Wszystko, co powinnaś wiedzieć o tym, jak dbać o włosy zimą i chronić je przed mrozem

Jak dbać o włosy zimą

Jak chronić i pielęgnować włosy zimą oraz jak o nie zadbać? Jak je zabezpieczać, wzmocnić oraz jakiego szamponu używać? Sprawdź! Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o tym, jak chronić włosy przed mrozem i zadbać o nie zimą.

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o tym, jak dbać o włosy zimą i chronić je przed mrozem jak-dbac-o-wlosy-zima

Jak chronić włosy przed mrozem i zimą? Sprawdzone metody

Zima to pora, gdy Twoje włosy są szczególnie narażone na osłabiające je czynniki zewnętrzne. Mróz potrafi osłabić cebulki włosów, uszkadzając je, dlatego też warto wiedzieć, jak dbać o włosy w okresie zimowym. Powinnaś wiedzieć, że ważne jest to, jak chronisz swoje włosy, jaką wilgotność powietrza im zapewniasz oraz jakie odżywki i szampony stosujesz.

Poniżej znajdziesz 10 sprawdzonych metod na to, jak dbać o włosy zimą i skutecznie chronić je przed mrozem:

 1. Dbaj o nakrycie głowy. Najlepiej noś ciepłą czapkę, która nie jest wykonana ze sztucznych, syntetycznych tworzyw
 2. Zadbaj o to, by skóra głowy oddychała. Jej nakrycie powinno przepuszczać powietrze
 3. Nie wychodź na zewnątrz z mokrą głową. Mróz bardzo osłabia cebulki, szczególnie wilgotnych włosów
 4. Unikaj gwałtownej zmiany temperatur w pomieszczeniach
 5. Możesz zastosować suchy szampon do włosów
 6. Używaj odpowiednich odżywek
 7. W miarę możliwości zrezygnuj ze stosowania suszarki i pozwól włosom schnąć naturalnie
 8. Do mycia stosuj letnią wodę. Dzięki temu włosy nie będą się szybko przetłuszczać ani puszyć
 9. Zadbaj o odpowiednią wilgotność pomieszczeń, w których przebywasz. Możesz je wietrzyć oraz np. umieścić wilgotny ręcznik na kaloryferach
 10. Stosuj maski pielęgnacyjne z zawartością ceramidów, aminokwasów i kreatyniny

Jak dbać o włosy zimą? Sposoby na pielęgnowanie i ochronę przed mrozem

Warto wiedzieć, że sposoby na to jak dbać o włosy zimą polegają przede wszystkim na ochronie i dbaniu o skórę głowy. Sam mróz nie wywiera tak istotnego wpływu na włosy, jednak minusowa temperatura sprawia, że gruczoły łojowe pracują wolniej, w związku z czym nie zapewniają odpowiedniego nawilżenia i warstwy ochronnej, a skóra może się wysuszać. Właśnie to ma negatywny wpływ na Twoje włosy. Jak dbać o nie zimą, pielęgnować i chronić? To oczywiście zależy od ich rodzaju.

1. Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Przetłuszczające się zimą włosy to efekt tego, że gruczoły łojowe skóry pod nakryciem głowy pracują intensywniej. Jeżeli chcesz zaradzić problemowi, powinnaś nosić takie czapki zapewniające skórze dopływ powietrza. Dobrymi rozwiązaniami w przypadku zimowej pielęgnacji włosów przetłuszczających się będą również:

 • Mycie ich tak często, jak jest to potrzebne – nawet codziennie
 • Stosowanie szamponu do włosów delikatnych i przetłuszczających się
 • Używanie balsamów i odżywek o lekkiej konsystencji
 • Polewanie włosów chłodną głową po zakończeniu mycia, co ostudzi gruczoły łojowe

2. Sposoby na elektryzujące się włosy

Elektryzujące się włosy zimą to głównie efekt noszenia czapki. Najbardziej podatne na to zjawiska są włosy zniszczone i suche. Najlepszymi sposobami na zapobieganie elektryzowaniu się włosów są:

 • Stosowanie czapek i nakryć głowy z naturalnych tworzyw – wełny lub bawełny
 • Używanie odżywek z zimowych serii, zawierających składniki antystatyczne (zapobiegają odpychaniu się ładunków)
 • Stosowanie preparatów z jedwabiu
 • Stosowanie nawilżaczy
 • Czesanie włosów szczotkami niewykonanymi ze sztucznych tworzyw
 • Używanie suszarki z jonizacją
 • Płukanie czapek, szalików czy swetrów w płynie zmiękczającym

Sposób na to, by włosy się nie elektryzowały, to tzw. ochrona antystatyczna. Wszelkie wymienione metody mają za zadanie zmniejszyć bądź zneutralizować nagromadzony na ubraniach czy drobinkach kurzu ładunek elektryczny, dzięki czemu nie będzie on się odpychał z dodatnio naładowanymi jonami włosów.

