Aparat ortodontyczny a używki – czy można pić kawę, alkohol?

kobieta pijąca napój gazowany

Dbanie o higienę jamy ustnej w przypadku posiadania aparatu ortodontycznego stałego jest kluczowe. W żadnym wypadku nie możesz dopuścić do rozwinięcia się próchnicy, bo leczenie ubytków jest mocno utrudnione. Co więc należy jeść i pic, aby zadbać należycie o zdrowie swoich zębów? Przede wszystkim żadnych twardych i ciągnących produktów, buraków, jagód, szpinaku oraz ciemnych soków i coli.

Aparat ortodontyczny a używki - czy można pić kawę, alkohol? jak-dbac-o-zeby-150x150

Czy używki mogą zaszkodzić aparatowi?

Nie każdy jednak jest w stanie pozbyć się nałogu picia porannej kawy do codziennej lektury prasy, czy coli na szkolnej przerwie. Wiele osób już pracujących, nie wyobraża sobie dnia bez kilku filiżanek kawy lub mocnej herbaty. Co wtedy? Oczywiście jest na to idealny sposób. Sprawdzony!

Wybierając się do ortodonty, już na początku, zanim założy ci aparat ortodontyczny, zapytaj o dietę podczas jego noszenia. Jeśli wiesz, że będzie ci trudno przez okres leczenia wycofać ze swojej codziennej diety kawę, herbatę czy czerwone, barwiące produkty, zapytaj o możliwość założenia kolorowych gumek na aparat. To tzw. ligatury, które łatwo się zabarwiają, jeśli są białe lub kremowe.

Aparat ortodontyczny a używki - czy można pić kawę, alkohol? poranna-kawa-a-zeby-1

Gumki na aparacie ortodontycznym wymieniane są podczas każdej wizyty, ale zanim to się stanie, trzeba się trochę pomęczyć. Zażółcone ligatury szpecą mocno uśmiech, dlatego zamiast czekać na założenie nowych, najlepiej zainwestować w gumki ciemniejsze. Szczególnie młodzi ludzie gustują w różnobarwnych ligaturach, ale ładnie wyglądają też jednolite, np. granatowe. Wtedy przebarwienia są niemal niewidoczne.

Białe lub bezbarwne ligaturki najczęściej wybierane są przez starszych użytkowników aparatów ortodontycznych. Niektórzy uważają, że kolory tęczy na zębach są zarezerwowane tylko dla najmłodszych. Musisz więc zdecydować, czy dasz radę nie pić barwiących gumki napojów przez ok. dwa lata. W innym przypadku masz dwie opcje do wyboru – kolorowe ligaturki, albo nieestetycznie wyglądające przebarwienia na szkliwie.

Oczywiście uważaj też na używki! Z papierosów należałoby zrezygnować definitywnie, a takie napoje jak kawa czy herbata – ograniczyć do minimum. W sytuacji noszenia estetycznego aparatu ortodontycznego, w którym nakładki na zęby mają kolor zbliżony do płytki zęba, ww. używki są mocno niewskazane. Dlaczego? Łatwo o przebarwienia, wyglądające nieestetycznie i co gorsza, trudne do samodzielnego usunięcia.

Jak prawidłowo zadbać o aparat ortodontyczny?

Jeśli posiadasz już aparat ortodontyczny, to wiesz, ile czasu trzeba poświęcić każdego dnia na jego czyszczenie. Zaniechanie pielęgnacji aparatu skutkuje gromadzeniem się drobin pożywienia między jego częściami, a to prowadzi do próchnicy i osadu nazębnego. Na samym początku przygody z aparatem stałym warto kupić podręczny zestaw do codziennej higieny jamy ustnej. Mycie zębów z aparatem stałym nie musi być trudne!

Najczęściej w zestawie są dwie szczoteczki. Pierwsza ma główkę z włosiem w kształcie litery V, co ułatwia czyszczenie metalowego łuku i zakamarków między drucikami. Druga, specjalistyczna, np. wyciorka, służy do usuwania resztek pożywienia z przestrzeni międzyzębowych. W takim komplecie znajdziesz też nić dentystyczną oraz wosk smakowy, który zabezpiecza śluzówkę jamy ustnej przed podrażnianiami ostrymi częściami aparatu.

Jak czyścic aparat ortodontyczny? Konieczne jest zdjęcie elementów stałych aparatu. Następnie zacznij szczotkowanie ruchem wymiatającym od zębów trzonowych do przednich. Zadbaj o idealne wyczyszczenie rurek, pierścieni aparatu i kolejno jego zamku oraz metalowego łuku. Za pomocą nici oczyść zagłębienia miedzy drucikami aparatu. Po tej czynności zajmij się przestrzeniami między zębami, używając specjalnej szczoteczki. Taki zabieg pielęgnacyjny powtarzaj 3-4 razy dziennie.