Nie daj się przeziębieniu. Miód, czosnek i owoce postawią cię na nogi

Cieknącego nosa, uporczywego kaszlu i bólu gardła możesz pozbyć się sama i to bez wizyty u lekarza rodzinnego. Zajrzyj do swojej spiżarki, chwyć po miód, jabłka, czosnek, cytrynę i grejpfruty, a jutro będziesz czuła się jak nowo narodzona. Dosłownie.

Przeziębienie wyleczysz sama, grypę niekoniecznie

Nie chcemy zniechęcać cię do złożenia wizyty u lekarza rodzinnego, ale jeśli masz typowe objawy dla przeziębienia, tzn. odczuwasz ogólne osłabienie, walczysz z nieżytem nosa, lekkim kaszlem i bólem gardła oraz (nieznacznie) podwyższoną temperaturą, poradzisz sobie z tym sama. Kurację możesz zacząć od przyjęcia wapnia, magnezu i witaminy A, ale satysfakcjonujące efekty przyniosą ci dopiero naturalne owoce i warzywa.

Nie myl przeziębienia z grypą

Pamiętaj, że ostre zakażenie bakteryjne to już zadanie dla specjalisty, więc jeśli jesteś absolutnie bezsilna, odczuwasz silne dreszcze, a temperatura twojego ciała zbliża się do 38°C i rośnie, to czym prędzej zarejestruj się w przychodni.

Objawów grypy nie bagatelizuj nawet, jeśli jesteś młoda. Mimo że szczególnie narażone na śmiertelny przebieg choroby są osoby dopiero po 65. roku życia, to powinnaś wiedzieć, że niewłaściwie leczona grypa może skoczyć się na nawet ostrym zapaleniem płuc.

Babcine sposoby na walkę z przeziębieniem

1. Zacznij od ciepłej, ale nie gorącej herbaty z cytryną

Ciepła herbata z cytryną to idealny wstęp do walki z pierwszymi objawami przeziębienia. Musisz jednak trzymać się jednej zasady – woda nie może mieć temperatury wyższej niż 50-60°C, bo w ten sposób miód wytraca wszystkie swoje właściwości lecznicze (miód ma działanie bakteriobójcze, a przy tym jest bogaty w witaminy: A, C i B).

Jeśli nie odpowiada ci ledwie letnia herbata i szukasz czegoś, czym mogłabyś się rozgrzać, zdecyduj się na sok malinowy, a kilkoma łyżeczkami miodu wysmaruj tosty lub grzanki.

2. Czosnek – to takie oczywiste

Jeśli z jakiegoś powodu nie sięgasz po czosnek regularnie, to teraz jest ku temu idealna okazja. Jego działanie można porównać do silnych antybiotyków, ale w przeciwieństwie do nich – nie ma skutków ubocznych.

Każdego kolejnego dnia jedz dwa, do trzech ząbków czosnku.

3. Grejpfrut to numer 1 wśród cytrusów w walce z przeziębieniem

Grejpfrut jest prawdziwą bombą witaminową i mimo że z wyglądu przypomina pomarańczę, to jego właściwości leczniczych w tak prosty sposób nie porównasz do żadnego innego cytrusa. Znajdziesz w nim bowiem nie tylko dużą porcję witaminy C (średnio ok. 50 miligramów na 100 gramów owocu), ale i bioflawonoidy oraz rutynę, które chronią organizm przed nasilającymi się objawami grypy.

Warto wiedzieć!

Wbrew pozorom, to nie cytryna jest największym, naturalnym źródłem witaminy C. Znacznie więcej znajdziesz jej m.in. w dzikiej róży, pomelo (duży, nieco mdły cytrus), żółtej i czerwonej papryce, a także brokułach i brukselkach.

4. Przyrządź babciny syrop z cebuli

Syrop z cebuli pomoże ci zwalczyć kaszel i katar – złagodzisz nim także ból gardła. Mimo że prawdopodobnie znienawidziłaś go w dzieciństwie, teraz może uratować ci skórę. Pokrój ją w kostkę, wymieszaj z cukrem, odstaw na kilka godzin i gotowe.

5. Jeśli jesteś na siłach, przygotuj rosół z kury

Lecznicze działanie rosołu zostało potwierdzone badaniami. Kiedy go przyrządzasz, powietrze wypełnia się cysteiną, a ta skutecznie pomaga w odkrztuszaniu zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Jeśli dodasz do niego czosnku lub cebuli, wirusy i bakterie nie będą miały żadnych szans.