Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów

lista sprawdzonych sposobów na stres

Stres w dzisiejszych czasach towarzyszy nam praktycznie wszędzie. Bywa przyczyną chorób i konfliktów. Czy ma jakieś pozytywne strony? Co możemy dzięki niemu zyskać? Poznaj 9 skutecznych sposobów na to, jak pokonać stres!

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stres

Skąd się bierze stres - definicja, przyczyny

Słowo stres pochodzi od angielskiego wyrażenia stress oznaczającego nic innego jak stan napięcia. W psychologii pojęcie to definiowane jest jako relacja adaptacyjna pomiędzy możliwościami jednostki, a sytuacją, w której musi spełnić określone wymogi, by zrealizować cel. Stres związany jest z brakiem równowagi psychofizycznej, stanem podenerwowania oraz działania ukierunkowanego na przetrwanie. Zgodnie z definicją, stres może być bodźcem, reakcją lub procesem.

Skąd się bierze stres? Przyczyn jest cała masa, a odpowiedź powinna brzmieć: ze wszystkiego. To, jak łatwo mu się poddajemy, zależy, po pierwsze, od naszej psychiki, a po drugie, od czynników zewnętrznych (środowiskowych). Pewne sytuacje w naszym życiu są bardziej, drugie – mniej stresogenne. Jak pokonać stres? O tym za chwilę, przyjrzyjmy się dokładniej jego źródłom.

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów przyczyny-stresu

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresnadmiar obowiązków, których boimy się, że nie wykonamy w określonym czasie,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresważny egzamin,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresjazda samochodem w trudnych warunkach,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-streszmiana bądź utrata pracy,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresśmierć bliskiej osoby,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-streszmiana godzin lub warunków pracy,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresświęta, urlop, wakacje,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresślub bądź rozwód,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresnarodziny dziecka,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-streswystąpienie publiczne,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-strespierwsza randka,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresspotkanie biznesowe.

Powyższa lista przyczyn stresu mogłaby ciągnąć się jeszcze długo. Skoro jednak już się z nią zapoznałaś, być może doszłaś do sedna, a mianowicie głównej przyczyny stresu. Jest nią lęk. W każdej z wymienionych sytuacji boimy się oceny ze strony innych, własnej nieporadności, zmian czy odpowiedzialności. W związku z lękiem, nasz organizm uruchamia mechanizmy obronne zarówno w naszym ciele (np. produkcja adrenaliny) jak i umyśle. Sztuką jest opanować te procesy i wykorzystać tak, by działały na naszą korzyść.

Jak pokonać stres - objawy i skutki stresu

Jakie są objawy stresu? Nie każdy reaguje na niego tak samo. Podczas, gdy jednym będą pociły się ręce, wzrok uciekał na wszystkie strony, a oni sami staną się widocznie podenerwowani, inni będą tłumili napięcie w milczeniu. Pomimo różnic w przeżywaniu stresu, istnieje kilka wspólnych dla każdego objawów stresu. Są to m.in.:

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów objawy-stresu

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresprzyspieszona akcja serca (tachykardia),

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-streswzrost ciśnienia krwi,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-streszaburzenia hormonalne,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresnapięcie lub skurcze mięśniowe,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresszybki, nieregularny oddech,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-streszaburzenia odżywiania,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-streszaburzenia snu,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-streszmęczenie,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-streskłopoty z koncentracją,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-streszaburzenie równowagi emocjonalnej,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresproblemy z mową,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresnielogiczne myślenie,

Wszystkie te objawy zaburzają homeostazę, czyli równowagę w naszym organizmie. Niosą za sobą także określone skutki stresu, szczególnie gdy jest on długotrwały. Wymienić wśród nich należałoby takie, jak:

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów skutki-stresu

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresprzybieranie na wadze,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresanemia,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresspadek masy ciała,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-streszachowania kompulsywne, np. objadanie się, gryzienie długopisów

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresuczucie lęku,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresproblemy z miesiączką,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-streskomplikacje ciążowe,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresnadpobudliwość,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresdepresja,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresspadek poczucia własnej wartości,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresjąkanie się,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresdolegliwości gastryczne, np. bóle brzucha, wymioty, biegunka,

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów sposoby-na-stresuzależnienia.

