Co jeść, aby nasze zęby były zdrowe

dieta zdrowa dla zębów

Higiena i regularne wizyty u stomatologa to nie wszystko, co można zrobić dla zdrowia naszych zębów. Dla utrzymania ich we właściwym stanie dieta ma niebagatelne znaczenie.

Jakie jedzenie służy zębom?

Warzywa

Warzywa są zdrowym źródłem witamin i pierwiastków mineralnych. W przeciwieństwie do owoców nie zawierają cukru, dlatego są zdecydowanie lepsze dla zębów. Błonnik zawarty w warzywach pomaga utrzymać zęby w czystości, a gryzienie warzyw wzmaga produkcję śliny, która ma działanie neutralizujące kwaśny odczyn w jamie ustnej i tym samym strzec zęby przed odkładaniem się płytki nazębnej i powstawaniem próchnicy. Zawarta w warzywach (szczególnie w marchwi, szpinaku, kapuście, dyni, jarmużu) witamina A wzmacnia dziąsła, a witamina C (w kapuście, ziemniakach, selerze, czerwonej papryce, brokułach, jarmużu) działa przeciwbakteryjnie, wzmacnia ochronę przed infekcjami oraz naczynia krwionośne i przeciwdziała paradontozie.

Sery

Produkty bogate w wapń pomagają zachować mocne szkliwo. Powinniśmy często jeść jogurt naturalny i pić mleko, ale najlepiej, jeśli byłyby one chude. Sery wpływają korzystnie na  zęby nie tylko za sprawą zawartości wapnia. Mają również w składzie fosfor, który razem z wapniem buduje swoistą tarczę na zębach przed bakteriami i kwasami. Żucie sera w ciągu dnia, poprzez produkcję zasadowej śliny, pomaga neutralizować kwaśne środowisko jamy ustnej.

Ryby

Osoby często jedzące ryby mają zęby twarde i mocne. Tłuste ryby (łosoś, makrela, tuńczyk, śledź, sardynki) są doskonałym źródłem witaminy D – niezbędnego dla zdrowia zębów składnika oraz fluoru, mającego działanie antybakteryjne i wzmacniające szkliwo. Witamina D sprzyja wchłanianiu wapnia i wpływa na mineralizację szkliwa. Witaminę D można znaleźć również w kukurydzy, maśle, żółtkach jaj i kakao, a jej naturalnym źródłem są promienie słońca.

Orzechy i ziarna

Orzechy laskowe i ziemne, ziarna słonecznika, a szczególnie migdały zawierają duże ilości składników odżywczych oraz wapnia, który dla zdrowia zębów jest niezbędny. Zapotrzebowanie na wapń będący podstawowym budulcem kości i zębów w ciągu życia jest cały czas na wysokim poziomie, ale dzieci i kobiety w okresie menopauzalnym potrzebują go szczególnie dużo.

Mięso

Czerwone mięso i wątróbka zawierają dużo witaminy A, a cielęcina dużo fluoru – pierwiastka niezbędnego dla ochrony szkliwa przed erozją. Jedzenie mięsa dodatkowo sprzyja wchłanianiu wapnia z pożywienia, zatem dla zdrowia zębów dieta wegetariańska nie jest najkorzystniejsza. Oczywiście mięso powinno stanowić element dobrze zbilansowanej diety. Tylko pożywienie zawierające pełnowartościowe składniki w odpowiednich ilościach i proporcjach będzie korzystnie wpływało na stan naszego zdrowia, a tym samym na stan zdrowia naszych zębów.

Co jeść, aby nasze zęby były zdrowe produkty_kariogenne_i_kariostatyczneJak jeść, aby zęby były zdrowe?

Na stan zdrowia naszych zębów ma wpływ nie tylko to, co jemy, ale również jak jemy. Kolejność spożywania posiłków odgrywa niebagatelną rolę. Jako pierwsze powinny być spożywane produkty, które mogą przyczyniać się do rozwoju próchnicy (kariogennne). Są to wszystkie te potrawy, które zawierają węglowodany, a zwłaszcza węglowodany wysoko przetworzone, np. cukierki, ciastka, pączki i inne słodycze, słodkie soki i napoje, krakersy, chipsy, białe pieczywo, miód, dżemy. Groźne dla szkliwa są szczególnie te, które oblepiają zęby. Po produktach próchnicotwórczych dobrze jest wypłukać lub umyć zęby. Posiłek należy kończyć produktami chroniącymi przed próchnicą (kariostatycznymi). Będą to mleko i produkty mleczne, warzywa, ryby, jaja, herbata (zwłaszcza zielona), kakao. Guma bez cukru żuta po posiłku wzmaga wydzielanie śliny, oczyszczanie zębów i przywrócenie właściwego pH w jamie ustnej.

fot. Pixabay