Rozważasz zabieg powiększania biustu? Powinnaś przeczytać ten artykuł

Zabieg powiększania biustu - informacje

Wszczepienie syntetycznych implantów to w zasadzie jedyny skuteczny sposób na powiększenie kobiecych piersi. Mimo że sam zabieg jest inwazyjny, bo chirurg przeprowadza go w pełnym znieczuleniu ogólnym, to w przeciwieństwie np. do wypełnienia kwasem hialuronowym, efekt jest stały i nieodwracalny.

Powiększanie biustu – kwas hialuronowy czy implanty?

Najpopularniejszą techniką powiększania biustu jest zabieg operacyjny (trwa średnio od 1 do 1.5 godziny), który sprowadza się do wypełnienia piersi syntetycznym implantem (inaczej: protezą). Chirurg prowadzi go w znieczuleniu ogólnym, więc przy współpracy z anestezjologiem.

W zależności od budowy klatki piersiowej kobiety, cięcie pod wypełnienie prowadzi się:

  • tuż pod piersią (najczęściej),
  • w dolnej części pachy,
  • w miejscu otoczki brodawki.

Z kolei wypełnienie piersi kwasem jest zabiegiem bezinwazyjnym i prowadzonym przy znieczuleniu miejscowym, więc do domu wrócisz jeszcze tego samego dnia. Także sam obrzęk jest znacznie mniejszy, ale o tym piszemy w dalszej części materiału.

Trwałość efektu – kwas konta protezy

W przypadku protez efekt jest trwały, co oznacza, że wysokiej klasy implantów nie musiałabyś wymieniać do końca życia. W praktyce bywa różnie – zdarza się bowiem, że dochodzi do przykurczu torebki włóknistej otulającej protezę lub też samej infekcji pooperacyjnej.

Warto wiedzieć!

Ryzyko odrzucenia implantu jest w zasadzie zerowe – jeśli chirurg będzie miał jednak jakiekolwiek wątpliwości, tuż przed operacją może zlecić próby uczuleniowe w celu upewnienia się, że nie dojdzie do żadnych niepożądanych reakcji organizmu.

W przypadku kwasu hialuronowego efekty są odwracalne i sam zabieg trzeba ponawiać co jakiś czas – efekt utrzymuje się średnio przez 18-20 miesięcy lub nieco dłużej. Ma to jednak swoją zaletę – wypełnienie może być za każdym razem dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjentki. Ciało kobiety zmienia się bowiem wraz z upływem lat i typowe implanty podskórne w praktyce i tak należy wymienić po okresie 10-20 lat (skóra wiotczeje i np. implanty okrągłe zastępuje się tzw. protezami anatomicznymi).

Koszty powiększenia biustu

Syntetyczne implanty (protezy)

Ostateczny koszt wypełnienia piersi implantami może być różny, bo wynika m.in. polityki prowadzonej przez sam gabinet chirurgii plastycznej, a także rodzaju protezy, rozmiaru wypełnienia itd. Średnio jest to od około 10 tys. do 20 tys. złotych.

Kwas hialuronowy

Za wypełnienie piersi kwasem hialuronowym zapłacisz od 5 tys. do 10 tys. złotych (Macrolane), jednak biorąc pod uwagę, że efekt utrzymuje się średnio przez 16 do 20-22 miesięcy, jest to zabieg b. kosztowny.

Co po zabiegu powiększania piersi?

W przypadku zabiegu operacyjnego będziesz musiała prawdopodobnie korzystać ze środków przeciwbólowych. Ingerencja w piersi jest dość znaczna, dlatego przez pierwsze 1-2 doby możesz odczuwać mocny dyskomfort. Specjalny stanik ma zagwarantować, że piersi będą utrzymywane przez cały czas w odpowiedniej pozycji aż do wykształcenia się otuliny wokół implantu. Szwy ściąga się po około 7-10 dniach, ale jeszcze przez około miesiąc nie będziesz mogła podejmować się żadnego większego wysiłku fizycznego. Piersi osiągają właściwą sprawność po około 3-4 do 6 miesięcy.

Z kolei w przypadku nastrzykiwania piersi kwasem, okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy. Po zabiegu przez kilka dni będziesz nosiła specjalny opatrunek, a przez około 7 dni powinnaś unikać wysiłku fizycznego; przez miesiąc od zabiegu niewskazanym jest także branie gorących kąpieli i opalanie skóry.

Fotografia zgodnie z licencją CC BY 2.0 | Autor fotografii: micadew