Zadbane stopy – Twoja wizytówka

zadbane stopy

Stopy są latem szczególnie widoczne. Odsłonięte w lekkich sandałkach powinny przyciągać uwagę nie tyle kolorem lakieru do paznokci, co zadbaną, miękką skórą pięt. Domowy pedicure przeprowadzony w kilku krokach pomoże osiągnąć oczekiwany rezultat.

Dokładne obejrzenie stóp – krok 1

Pierwszym etapem zabiegu pedicure dokonywanym w domu, ale także w gabinecie kosmetycznym czy podologicznym powinno być poddanie stóp dokładnemu oglądowi. W tej czynności najważniejsze jest to, aby wykonać ją  bez wcześniejszego moczenia stóp. Tylko wtedy zauważymy wszystkie nagniotki, zaczerwienienia i miejsca zrogowaceń, ponieważ na suchej skórze lepiej widać tego typu zmiany niż na mokrej i rozmiękczonej.

Usunięcie martwego naskórka – krok 2

Odkryte w trakcie oględzin zrogowacenia należy usunąć, używając do tego celu tarki z papierem ściernym, w pierwszej kolejności gruboziarnistym, a następnie drobnoziarnistym dla wygładzenia powierzchni skóry. Lepiej w domu nie eksperymentować ze specjalnymi urządzeniami do wycinania zgrubiałego naskórka. Może to doprowadzić do sytuacji, w której wytniemy za dużo skóry i zamiast pomóc sobie, zaszkodzimy. Zbyt gruba warstwa naskórka wycięta ze stopy może być przyczyną odczuwania dużego bólu przy chodzeniu, szybszego narastania naskórka, a nawet trwałego uszkodzenia stopy. Używanie specjalistycznych urządzeń pozostawmy zatem specjalistom w gabinetach.

Czynność usuwania zgrubiałej skóry należy wykonywać na suchych stopach, aby tarka nie ślizgała się po powierzchni skóry.

Peeling – krok 3

Stopy należy poddać peelingowi. Używamy do tego kremu peelingującego, zawierającego drobniejsze lub grubsze granulki ścierające. Im delikatniejsza i cieńsza skóra stóp, tym peeling powinien drobniejszy. Dla skóry bardzo cienkiej i wrażliwej przeznaczone są peelingi enzymatyczne. W przypadku bardzo grubej skóry i dużej liczby zrogowaceń sprawdzą się peelingi kwasowe, których jednak lepiej nie używać w postaci nasączonych skarpetek. Skóra stóp w różnych miejscach ma różną grubość, a skarpetki nasączone są na całej powierzchni jednakowo. Lepiej używać peelingów kwasowych bezpośrednio na zgrubiałe miejsce, a w postaci skarpetek stosować odżywcze lub nawilżające maski na stopy.

Peelingi stosujemy przy użyciu wody.

Nałożenie maski do stóp – krok 4

Ważnym etapem zabiegów pielęgnujących stopy jest nałożenie maski i kremu odżywczego. Po peelingu skóra jest odpowiednio przygotowana na przyjęcie substancji odżywczych, które potrzebne są szczególnie w przypadku, gdy skóra stóp jest przesuszona albo mało elastyczna. Pokryte maską lub kremem stopy warto zawinąć w folię, aby w wyniku podniesienia temperatury preparat wniknął głębiej i skuteczniej pielęgnował skórę.

Obcinanie paznokci, odsuwanie skórek – krok 5

Skorygowanie długości paznokci poprzez ich obcięcie i spiłowanie to kolejny krok. Należy pamiętać, aby paznokcie u stóp obcinać nie za krótko i nie wycinać rogów paznokci, gdyż po zbyt silnym ich wycięciu mogą wrastać w skórę lub doprowadzić do stanu zapalnego palca. Skórki u palców stóp lepiej odsuwać specjalnie do tego celu przeznaczonym patyczkiem niż wycinać, ponieważ jest to skuteczniejsze i bezpieczniejsze. 

Malowanie paznokci – krok 7

Ostatnim etapem pedicure jest malowanie paznokci. Ta czynność jest tak naprawdę wyłącznie dekoracją, dlatego jeśli nasze stopy nie są zadbane, lepiej nie pokrywać paznokci lakierem w wyzywającym kolorze – zamiast podkreślić ich piękno, uwypukli tylko niedoskonałości.