Szczególnie niebezpiecznymi skutkami stresu jest popadnięcie w zachowania autodestrukcyjne: uzależnienia, depresję czy kompulsywne zachowania prowadzące do chorób i konfliktów. W takich przypadkach wymagana jest już pomoc bliskich oraz specjalisty.

Jak pokonać stres oksydacyjny – dlaczego jest niebezpieczny?

Bardzo niebezpiecznym stanem jest stres oksydacyjny, prowadzący m.in. do rozwoju nowotworów oraz będący przyczyną wielu innych groźnych chorób. Narażone są na niego osoby żyjące w długotrwałym napięciu oraz prowadzące niezdrowy tryb życia, m.in. nieprawidłowo się odżywiające. Dlaczego jest tak niebezpieczny?

Bardzo niebezpiecznym stanem jest stres oksydacyjny, prowadzący m.in. do rozwoju nowotworów oraz będący przyczyną wielu innych groźnych chorób.

Stres oksydacyjny to inaczej obciążenie tlenowe – stan, gdy zaburzona zostaje równowaga pomiędzy utleniaczami a antyutleniaczami w naszym organizmie. Oznacza to, że nasz organizm zaczyna nieprawidłowo oddychać, a do komórek nie zostaje dostarczona odpowiednia ilość tlenu. Poprzez to dochodzić może do uszkodzeń w ich strukturze oraz nieprawidłowych procesów metabolicznych, prowadzących do mutacji. Taka sytuacja jest idealna dla rozwoju nowotworów. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, w jaki sposób zadbać o siebie holistycznie, co powinno też częściowo Cię wspierać przed jego wystąpieniem.

Stres oksydacyjny powoduje, że antyoksydanty (przeciwutleniacze) nie mogą hamować destrukcyjnego działania utleniaczy (wolnych rodników). Do tych pierwszych należą m.in. witaminy A, C, E, karotenoidy i poliflenole. Nie są one syntezowane w naszym organizmie i muszą być dostarczane do niego z pożywieniem.

Jakie są przyczyny stresu oksydacyjnego? Do głównych zalicza się:

  • życie w ciągłym napięciu,
  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • przetrenowanie (nadmierny wysiłek fizyczny),
  • zażywanie niektórych leków (antykoncepcyjnych, antydepresyjnych, antykoagulantów),
  • niewłaściwa dieta – spożywanie wysoko przetworzonej żywności, spleśniałych produktów, smażonych i przypalonych potraw, peklowanego mięsa, wędzonek, nawożonych i pryskanych owoców i warzyw,
  • kontakt z metalami ciężkimi: ołowiem, tlenkami azotu, rtęcią, kadmem.

Skutki stresu oksydacyjnego to wspomniane zachorowania na nowotwory, lecz również miażdżyca, zawały serca, udar mózgu, czerniak, choroba Parkinsona i Alzheimera, a także choroby płuc, żołądka, układu moczowego czy każdego innego układu i narządu.

Walka ze stresem - czy istnieje stres pozytywny?

Na stres jesteśmy narażeni praktycznie wszędzie. Jak sobie z nim radzić w poszczególnych sytuacjach? Stres w pracy powodowany jest najczęściej nadmiarem obowiązków bądź stopniem trudności ich wykonania. W szkole to z kolei sprawdziany, stres przed egzaminami, a także wystąpienia na forum klasy lub podczas apelu. Niemniejszy bywa  stres przed ślubem, który jest przecież jednym z najważniejszych i najbardziej stresujących momentów w naszym życiu. Kobiety powinny także uważać na stres w ciąży, ponieważ ma on wpływ zarówno na nie, jak i na dziecko.

