Pompa insulinowa w leczeniu cukrzycy

Osobista pompa insulinowa jest urządzeniem przeznaczonym do stałego podawania insuliny osobie chorej na cukrzycę. Ma za zadanie zastąpić pracę trzustki poprzez stałe wydzielanie niewielkich ilości insuliny oraz jej większych ilości w określonych przedziałach czasowych – np. rano lub po posiłkach. Jej działanie jest zaprogramowane pod kontrolą lekarza i wymaga od pacjenta umiejętności liczenia spożywanych w posiłkach węglowodanów, białek i tłuszczy, gdyż to pacjent decyduje o ilości podawanej przez pompę insuliny. Znacząco poprawia komfort życia pacjentom chorym na cukrzycę pod warunkiem konsekwentnej i częstej kontroli przez nich glikemii. Osobista pompa insulinowa szczególnie pomoże osobom prowadzącym aktywny tryb życia, nieregularnie spożywającym posiłki, mającym chwiejny przebieg cukrzycy typu 1, odnotowującym wysoki poranny poziom cukru, kobietom chorym na cukrzycę w okresie przygotowania i w czasie ciąży oraz dzieciom, u których konieczne jest stosowanie małych dawek insuliny.
Istnieje możliwość wypożyczenia pompy insulinowej w celu sprawdzenia jej działania przed podjęciem decyzji o zakupie.

Przeciwwskazania:

  • niesprawność, niesamodzielność intelektualna
  • niesprawność manualna
  • zaburzenia pamięci lub widzenia
  • niechęć do częstej samokontroli
  • brak współpracy z poradnią diabetologiczną

Przygotowanie do zabiegu:

  • rozmowa z lekarzem w poradni diabetologicznej – określenie dotychczasowego przebiegu cukrzycy, kwalifikacja do leczenia pompą insulinową
  • poznanie modeli pomp insulinowych w celu wyboru najodpowiedniejszego
  • dokładne zapoznanie się z funkcjami pompy insulinowej i jej działaniem
  • trening z obsługi technicznej pompy, dawkowania insuliny, pielęgnacji skóry
  • zaprogramowanie odpowiedniej pracy pompy

Przebieg zabiegu:

Założenie osobistej pompy insulinowej nie wymaga specjalnych przygotowań medycznych, natomiast wymaga edukacji i treningu przeprowadzonych pod okiem specjalistów w zakresie leczenia pompami insulinowymi: diabetologa, certyfikowanej pielęgniarki diabetologicznej, dietetyczki. Pompa insulinowa to małe pudełeczko. Zawiera zbiorniczek z insuliną, baterię oraz oprogramowanie służące do podawania insuliny. Z ciałem pompa insulinowa połączona jest tzw. wkłuciem i drenem transportującym insulinę z pompy. Pompa może być noszona na pasku, w kieszeni, na opasce na nodze, ramieniu albo w pokrowcu przymocowanym do stanika. Wkłucia zmienia sam pacjent. Powinno się je zakładać na brzuchu, pośladkach, udach, niekiedy na ramieniu. Pompy insulinowe w zależności od producenta i modelu mają wiele dodatkowych funkcji, które czyniąc podawanie insuliny bardziej fizjologicznym, podnoszą komfort życia chorego.

Pielęgnacja po zabiegu:

Obsługa pompy insulinowej polega na dbaniu o sprawność baterii, będącej źródłem zasilania dla pompy, uzupełnianiu zbiorniczka insuliną, wykonywaniu wkłuć oraz utrzymywaniu pompy w czystości. Wszystkie te czynności opisane są szczegółowo w instrukcjach obsługi poszczególnych modeli pomp insulinowych, a pacjent uczy się ich pod okiem lekarza.
Należy pamiętać, aby do pomp insulinowych zawsze stosować wyłącznie nowe, sterylnie zapakowanie zestawy infuzyjne. Miejsca wkłucia należy zmieniać standardowo co 3 dni.

Ile kosztuje osobista pompa insulinowa:

cena od ok. 5 000 zł do ok. 16 000 zł
na raty od 124 zł miesięcznie
zestawy infuzyjne: ok. 100 zł miesięcznie (po refundacji NFZ; zestawy refundowane są dla wszystkich osób chorych na cukrzycę)

Osobiste pompy insulinowe refundowane są przez NFZ dla diabetyków do 26. roku życia. Leczenie pompą insulinową można podjąć w Instytucie Diabetologii.

Kredyt na leczenie, kredyt na zabieg: