Fakty i mity na temat laserowej korekcji wzroku

oko

Laserowa korekcja wzroku to coraz popularniejszy w naszym kraju zabieg, który dla wielu osób jest rozwiązaniem pozwalającym odzyskać pełną ostrość widzenia. Nie dziwi więc fakt, że każdego roku decyduje się na niego coraz więcej osób cierpiących na choroby oczu. Niestety, często nie posiadają one wiedzy na temat tego jak wygląda zabieg, oraz jakie są jego efekty.

Wokół zabiegu narosło wiele mitów, które dotyczą nie tylko ceny laserowej korekcji wzroku, ale również tego, jak wygląda zabieg oraz jakie są jego efekty. Błędne informacje na ten temat sprawiają, że wiele osób obawia się zadbać o swój wzrok. Dlatego też postanowiliśmy przedstawić naszym czytelnikom fakty i mity na temat laserowej korekcji wzroku. Poznajmy prawdę na temat tego zabiegu.

Nie można ruszać się podczas zabiegu

To kwestia, która budzi niepokój wśród pacjentów, którzy mają poddać się zabiegowi korekcji wzroku. Wszędzie możemy bowiem natknąć się na historie o nieudanych zabiegach, podczas których pacjent się poruszył. Czy są prawdziwe? I tak i nie. Zacznijmy więc od tego, co jest prawdą. Tak, podczas trwania zabiegu nie należy poruszać głową ani mrugać – na szczęście w tym przypadku zadba o to lekarz stosując specjalne urządzenie.

Nie jest jednak prawdą, że nie możemy poruszać oczami. To niemożliwe. Dlatego też nowoczesne urządzenia laserowe, które wykorzystuje się w przypadku korekcji wzroku, posiadają funkcję śledzenia ruchów gałki ocznej, dzięki czemu są precyzyjne. Nie musisz więc obawiać się, że drobne poruszenie twojego oka sprawi, że zabieg się nie uda.

Fakty i mity na temat laserowej korekcji wzroku bialy-usmiech

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest bolesny

Wiele osób nie decyduje się na korektę wzroku, ponieważ obawia się bólu. Krążące historie o tym, że pacjent w trakcie zabiegu jest świadomy, rodzą obawy przed bólem. Zupełnie niepotrzebnie. Prawdą jest, że trwający kilkanaście minut zabieg nie wymaga zastosowania narkozy i pacjent jest świadomy, niemniej jednak w trakcie jego trwania nie odczuwa on żadnego bólu!

Lekarze stosują bowiem bardzo skuteczne znieczulenie miejscowe, dzięki któremu laserowa korekcja wzroku jest bezbolesna. Po zabiegu również nie musimy obawiać się bólu. Otrzymujemy bowiem szereg leków i kropli, które przyspieszają proces gojenia i likwidują ból. Prawdą jest natomiast, że czasem pacjenci odczuwają nieprzyjemną suchość lub uczucie piasku pod powiekami. Nie trwa to jednak długo.

Efekty zabiegu nie są trwałe

Nie da się ukryć, że cena laserowej korekcji wzroku jest wysoka, przez co wiele osób oszczędza na zabieg latami. Słysząc opinie o tym, że efekt takiej operacji nie jest trwały, a wada może zacząć z powrotem dawać o sobie znać, zastanawiają się czy to tak naprawdę ma sens. Tymczasem zabieg korekcji wzroku zapewnia trwały efekt!

Owszem, zdarza się, że wzrok osoby po korekcji zaczyna się pogarszać, niemniej jednak nie ma to nic wspólnego z przemijającym efektem działania zabiegu, a może być po prostu naturalnym skutkiem starzenia się organizmu. Pamiętajmy, że z wiekiem nasz wzrok pogarsza się i powoli możemy zacząć cierpieć na tzw. starczowzroczność. Nie oznacza to jednak, że zabieg był nieskuteczny.

Fakty i mity na temat laserowej korekcji wzroku teeth

Zabieg nie jest bezpieczny dla zdrowia

Wiele osób, które zastanawiają się nad laserową korekcją wzroku, obawia się, że zabieg ten może zaszkodzić ich zdrowiu, a nawet doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Przyczyniają się do tego liczne krążące na ten temat mity. Tymczasem większość z nich nie ma żadnego uzasadnienia medycznego. Laserowa korekcja wzroku jest bowiem bezpieczna.

Nacięcie, jakie wykonuje się podczas zabiegu, jest naprawdę niewielkie, zaś laser posiada odpowiednie natężenie, które nie uszkadza wzroku, a czas rekonwalescencji nie jest długi. Jeśli więc przed zabiegiem pomyślnie przejdziemy badania, które trzeba wykonać aby zakwalifikować się do niego, możemy czuć się w pełni bezpieczni. Naszemu zdrowiu nic nie grozi!

Każdy może skorzystać z laserowej korekcji wzroku

To kolejny z mitów dotyczących laserowej korekcji wzroku. Niestety, istnieje szereg przeciwwskazań odnośnie tego zabiegu. Wśród nich wymienić możemy młody lub podeszły wiek pacjenta, zaćmę, jaskrę, zespół suchego oka oraz szereg innych schorzeń. Dlatego też, przed wykonaniem zabiegu laserowej korekcji wzroku niezbędne jest wykonanie szczegółowych badań.