3. Pielęgnacja włosów z łupieżem i oklapniętych

Łupież oraz oklapnięte włosy to bardzo nieprzyjemny problem. Zimą potrafi się nasilać, ponieważ nosisz czapki lub inne nakrycia głowy. Wówczas gruczoły łojowe pracują intensywniej, natomiast na skórze ogrzewanej czapką rozwijają się grzyby rodzaju malassezia lub pityrosporum odpowiedzialne za pojawianie się łojotoku lub łupieżu. Jak dbać o włosy zimą, by uniknąć tych nieprzyjemnych zjawisk?

W przypadku włosów oklapniętych, do mycia i stylizacji używaj kosmetyków, które dodadzą im objętości. Możesz wybierać spośród szamponów, odżywek i pianek.

Włosy oklapnięte suszyć należy chłodnym strumieniem powietrza, pochylając głowę do przodu oraz przeczesać kilka razy po zdjęciu czapki bądź też spryskać lakierem.

Włosy z łupieżem to problem znacznie trudniejszy, ale nie niemożliwy do pokonania. Jeżeli cierpisz z jego powodu, powinnaś pomyśleć o myciu głosy odpowiednimi szamponami (najlepiej zawierającymi dziegieć lub związku cynku), ograniczeniu bądź niestosowaniu farb, a także odpowiedniej pielęgnacji włosów odżywkami o lekkiej konsystencji. W niektórych przypadkach wymagana będzie wizyta u dermatologa, ponieważ m.in. łojotok jest chorobą przewlekłą skóry i walka z nią wymaga specjalistycznego leczenia.

Jak chronić włosy przed mrozem i zimą – jak myć włosy? Skuteczne szampony, odżywki

Metody na to, jak dbać o włosy zimą i jak je chronić są znacznie inne od tych stosowanych wiosną czy latem. Nie bez powodu w ofercie kosmetyków znajdują się szampony, odżywki i balsamy specjalnie na tę mroźną porę roku. Ważne jest również odpowiednie mycie i suszenie włosów. Jak chronić włosy przed mrozem i zimą, odpowiednio je myjąc? Oto kilka przykładów:

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o tym, jak dbać o włosy zimą i chronić je przed mrozem wlosy-zima-100x100
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o tym, jak dbać o włosy zimą i chronić je przed mrozem pielegnacja-wlosow-100x100
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o tym, jak dbać o włosy zimą i chronić je przed mrozem kosmetyki-do-wlosow-100x100
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o tym, jak dbać o włosy zimą i chronić je przed mrozem nawilzanie-wlosow-100x100
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o tym, jak dbać o włosy zimą i chronić je przed mrozem elektryzujace-wlosy-100x100
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o tym, jak dbać o włosy zimą i chronić je przed mrozem dbanie-o-wlosy-zima-100x100
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o tym, jak dbać o włosy zimą i chronić je przed mrozem jak-dbac-o-wlosy-naturalnie-100x100
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o tym, jak dbać o włosy zimą i chronić je przed mrozem ochrona-wlosow-100x100
 1. Szampony na zimę – zapobiegnie elektryzowaniu się, przetłuszczaniu, matowieniu i łamaniu się włosów, zapewniając odpowiednie nawilżenie i mineralizację.
 2. Szampony dla dzieci – są o wiele delikatniejsze od preparatów dla dorosłych i ze względu na ich przeznaczenie, mają nieco inny skład. Pamiętaj jednak, że nie nadają się do każdego rodzaju włosów i nie usuną łupieżu czy łojotoku.
 3. OMO – czyli metoda Odżywka – Mycie – Odżywka. Dzięki niej zapewnisz sobie delikatne, natłuszczone i mocno odżywione włosy. Metodę OMO zaleca się do włosów wysokoporowatych.
 4. Nawilżanie – dbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, staraj się suszyć włosy naturalnie oraz unikać czapek ze sztucznych włókien. Możesz też stosować suche szampony.
 5. Emolienty – tłuszcze, które zabezpieczają włosy przed utratą wody, czyli m.in. alkohole i kwasy tłuszczowe oraz oleje i masła roślinne (np. kakaowe czy kokosowe)
 6. Olejowanie – dzięki smarowaniu włosów olejem zachowają one blask i trwałość. W zależności od potrzeb, smaruje się skórę, całe włosy lub ich końcówki
 7. Kuracje naturalnymi środkami – skuteczne dla ochrony włosów przed mrozem może być laminowanie żelatyną czy ulepszanie masek m.in. siemieniem lnianym, aloesem, d-panthenolem czy spiruliną.
 8. Odpowiednie suszenie – w zależności od typu włosów, staraj się unikać wysokich temperatur suszenia, odstaw prostownicę, suszyć włosy w stronę końcówek oraz nie robić tego do końca. Im rzadziej będziesz pomagać im wyschnąć, tym bardziej będą Ci wdzięczne.