Kwas hialuronowy bez tajemnic. Wiemu kto może z niego skorzystać i ile kosztuje

Strzykawka kwasu hialuronowego

Z wiekiem stężenie kwasu hialuronowego w skórze maleje, a wraz z nim zdolność do naturalnej regeneracji tkanki skórnej przez organizm. W medycynie estetycznej wykorzystuje się go do korekty kości policzkowych, usuwania zmarszczek między brwiami oraz wielu innych zabiegów odmładzających. Pytanie tylko, ile kosztuje?

Czym jest i jakie problemy rozwiązuje kwas hialuronowy?

Pojęcie: kwas hialuronowy

Z medycznego punktu widzenia kwas hialuronowy jest szczególnym rodzajem polisacharydu, który występuje naturalnie w tkance skóry właściwej (tzn. tej położonej pod naskórkiem) i odpowiada za wiązanie wody. Im jesteś młodsza, tym twoja skóra ma go więcej i odwrotnie.

Objawy niedoboru kwasu hialuronowego w skórze

Z czasem, kiedy stężenie kwasu hialuronowego znacznie spada, pojawiają się pierwsze nieodwracalne niedoskonałości. Skóra staje się też mniej sprężysta, słabiej się regeneruje, a zmarszczki dokuczają bardziej niż do tej pory.

Co ważne, ta substancja odpowiada także za przeciwdziałanie procesom starzenia i skutecznie chroni ciało przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – stąd też wrażenie, że z wiekiem twoja tolerancja na ostry wiatr, promienie słoneczne lub gwałtowne wahania temperatury jest znacznie mniejsza niż wtedy, kiedy miałaś np. 15-20 lat.

Jeszcze do niedawna jedyną powszechnie stosowaną praktyką przy walce z niedoskonałościami skóry było wypełnianie ich pobranym wcześniej tłuszczem. Rzecz w tym, że to zabieg dość inwazyjny i wskazany tylko w szczególnych okolicznościach, np. w razie stwierdzenia poważnych ubytków w skórze.

Dziś kwas hialuronowy stosuje się na szeroką skalę, ponieważ do wykonywania tego typu zabiegów nie ma w zasadzie żadnych przeciwwskazań, a same efekty są b. satysfakcjonujące i utrzymują się przez wiele miesięcy.

Gdzie stosuje się kwas hialuronowy?

Co do zasady, kwas hialuronowy wykorzystuje się m.in. do:

  • usuwania zmarszczek między brwiami,
  • modelowania i wypełniania kości policzkowych,
  • podnoszenia opadających kącików ust,
  • usuwania fałd wargowo-nosowych,
  • podkreślania objętości i kształtu ust.

Jaki jest koszt zabiegu z kwasem hialuronowym? [cena]

Kwas hialuronowy dostępny w sprzedaży w polskich drogeriach przybiera postaci środków do stosowania zewnętrznego – występuje pod postacią kremów, żeli i innych środków do pielęgnacji skóry twarzy, jednak trudno jednoznacznie wskazać, z jakiego rodzaju produktami masz do czynienia.

Z kolei cenniki zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego bywają różne, ponieważ są uzależnione m.in. od:

  • lekarza,
  • kliniki,
  • spodziewanego efektu.

Możesz jednak przyjąć, że wypełnianie tkanki skórnej przy wykorzystaniu kwasu (uwaga: 1 mililitr) to koszt od kilkuset do kilku tys. złotych. I tak np. zabieg powiększenia ust to średnio od 1000 do 2000 złotych, wypełnienie zmarszczek między brwiami i usunięcie tzw. kurzych łapek wokół oczu 1500 – 3000 złotych.

To, ile ostatecznie zapłacisz za zabieg zależy także od objętość kwasu, jaki zostanie wykorzystany do modelowania twojej twarzy (korekcja twarzy przy wykorzystaniu 1 ml kwasu to średnio 1500 złotych, 2 ml kwasu to średnio 2800 złotych i więcej).

Fotografia zgodnie z licencją CC BY 2.0 | Autor fotografii: Steven Depolo