Po wakacjach wracamy wypoczęte, radosne i pełne dobrych intencji co do dbania o urodę. Z perspektywy urlopu możemy na swoją twarz popatrzeć niejako od nowa i zastanowić się, czy na pewno dobrze wykonujemy codzienny makijaż. O czym na pewno musimy pamiętać?
Spis treści
Dla każdego coś dobrego
Skóra określa swoje potrzeby. Każdy rodzaj cery wymaga nieco innych zabiegów pielęgnacyjnych, chociaż podstawowe – utrzymanie w czystości i tonizowanie – dotyczy każdego rodzaju.
Makijaż dla skóry suchej
Skórę suchą przed poddaniem makijażowi należy dobrze nawilżyć. Służy temu użycie kremu i nawilżającej bazy pod podkład. Baza powinna mieć lekką konsystencję, dobrze jeśli działałaby przeciwzmarszczkowo – skóra sucha ma tendencję do zmarszczek. Przy suchej cerze należy pamiętać o cotygodniowym delikatnym peelingu, który odświeża skórę i pozbawia ją fragmentów suchych skórek.
Podkład dla cery suchej nie powinien bardzo matowić skóry. Na matowej powierzchni wyraźnie widać wszelkie niedoskonałości faktury, o które przy cerze suchej nietrudno. Głęboko matowe podkłady zawierają jednocześnie składniki dodatkowo wysuszające skórę.
Skóra tłusta
Nawilżenie skóry, podobnie jak w przypadku cery suchej, powinno być podstawą wykonania makijażu. Najodpowiedniejszy będzie krem nawilżający o nietłustej formule (oil-free). Cera tłusta charakteryzuje się nadprodukcją tłuszczu, dlatego baza powinna pomagać w zmniejszeniu wydzielania sebum. Trzecią warstwę makijażu przy cerze tłustej stanowi dobrze dobrany podkład, a warstwę wykańczającą lekki puder.
Przy cerze tłustej makijaż powinnyśmy wykonywać bez pośpiechu, tak aby każda z warstw miała czas na prawidłowe związanie się ze skórą. Do poprawiania makijażu należy wykorzystywać bibułki matujące.
Skóra trądzikowa
Zwykło się uważać, że ten rodzaj cery jest najbardziej kłopotliwy, gdyż wymaga dużej pracy. Rzeczywiście, trudno zamaskować zaczerwienienia i pozostałości minionego trądziku. Bezwzględnie należy stosować zasadę czystości – zarówno skóra, jak i wszystkie używane pędzle muszą być czyste, aby nie wywołały zakażenia.
Dla skóry trądzikowej przeznaczone są specjalistyczne preparaty i to one sprawdzą się najlepiej. Na krem do skóry trądzikowej nakłada się nieobciążającą bazę, a na nią w miejscach problematycznych (na przebarwienia po przebytym trądziku) primer. Primer to rodzaj bazy, która powoduje, że aplikowany kosmetyk dobrze się trzyma. Odcień różowy lub brzoskwiniowy pomaga przebarwieniom na skórze uzyskać odpowiednią barwę. Lekki podkład, punktowo zastosowany korektor i odrobina pudru kończą makijaż.
Makijaż skóry z przebarwieniami
Nasza skóra w ciągu życia ulega przemianom. Czasami pojawiają się na niej plamy pigmentacyjne, popękane naczynka krwionośne albo zasinienia czy nienaturalna bladość. Te przebarwienia mogą być zamaskowane makijażem. Do poprawienia wyglądu skóry można wykorzystać produkty zawierające kolorowe pigmenty.
Czerwień naczynek krwionośnych i trądziku dobrze neutralizują krem lub fluid w kolorze zielonym, fioletowe zasinienia ukrywa kolor żółty, a żółtawe przebarwienia na twarzy maskuje fioletowy odcień kremu.
Przy używaniu kolorowych kremów należy pamiętać o tym, żeby pokrywać nimi wyłącznie zmiany, które tego wymagają. W innym wypadku skóra będzie wyglądała nienaturalnie.
Skóra skłonna do alergii
Makijaż cery skłonnej do alergii nie musi być wyzwaniem, o ile wiemy, co nas uczula i o ile będziemy unikać składników uczulających. Osoby mające skórę delikatną i skłonną do alergii powinny wybierać produkty o nieskomplikowanym składzie. Nie zaleca się im również stosowania wielu kosmetyków jednocześnie – pojedyncze produkty mogą być dobrze tolerowane, ale już w połączeniu z innymi mogą być dla naszej skóry kłopotliwe.
fot. Pixabay