Jak uporać się z chorymi zatokami raz na zawsze?

twarz

Każdy, kto choć raz cierpiał na zapalenie zatok, wie doskonale, że jest to schorzenie, które mocno daje się we znaki. Uczucie zatkanego nosa, nieprzyjemne rozpieranie oraz ból nasilający się przy pochylaniu głowy mogą skutecznie wykluczyć nas z codziennych aktywności i znacząco obniżyć komfort życia. Na szczęście, nie musi tak być. Zatoki można wyleczyć.

Zarówno w przypadku ostrego zapalenia, które pojawiło się po raz pierwszy, jak i w przypadku nawracających, przewlekłych dolegliwości, możemy liczyć na skuteczną pomoc lekarską. Obecnie specjaliści dysponują bowiem wieloma skutecznymi sposobami leczenia, które mogą przynieść ulgę nawet tym osobom, które od wielu lat zmagają się z nawracającym zapaleniem zatok.

Pierwsze objawy zapalenia zatok

Zapalenie zatok to choroba, której nie warto lekceważyć. Nieleczona przechodzi w postać przewlekłą, która może dawać nam się we znaki przez wiele lat i często nawracać. Dlatego tak ważnym jest zastosowanie skutecznego leczenia gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące objawy. Jakie? Są to między innymi ból zatok, uczucie rozpierania, tkliwość bądź ucisk.

Pierwsze objawy zapalenia zatok to przede wszystkim niedrożność zatok (często jednostronna), wydzielina z jednej strony nosa, zaburzenia węchu, a także ogólne osłabienie, senność, gorączka. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy to znak, że czas zacząć działać. Koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który odpowiednio pokieruje leczeniem twoich zatok.

Domowe sposoby leczenia zapalenia

Bardzo często, nie chcemy od razu udawać się do lekarza i próbujemy pomóc sobie sami. Nie ma w tym nic dziwnego – domowe metody bywają skuteczne. Warto jednak pamiętać o tym, że stosować je można przede wszystkim w przypadku ostrego zapalenia zatok. Przewlekłe problemy mogą bowiem wymagać specjalistycznego leczenia i antybiotykoterapii.

Co może pomóc na chore zatoki? Przede wszystkim inhalacje. Wdychanie pary wodnej pozwala rozrzedzić wydzielinę, co ułatwia jej usuwanie. Jeśli dodatkowo zadbamy o dodanie kilku kropel olejku sosnowego lub mentolowego dodatkowo zmniejszymy obrzęk błon śluzowych. Pomocne bywają także ciepłe kompresy np. z gruboziarnistej soli podgrzanej na patelni.

Jak uporać się z chorymi zatokami raz na zawsze? 876272210

Do jakiego lekarza udać z objawami zapalenia?

Jeśli cierpisz na zapalenie zatok powinieneś zacząć od wizyty u swojego lekarza pierwszego kontaktu. Często bowiem zdarza się tak, że przepisanie skutecznych antybiotyków pozwala pokonać przykre dolegliwości raz na zawsze. Antybiotyki skutecznie radzą sobie bowiem z zahamowaniem infekcji bakteryjnej. Bywa jednak, że to nie wystarcza.

W przypadkach, w których zapalenie zatok często nawraca, warto poprosić o skierowanie do poradni laryngologicznej. Specjalista zajmujący się chorobami zatok dysponuje bowiem nie tylko szerszą wiedzą, ale również dostępem do nowoczesnych, skutecznych metod leczenia, dzięki którym wyleczenie nawet przewlekłego zapalenia zatok może być możliwe.

Jak uporać się z chorymi zatokami raz na zawsze? tabletki-na-hemoroidy-frozen-4

Jak wygląda specjalistyczne leczenie zapalenia zatok?

Początek specjalistycznego leczenia zapalenia zatok to dokładna diagnostyka, która pozwoli lekarzowi ocenić z jakim rodzajem zapalenia mamy do czynienia i czy nie doszło do zmian w zatokach. Lekarz przepisuje antybiotyki mające powstrzymać rozwój infekcji bakteryjnej oraz leki zmniejszające obrzęk. Jeśli leczenie farmakologiczne nie daje efektów, konieczne może okazać się płukanie zatok lub endoskopowe leczenie operacyjne.