Kolagen i jego znaczenie dla skóry

twarz kolagen

Kolagen to specyficzny rodzaj białka. Jest głównym białkiem tkanki łącznej naszej skóry i odpowiada za jej kondycję i wygląd. Dlaczego warto zadbać o to, aby jak najdłużej utrzymać wysoki poziom kolagenu w skórze? Proste. Z kolagenem będziemy wyglądać młodo i pięknie.

Własności kolagenu

Kolagen jest białkiem wyjątkowym. Zbudowany jest ze specyficznych aminokwasów, które są bardzo regularnie rozłożone na całej długości łańcucha i jest bardzo mocny. Włókna kolagenu są niezwykle elastyczne i jednocześnie bardzo wytrzymałe na rozciąganie i rozrywanie. Zadaniem kolagenu jest spajanie ze sobą komórek. W takiej funkcji występuje w większości narządów ciała: w skórze, naczyniach krwionośnych, kościach, chrząstkach, ścięgnach, w oku. Stanowi rodzaj warstwy ochronnej dla żołądka i innych narządów wewnętrznych i pomaga zachować odporność organizmu poprzez ochronę np. przed drobnoustrojami. Kolagen zapewnia skórze miękkość, sprężystość i elastyczność, odpowiada za jej gęstość i jędrność. Ma zdecydowany wpływ na kondycję skóry i jej młodzieńczy wygląd.

Kolagen i jego znaczenie dla skóry ilosc_kolagenu_1-1024x404

Skóra a kolagen

W organizmie występuje wiele typów kolagenu, ale w skórze obecny jest przede wszystkim kolagen typu I i III. Kolagen typu I jest charakterystyczny dla zdrowej skóry i tkanki podskórnej. Kolagen typu III tworzy się w trakcie zabliźniania się ran zanim zostanie wytworzony kolagen typu I. Ma inną strukturę niż kolagen typu I i jest mniej odporny na rozrywanie. W trakcie gojenia się rany po jakimś czasie pojawia się także kolagen typu I.

Wytwarzanie kolagenu

Włókna kolagenowe, mimo tego że są wytrzymałe, starzeją się i ulegają zniszczeniu. Siatka z kolagenu potrafi jednak odbudowywać się. Odbudowa kolagenu następuje samoistnie – zniszczone włókna kolagenowe zastępowane są nowymi. Młoda, zdrowa skóra bez problemu produkuje kolagen, jednak już ok. 30 roku produkcja kolagenu w naszej skórze spada i wraz z wiekiem sukcesywnie zmniejsza się. Mają na to wpływ nie tylko czynniki wewnętrzne, ale również środowiskowe: warunki klimatyczne, w jakich żyjemy, wysiłek fizyczny, podleganie stresowi, tryb życia.

Starzenie się skóry

Starzenie się skóry rozpoczyna w momencie, w którym skóra produkuje mniej kolagenu niż się go rozpada. Średnio co roku jest o 1% mniej. Na pogłębiający się deficyt kolagenu w skórze i uwarunkowania genetyczne dodatkowo nakładają się czynniki zewnętrzne. Przede wszystkim jest to oddziaływanie promieni słonecznych, palenie papierosów i nieprawidłowe odżywianie. Skóra staje się cieńsza, mniej sprężysta a bardziej gąbczasta w dotyku, traci jędrność, obok zmarszczek mimicznych pojawiają się na twarzy również zmarszczki grawitacyjne.

Kolagen i jego znaczenie dla skóry ilosc_kolagenu_2Sposoby na uzupełnienie niedoboru kolagenu

Procesów starzenia się skóry nie da się uniknąć, można jednak opóźnić je albo przeciwdziałać niekorzystnym ich skutkom poprzez uzupełnianie ilości kolagenu w skórze. Można to robić na różne sposoby:

stosowanie kosmetyków z kolagenem – czysty kolagen lub kremy, balsamy czy odżywki z kolagenem pomagają poprawić napięcie i gładkość skóry; pozytywnie wpływają też na koloryt cery, normalizują wydzielanie sebum oraz poprawiają wygląd skóry trądzikowej i blizn po przebytym trądziku

suplementacja doustna – kolagen zastosowany zewnętrznie nie wpłynie w znaczący sposób na ogólną ilość kolagenu w organizmie; można zastosować go również wewnętrznie, aby pozytywnie wpłynął na organy wewnętrzne, kości, stawy, skórę głowy, cebulki włosowe i tym samym włosy; kolagen występuje w ogólnie dostępnych galaretkach (żelatyna w przeszło 90% składa się z kolagenu), podrobach, zupach gotowanych na kościach, jednak w większych dawkach i łatwiej przyswajalnej postaci kolagen można kupić pod postacią tabletek lub płynów

zabiegi z wykorzystaniem ostrzykiwania skóry – mikrouszkodzenie skóry pobudza ją do regeneracji i intensywniejszego wytwarzania włókien kolagenowych; mezoterapia skóry osoczem bogatopłytkowym pochodzącym z własnej krwi pacjentki stymuluje procesy odnowy skóry i w efekcie przyczynia się do jej odmłodzenia

zabiegi termicznie uszkadzające włókna kolagenowe – silne kontrolowane uszkodzenie skóry za pomocą fal lasera i ultradźwięków powoduje podgrzanie i podrażnienie włókien kolagenowych; skóra zostaje zmuszona do wytworzenia nowego kolagenu dokładnie w miejscu, w który napięcie włókien kolagenowych jest słabe

O piękną skórę do późnej starości zabiegały już nasze prababki, mimo zdecydowanie mniejszych możliwości. Warto postarać się o to, aby i o naszym starzeniu się ktoś kiedyś powiedział, że było ładne.

fot. Pixabay