Jedzenie – zdrowe nawyki

jedzenie

Jako konsumenci żywności jesteśmy coraz bardziej świadomi. Staramy się wybierać jedzenie lekkie, zdrowe i pięknie wyglądające. Dla naszego zdrowia i urody znaczenie ma jednak nie tylko to, co jemy, ale również sposób, w jaki to robimy.

Do każdego posiłku warzywa

Jednym z najlepiej służących naszemu zdrowiu nawykiem jest zjadanie przy okazji każdego posiłku warzyw. Szczególnie dobrze działają te spożywane na surowo (sałata, pomidory, kapusta kiszona, rzodkiewka, marchewka), ale nasz organizm będzie wdzięczny również za warzywa gotowane, zwłaszcza na parze.

Do potraw, w skład których wchodzą mięso lub ryby, warzywa możemy jeść praktyczne bez ograniczeń. Na szczególną uwagę zasługują warzywa strączkowe (np. fasola), które mają bardzo dobrą proporcję skrobi i białek oraz zawierają tłuszcze omega-3.

Niewiele, często, różnorodnie

Bardzo dobrym nawykiem jest spożywanie posiłków o niezbyt dużej objętości, za to częściej. 5-6 posiłków  ciągu dnia powinno być normą, przy czym obfitsze śniadanie, obiad i kolacja należy przedzielić dwoma, trzema przekąskami. Te mniejsze posiłki w ciągu dnia to np. owoc albo jogurt.

Na pewno powinniśmy dbać, by nasze jedzenie było maksymalnie różnorodne. Tylko w zróżnicowanym pożywieniu dostarczymy naszemu organizmowi kompleks niezbędnych dla zdrowia i urody środków odżywczych, witamin i minerałów.

Jedzenie - zdrowe nawyki chicken-933167_1920Surowe lub gotowane

Przynajmniej jeden z posiłków, które zjadamy w ciągu dnia, powinien być gotowany. Ciepła zupa, gulasz czy kasza z zestawem surówek lub gotowanych warzyw bardzo dobrze wpływa na żołądek. W charakterze ciepłego posiłku współcześnie dobrze sprawdza się wczesna kolacja. Po takiej kolacji na dwie godziny przed snem wystraszy zjeść jabłko albo dwie marchewki.

W odpowiedniej temperaturze

Dla naszego organizmu nie jest obojętne, w jakiej temperaturze pożywienie wpada do żołądka. Optymalną dla zdrowia jest temperatura jak najbardziej zbliżana to tej, która panuje w przewodzie pokarmowym (ok. 37 stopni Celsjusza). Jedzenie zbyt gorących lub za zimnych posiłków skutkuje dłuższym trawieniem, a niekiedy nawet bólem żołądka.

Bez słodyczy i podjadania

Wartości odżywczych zawartych w naturalnym pożywieniu nie zastąpi żadna tabletka ani żaden inny zamiennik. Spożywanie dużej ilości słodyczy może zakończyć się cukrzycą typu 2. Ta cywilizacyjna choroba na całym świecie rozwija się w zastraszającym tempie. Winę za to ponosi m.in. nasze bezkrytyczne korzystanie z dostępności produktów w wysokim stopniu przetworzonych i zawierających duże ilości cukru.

Jak każde działające urządzenie, nasz układ trawienny musi mieć czas na odpoczynek –trawienie to bardzo ciężka praca. Przerwy w jedzeniu są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Podjadanie między posiłkami dla niektórych jest przyjemne, ale nikomu dobrze nie służy.

Jedzenie bez pośpiechu, w miłej atmosferze

Przyjmowane pokarmy powinniśmy dokładnie gryźć i przeżuwać. Ślina, którą w trakcie przeżuwania nasączamy jedzenie, na pierwszym etapie jedzenia spełnia rolę najważniejszą – ułatwia trawienie i wchłanianie. Jedzenie w pośpiechu albo na stojąco nie sprzyja zdrowiu.

fot. Pixabay