Kolagen jest najpopularniejszym białkiem naszego organizmu. Ma złożoną strukturę, a wytwarzany jest przez różne komórki. W skórze odpowiada za wytwarzanie króciutkich białkowych włókienek, które łączą się ze sobą i budują cienką siateczkę, która z kolei jest odpowiedzialna za większość cech skóry takich jak jej sztywność, wytrzymałość, jędrność czy odporność. Dzięki kolagenowi skóra nie rozrywa się, nie pęka i nie tworzą się rozstępy. Natomiast jednym z powodów powyższych dolegliwości może być właśnie niedobór włókien kolagenowych.
Z wiekiem kolagenu ubywa, co powoduje, że skóra staje się mniej elastyczna i jędrna, pojawiają się też zmarszczki. Poza tym pozostający kolagen robi się słabszy jakościowo. Na szczęście istnieje cała gama zabiegów stymulujących produkcję kolagenu i zatrzymujących go w skórze na dłużej. Tego rodzaju zabiegi są sposobem na naturalne odmłodzenie skóry. Najczęściej stosuje się laser frakcyjny ablacyjny, frakcyjną radiofrekwencję mikroigłową, HIFU i osocze bogatopłytkowe. Są to także najskuteczniejsze sposoby na naturalne pobudzenie produkcji kolagenu.
Pamiętaj o najważniejszym!
Oczywiście o odpowiednią ilość kolagenu można zadbać także na inne sposoby, stosując przemyślaną, codzienną profilaktykę. Przede wszystkim należy prowadzić zdrowy tryb życia. Zbilansowana dieta bogata w witaminę C i żelazo, w naturalny sposób stymuluje powstawanie kolagenu. Podobne działanie ma aktywność fizyczna. Należy z kolei z umiarem wystawiać skórę na słońce, ponieważ promienie słoneczne pobudzają rozpad kolagenu i sprawiają, że proces starzenia postępuje. Negatywny wpływ na kolagen ma także stres, ale to chyba nikogo nie dziwi, bo pozytywnych skutków stresu dla organizmu ciężko się doszukiwać. W tym przypadku problemem jest hormon stresu – kortyzol, który powoduje rozpad kolagenu.
W przypadku, gdy kolagenu brakuje, możliwa jest jego suplementacja. Jest to jednak metoda znacznie mniej skuteczna. Dlaczego? Należy pamiętać, że kolagen przyjmowany doustnie, w postaci suplementu, nie od razu wbuduje się tam, gdzie go brak. Tabletka początkowo trafia do żołądka i jelit, gdzie jest rozkładana na aminokwasy. Następnie dostają się one do krwi i wraz z nią krążą po organizmie. Jeśli gdzieś pojawi się zapotrzebowanie na tego rodzaju aminokwasy, to organizm z nich korzysta.
Jak powstaje kolagen?
Jednak sam kolagen tworzony jest zawsze w ten sam sposób – przez nasze własne komórki. W przypadku zachowania zbilansowanej diety, odpowiedzialnego korzystania ze słońca i prowadzenia aktywnego trybu życia, nie powinno kolagenu zabraknąć. Poza tym organizm nieustannie prowadzi wymianę kolagenu, pozbywając się starych włókien i produkując nowe. Dlatego też nagłe, szokowe próby uzupełnienia tych białek, pomogą tylko w krótkiej perspektywie. Nie można bowiem kolagenu wytworzyć na zapas.
Nie warto natomiast stosować wszelkiego rodzaju zewnętrznych środków kosmetycznych, które w składzie mają kolagen. Kolagen jest białkiem, które nie ma szans przeniknąć przez skórę z zewnątrz. Nawet gdyby było to możliwe, obcy kolagen zostałby odrzucony przez organizm, ponieważ jedynym sposobem na uzupełnienie jego braków, jest stymulacja komórek.
Zarówno suplementacja, jak i stosowanie kosmetyków rzekomo zawierających kolagen możliwy do przyswojenia przez organizm, to sposoby zastępcze (bądź też kompletnie nieskuteczne), których popularność zawdzięczamy wyłącznie reklamie i szerzącej się propagandzie suplementów diety, którymi można wyleczyć prawie wszystko. Niestety, tylko teoretycznie. W rzeczywistości większość tego rodzaju specyfików nie jest w stanie zastąpić działania naszego organizmu – w tym przypadku produkcji kolagenu. Warto więc najpierw zadbać o zdrowy tryb życia, a wraz z postępowaniem procesów starzenia – rozważyć któryś z wymienionych wcześniej zabiegów medycyny estetycznej.
foto: shutterstock