 

Czy w obliczu bycia pod ostrzałem stresu z każdej strony można wyciągnąć jakieś pozytywy? Warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak stres pozytywny, określany jako eustres. W odróżnieniu od tzw. złego stresu (dystres), eustres jest jednym z typów reakcji na wzmożone napięcie, prowadzącym do działania, motywującym do wysiłku i stawienia czoła wyzwaniu. W efekcie prowadzi do pozytywnych, korzystnych dla nas rezultatów.

Różnica pomiędzy stresem pozytywnym a negatywnym jest taka, iż dzięki temu pierwszemu jesteśmy w stanie wspinać się na kolejne szczeble kariery, przekraczać granice własnych możliwości oraz osiągać sukcesy.

Dystres paraliżuje i demotywuje. Eustres jest motorem napędowym ludzkich działań. Sprzyja zdrowej rywalizacji, umożliwia koncentrację na problemie, poznawanie siebie oraz – w razie powodzenia w osiągnięciu celu – podwyższanie poczucia własnej wartości. Aby stres był skuteczny (pozytywny), powinien być umiarkowany, tzn. nie stawiać jednostce zbyt dużych wymagań, którym nie jest ona w stanie sprostać. Inaczej mamy już do czynienia ze stresem negatywnym.

Kiedy stres motywuje do działania? Przede wszystkim musi przynosić realne korzyści w postaci nagrody. Jeżeli człowiek musi wykonać wymagającą wysiłku pracę i nie otrzyma za nią żadnej gratyfikacji, prawdopodobnie straci motywację. Istnieją osoby zdeterminowane na tyle silnie, że potrafią kilkukrotnie podjąć starania bez rezultatu wierząc, że nagroda pojawi się w dalszej przyszłości, jednak jeżeli po dłuższym okresie jej nie otrzymają, wysoce prawdopodobne jest, że zaniechają działań. Stres pozytywny jest nam zatem  potrzebny, by wyjść z monotonii i strefy komfortu oraz osiągać więcej w życiu. Ważne, by nie przesadzać z postawionymi sobie wymaganiami.

Jak pokonać stres - 9 metod radzenia sobie ze stresem

Na radzenie sobie ze stresem każdy ma własne metody, mniej bądź bardziej sprawdzone. Jak skutecznie pokonać stres? Z pewnością nie cudowną tabletką z reklamy. To oszukiwanie organizmu i ryzyko uzależnienia. Poznaj 9 skutecznych i zdrowych metod, dzięki którym opanujesz napięcie oraz sprawisz, by stres działał na Twą korzyść.

Chris Bayley, który dużą część swojego życia poświęcił na prace nad zwiększaniem produktywności, w książce Projekt: Produktywność opisuje wyniki badań przeprowadzonych w 2015 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Związane były one ze skutecznym radzeniem sobie ze stresem. Wyraźnie wskazują na to, że półśrodki typu zakupy, używki, hazard, czy jedzenie nie dadzą nam trwałych efektów złagodzenia stresu, a wręcz mogą go potęgować. Natomiast wszystkie zalecane przez ATP 9 metod na to, jak pokonać stres, istotnie zmniejsza w naszym organizmie poziom kortyzolu – hormonu wytwarzanego w reakcji na stres.

9 metod radzenia sobie ze stresem:

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów aktywnosc-fizyczna-na-stres

Ćwiczenia fizyczne lub uprawianie sportu

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów radzenie-ze-stresem

Czytanie

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów jak-sobie-radzic-ze-stresem

Medytowanie

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów jak-walczyc-ze-stresem

Słuchanie muzyki

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów metody-lagodzenia-stresu

Uprawianie kreatywnego hobby

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów lagodzenie-stresu

Modlenie się

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów stres-przed-slubem

Spacerowanie na łonie natury

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów stres-w-pracy

Spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną

Jak pokonać stres? Poznaj 9 skutecznych sposobów masaz-relaksacyjny

Masaż

Jeżeli nie wiesz jeszcze, jak pokonać stres, wykorzystaj którąś z tych metod. Bez względu na to, jaką zdecydujesz się wybrać, uda Ci się przełączyć mózg na tryb swobodnego działania czyli takiego, które nie jest uwarunkowane stresem.