która sprawia, że kanaliki zatok stają się niedrożne.

Powietrze nie znajduje ujścia, przez co w zatokach pojawia się więcej śluzu. Z czasem zamienia się on w gęstą, ropną wydzielinę, która staje się pożywką dla bakterii, a w efekcie zaostrza stan zapalny. Właśnie dlatego tak trudno skutecznie leczyć zapalenie zatok. Warto również wspomnieć, że czasem zdarza się, że za zapaleniem zatok stoi reakcja na alergeny.

Często boli cię głowa? Sprawdź czy to nie zapalenie zatok! tabletki-na-hemoroidy

Kiedy należy udać się do lekarza?

Każde zapalenie zatok, niezależnie od jego rodzaju, należy wyleczyć. W przypadku zapalenia ostrego możemy oczywiście spróbować leczyć się na własną rękę lekami dostępnymi bez recepty. Niemniej jednak wizyta u lekarza możesz skrócić czas choroby. Zapalenie podostre oraz przewlekłe bezwzględnie wymaga wizyty lekarskiej, konieczne będzie bowiem zastosowanie antybiotykoterapii.